Tutsak sendikacı Ergin Doğru'dan mektup var: "kartpostalı büyük olduğundan ve teşekkür belgesini de sebepsiz olarak vermediler.”

“Sevgili hocam kargodan gönderdiklerinizi gösterdiler ama her birini çeşitli gerekçelerle vermediler. Dergiyi yasak olduğu için, ismimin bulunduğu kartı kart ebadından büyük olduğundan ve sanırım teşekkür belgesini sebepsiz olarak vermediler.”

Ergin DOĞRU. 2 Nolu Yüksek Güvenlikli C.İ.K C-17. ELAZIĞ

***

 

Merhaba Adil Hocam

                İyi olmanızı diliyorum.

                Öncelikle bizlere dönük gösterdiğiniz duyarlılık, emek ve çaba için çok teşekkür ediyorum. Göndermiş olduğunuz kart, dergiyi gördüm ama alamadım. Eminim ki çok güzel olmuştur. Böyle bir çalışmaya katkı sunmaktan büyük onur duydum. Bana bu imkanı sağladığınız için ayrıca teşekkürler.

                Sevgili hocam kargodan gönderdiklerinizi gösterdiler ama her birini çeşitli gerekçelerle vermediler. Dergiyi yasak olduğu için, ismimin bulunduğu kartı kart ebadından büyük olduğundan ve sanırım teşekkür belgesini sebepsiz olarak vermediler. Ben de çöpe atılmasını kabul etmedim çözüm olarak aileme kargoyla göndermemi kabul ettiler.

                Değerli hocam bu çabalarınız bizim için çok değerli. Herkesin unuttuğu ya da yeterli duyarlılığın olmadığı bir zamanda çığlığımızı dışarı taşımak, bize ses olmak çok değerli. Hele hele zindanlarda yazıp çizmeye emek veren benim gibi arkadaşlar için emekleriniz teşvik edici, şevk veren bir rol oynuyor.

                Size kardeşim üzerinden maille şiirlerimi gönderdim ama ulaştı mı bilmiyorum. Çünkü kardeşim teyit alamamış. Siteden ulaşmaya çalışmıştı. Umarım elinize ulaşmıştır. Gerçi bu yoğunluğunuz içinde zamanınızı almış olacağım ama, şimdiden affınıza sığınıyorum.

                Sevgili hocam bizler genel olarak iyiyiz. Bu korona süreci tamamen tecrit ve izolasyona döndü. Giderek kalıcılaşan bu süreçte zaten çok kısıtlı olan tüm haklarımız bir bir yok sayılıyor. Zaten koronadan önce yayın almak kısıtlanmış, sıkıntılı bir süreç yaşıyorduk. Şimdi tümden kalktı. Siz de iyi biliyorsunuz ki mahpuslar genel olarak yoksuldur. Her kitabı, yayını parayla almak bizler için çok lüks. Duyarlı insanların katkılarıyla bu ihtiyacımızı gideriyorduk. Bunu kaldırıp dışarıdan ancak parayla kitap, yayın almayı getirdiler. Gerçi şu anda kargodan gönderilen kitapları yeniden vermeye başladılar. Dilerim kesilmez.

                Sevgili hocam çok kısıtlı imkanlarla dışarıyı takip etmeye çalışıyoruz. Buradan gözüken dağınık, durağan durum karamsarlık yaratsa da. Bu karanlık günlerin aşılacağına inanıyorum. İnsanın hiçleştirildiği ve uçurumun kenarında tutulduğu bu süreçte insan, varoluşun gereği ve özü olan refleksi er ya da geç gösterecektir. Elbette buna öncülük etmek ve insanı hak ettiği yere taşımak önemli. Bu noktada yaşanan eksiklik var olanın temel sebebi gibi. Yine de umutlu olmak gerekiyor. Umudu yitirenin varacağı nokta biat olacaktır. O yüzden umudu var etmek, umutla yürümek elzemdir.

                Sevgili hocam daha fazla zamanınızı almak istemiyorum. Sizin daha hakim olduğunuz ve bildiğiniz gerçekleri size anlatmak gibi tuhaflığa girmeden son vereyimJ

                Sizi en içten duygularımla sevgi, saygıyla selamlar ve çalışmalarınızda üstün başarılar diliyorum. Değerli eşinize ve kızınıza selamlar saygılar. Her şey için tekrar teşekkürler.

                Sevgi ve saygılarımla

23.11.2020

Ergin DOĞRU

İlişkili İçerik