Ayça Söylemez

DİLEK DOĞAN’IN AĞABEYİ YAZDI “Adalet istediğimiz için cezalandırılıyoruz”

 

Polisin öldürdüğü Dilek Doğan’ın ağabeyi Emrah Doğan, adalet mücadeleleri nedeniyle ailelerinin yargı baskısına maruz kaldığını yazdı: “Ben de canımız Dilek için hukuk, adalet istediğim için tutukluyum.”

Ayça Söylemez

İstanbul - BİA Haber Merkezi

16 Şubat 2021

“Bundan 6 yıl önce evimize yapılan baskında polislere ‘galoş giyin’ dediği için göğsünden tek kurşunla vurularak öldürülen Dilek Doğan’ın ağabeyiyim.”

Üniversiteliler “pişman olmamış” diye tahliye edilmedi

Siyasi suçtan hükümlü olan üniversite öğrencisi kadın mahpuslara, çok kitap okudukları ve pişmanlık göstermedikleri için “iyi halli olmadıklarına” karar verildiğinden çıkacakları tarihten bir gün önce tahliye edilmeyecekleri bildirildi.

Ayça Söylemez

İstanbul - BİA Haber Merkezi

13 Ocak 2021, Çarşamba 13:13

Şartlı tahliyede yapılan yasa değişikliği, 1 Ocak itibariyle uygulamaya başlandı. Uygulama, siyasi hükümlülerin şartlı tahliye edilmesini fiilen ortadan kaldırıyor.

“Zaten ölüm orucu yapmasam da bu hapishane koşullarında 2 yıl daha yaşamam mümkün değil.”

Bakanlık cezaevine, cezaevi hastaneye gönderiyor

Ölüm orucundaki Akman’ın sevk dilekçesi hapishane idaresince işleme konmadı. Avukatlarının sevk başvurusu ise “şahsın kendisi başvuru yapsın” diye reddedildi. Akman şu an hastanede tutuluyor.
Ayça Söylemez İstanbul - BİA Haber Merkezi 07 Eylül 2020

***
“Zaten ölüm orucu yapmasam da bu hapishane koşullarında 2 yıl daha yaşamam mümkün değil.”

Avykat Ebru ve Aytaç neden hapiste?

İki tutuklu avukat adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi onların da arasında olduğu 18 avukata toplam 159 yıl 2 ay ceza verdi. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, Ekim 2019’da itirazları reddederek dosyayı Yargıtay’a gönderdi.

Şimdi Yargıtay’ın vereceği kararı bekliyorlar.

Silivri 9 No’lu Cezaevi’ndeki Ebru 145 gündür, Burhaniye T Tipi Cezaevi’ndeki Aytaç 114 gündür ölüm orucunda. Anayasa’nın da garanti ettiği üzere adil yargılanmak istiyorlar.

10 Aralık İnsan Hakları Haftası Haksızlıklarla Başlıyor

 

 

Haklarımız Var (mı)?

10 Aralık İnsan Hakları Gününde hangi temel hakların ne şekilde ihlal edildiğini derlerken, bu ihlallerin geç de olsa kabul edildiği mahkeme kararlarından da bahsettik.

Ayça Söylemez

İstanbul - BİA Haber Merkezi

10 Aralık 2019, Salı 00:00

* Çizim: 26 yıldır hapishanede olan yazar ve çizer Ahmet Bilge’nin bianet için çizdiklerinden.

İşkence Görenlere "Sağlam Raporu" Veren Doktorlar

Urfa Emniyeti’ndeki işkenceyi duymuşsunuzdur, 90’lı yıllardan kalma yöntemlerle en az 54 kişiye işkence yapıldı.

İşkenceyi yapan polisler hakkında soruşturma açıldı, akıbeti de tahmin edilebilir. Ancak işkence suçunu sadece emri veren ve yerine getirenle sınırlamak doğru değil. Bu suça göz yumduysa, belgelemediyse gözaltı muayenesini gerçekleştiren doktorlar da suçun ortağı olur.