RAPORLARINA RAĞMEN TAHLİYE EDİLMEYEN AĞIR HASTA MAHPUS ALİ HAYDAR YILDIZ HAPİSHANEDE YAŞAMINI YİTİRDİ

2012 Yılında ateşli silahla yaralanan, müdahalede geç kalınması nedeniyle felç olan Ali Haydar Yıldız. Adli Tıp Kurumu’nun kendine bakacak durumda olmadığı ve ihtiyaçlarını karşılayamadığı için hapishanede kalamayacağına dair raporuna rağmen tahliye edilmemişt. Sürekli yatmaktan kaynaklı vücudunda yaralar oluşan A.Haydar Yıldız’ın 10 Şubat gecesi tutulduğu Metris R Tipi hapishanesinde yaşamını yitirmiştir. (İHD İstanbul Hapishane Komisyonu)

Gazeteci Arzu Demir yıllar önce (2013) bu konuda haber yapmıştı. Etkin Haber Ajansı'nda yayınlanan haberden bir bölüm paylaşıyoruz:

Felçli tutuklu Ali Haydar Yıldız, sedye ile duruşmaya getirildi. Ağrıları artınca ifade bile veremeden hastaneye kaldırıldı. Bütün bunlar mahkeme heyetinin gözleri önünde yaşandı. Ancak mahkeme, Yıldız’ı tahliye etmemekte diretirken, ayrıca, ATK’nın “Sakatlık nedeniyle hayatını yalnız idame ettiremez” raporunu aylarca herkesten gizledi. Savcı, rapora ve Yıldız’ın ağır sağlık durumuna rağmen “Yasada yeri yok” diyerek Yıldız’ın tahliye edilmemesini istedi. Mahkeme, “Yıldız tutuklu yargılansın” dedi. Ancak verdiği tutukluluk kararlarında adli tıp raporundan hiç bahsetmedi. Yıldız’ın avukatı Gülizar Tuncer, “Tek başına hareket edemeyen, altı temizlenen bir insan değil, aynı zamanda sürekli ve dayanılmaz ağrılar çeken, artık ilaçların ağrılarını dindirmeye yetmediği bir insan söz konusu olan. Daha da önemlisi, mahkeme bütün bunları son duruşmada kendi gözleriyle gördü” dedi.

İlişkili İçerik