Tutuklu eşcinsel mahpus: Düzenli olarak tacize uğruyor ve tehdit ediliyorum

Türkiye'de Giresun'da tutuklu bulunan Fransız asıllı eşcinsel mahpus Fabien Azoulay hayati tehlikesi olduğunu ifade ederek cesazının geri kalanını Fransa topraklarında çekmek istiyor.

15.04.2021

İstanbul Ceza Mahkemesi, 2017 yılında Fabien Azoulay’ı 16 yıl sekiz ay hapis cezasına çarptırdı. Avukatları ve akrabaları, o zamandan beri Fransa’ya geri gönderilmesi için savaşıyor. Yakın zamanda, Fransız hükümetine baskı yapmak amacıyla davasını kamuoyuna açıklamaya karar verdiler.

France24.com’dan HAPİSTE LGBTİ+ sivil toplum dergisinin aktardığı habere göre, Giresun hapishanesinden ailesine gönderdiği mektuplarda Azoulay, “Bir mucize için her gün dua ediyor ve ağlıyorum. Burada 16 yıl sekiz ay kalmayı hayal bile edemiyorum” diye yazdı.

43 yaşındaki Azoulay, “Yasaklanmış bir narkotik ürünü ithal ettiği” gerekçesiyle neredeyse dört yıldır hapiste, Fransız devletinden cezasının geri kalanını kendi ülkesinde çekebilmesi için onu ülkesine geri göndermesini istiyor.

Eşcinsel ve Yahudi olan Azoulay, günlük olarak tacize uğradığını, kötü muamele gördüğünü ve tehdit edildiğini söylüyor.

Azoulay’ın avukatlarından biri olan Carole-Olivia Montenot, müvekkilinin yaşadığı dehşeti duyduğunda bir acizlik hissettiğini ifade derek, “Korkunç. Göz korkutuluyor, mahpus arkadaşları ona İslam’a dönmesini ve günde beş kez namaz kılmasını söylüyor. Aynı zamanda cinsel yönelimi nedeniyle de tacize uğradığını söylüyor” dedi.

Think-thank Hexagon Society’nin kurucusu ve Fabien Azoulay Destek Komitesi başkanı Sophie Wiesenfeld, “Tutukluluk koşulları insan onuruna bir saldırıdır” dedi.

 

Kaynak: artı gerçek