JINHA

JIN Haber Ajansı - http://www.jinhaber.com.tr/

Tutuklulara 'Mağarada savcı gözetiminde cinsel işkence yapıldı'

"M. D. şunu söylüyor; 'Başımı bir kovaya koydular. Tecavüz ettiler. Beni çırılçıplak soydular makatıma cop soktular. Beni bir koltuğa oturtulur. Ayaklarımı inşaat telleri ile bağladılar, ellerimi koltuğa kelepçelediler. Karın ve göğüs boşluğuma coplarla, yumruklarla vurdular. Ellerimden bir iple kuyuya salladılar. Üzerime işediler. Polislerden biri penisini çıkarıp yalamamı istedi. Bana bütün bunlar yapılırken savcı yanımızdaydı' diyor."

***

SÖYLEŞİ: İnsan haklarına adanmış hayat: Şebnem Korur Fincancı (1)

İSTANBUL - TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, kadın cezaevi gözlemlerini, yaşam koşullarına tanıklıklarını ve hak ihlalleri izlenimlerini JINHA’ya anlattı. Cezaevi içinde emek sömürüsü yaşandığını aktaran Şebnem, “İçeride kadın dayanışmasını gördüm fakat korkunç bir sömürü de var. Bu kabul edilemez” diyor. Kadınlık deneyimlerine sarılan Şebnem, ataerkil sistemin görünmez kıldığı ve yok etmeye çalıştığı hayatlara da dikkat çekiyor.

'Siyasi tutsakların hak ihlalleri genelgelere dayandırılıyor!’

ANKARA - Hapishanelerde siyasi tutsaklara ilişkin yasalarla güvence altına alındığı söylenen haklar, çoğu zaman keyfi yol ve yöntemlerle engellendiği gibi, genelgelere dayandırılarak da ihlal ediliyor. ÇHD’li avukat Ayşegül Çağatay, ihlal durumlarında suç duyurusunda bulunduklarını ve bu hukuksuzları teşhir ederek meclise taşıdıklarını kaydetti.

Tutsak yakınları: Cezaevleri vahşet bodrumları gibi olmasın!

İZMİR - Aliağa Şakran Cezaevi T-4 bölümünde tutulan ve gardiyanlar tarafından ağır şekilde darp edilen 13 siyasi tutsak, 3 Haziran'dan itibaren süresiz dönüşümsüz açlık grevi başlattı. Tutsakların can güvenliklerinin olmadığını belirten yakınları, "Bu cezaevi yarın Cizre bodrumlarına da dönüşebilir. Yaralı insanları yakan kendisine karşı gelen tutsakları da yakabilecek bir zihniyettedir. Bundan dolayı tüm kamuoyunu tutsaklarla ilgili duyarlı olmaya çağırıyoruz" dedi.

Tarsus cezaevinde, kadın tutsaklara kötü muamele

26 Mayıs 2016 / Sarya Gözüoğlu - Filiz Zeyrek / JINHA

MERSİN- Adana Karataş Kadın Kapalı Cezaevi'nde bulunan 33 siyasi kadın tutsak, "Cezaevi boşaltılıyor. Açık cezaevi oluyor" gerekçesiyle 12 Nisan'da Tarsus C Tipi Kapalı Cezaevi'ne sürgün edilmesiyle birlikte siyasi kadın tutsaklara ve görüşe giden ailelere karşı cezaevi yönetimi tarafından kötü muamele uygulandığı belirtildi.

Fotoğraf dışarıdan içeriye köprü oldu

İSTANBUL - Görülmüştür.org ekibi ve Red fotoğrafçılar grubu tarafından hazırlanan "55 fotoğraf ve 55 mahpus" konulu sergi İFSAK'ta açıldı. Fotoğraf Köprüsü Proje Sorumlusu Sultan Güner, "Üretim cezaevinde devam edebiliyorsa içeride beyinler hiçbir zaman tutsak olmuyor. Bu proje ile dışarıda bize dayatılan hayatın bizi ne kadar tutsak ettiğini görme fırsatımız oldu" diye belirtti.

Şimdi de T Tipleri'ndeki Politik Tutsaklar'dan Acil Çağrı: "BU İŞKENCELERE SESSİZ KALMAYIN!"

İskenderun T Tipi Cezaevi

"Geç olmadan, bu işkencelere karşı ortak sesimizi yükseltelim!"

Kapasite yetersizliğine çözüm olarak açılan T Tipi Hapishaneler'den birisi de: İskenderun T Tipi Hapishanesi.

Avukat Arif Yılmaz'ın, Eylül 2014 tarihinde, 3 politik tutsak çocuğa işkence yapıldığını bildiren basın açıklamasının ardından; bugün de yeni çığlıklar geldi İskenderun'dan.

4 Kasım'da Mersin E Tipi Hapishanesi'nde bulunan 10 politik tutsak, İskenderun T Tipi Hapishanesi'ne sürüldüler. 

Şakran Çocuk Hapishanesi hamile kız çocuğu sürgün etti!

Şakran Cezaevi’nde 18 yaşından küçük hamile çocukların maruz kaldıkları işkencelerin basına yansımasının ardından olayda adı geçen çocuklardan biri sürgün edildi. Şakran Cezaevi’nde geçtiğimiz nisan ayında mektup aracılığı ile maruz kaldıkları insanlık dışı uygulamaları anlatarak, kamuoyunun dikkatini çeken kız çocuklarından biri sürgün edilirken, üçü ise tahliye oldu.