Özgür Aydın

Tutsak anne: Bebeğimi geri verin

“Bebeğimle birlikte (6 aylık) Didim’e tatille giderken yol aramasında tutuklanıp cezaevine getirildik. Ertesi hafta eşim bebeğimi almak için ara karar çıkarmış mahkemeden tebligat gelmeden bebeğimi almak için girişimlerde bulundu. Sonra gıyabımda çıkarılan mahkeme kararıyla bebeğime el konuldu. Ben bebeğimi bir aydır göremiyorum. Sesini duyamıyorum…”

MERAL EKİN DİNAR

***

Cezaevi kantininde satılan kuş yemi ile kahverengi renkli giysiler yasaklandı

 
Zeynep Avcı, 21 yıldır cezaevinde olan siyasi bir hükümlü. Avcı, 2010 yılından bu yana aldığı ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası’ndan kaynaklı Ankara Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutuluyor.

Avrupa Birliği'ne (AB) uyum yasaları çerçevesinde idam kaldırıldı ama yerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası getirildi. Cezanın infazına ilişkin belirlenen hükümler ise fiziksel ve ruhsal işkenceyle ölümü yavaş yavaş getiren türden.

Yazar Adil Okay ile OHAL ve Hapishaneler Hakkında Söyleşi

(C)eza evleri, toplumun “zorla” dizayn edilmeye çalışıldığı hatta tutsakların hasta edilmeye çalışıldığı mekanlardır demek daha doğru. Dışarıda da acımasız devlet sopası var. Dışarıda da özgür değiliz diyoruz ama “içerisi” ile kıyaslamak doğru değil. Cumhuriyet tarihi boyunca hapishane politikası “ıslah etme, topluma kazandırma” değil, tutsakları kişiliksizleştirme, çürütme ve imha  amaçlı “modern Mengele” laboratuvarı olagelmiştir.” Adil Okay

11 Aralık 2016 Pazar 07:01

BATMAN / ANF - ÖZGÜR AYDIN

GAZETECİ ÖZGÜR AYDIN ‘GÖRÜLMÜŞTÜR EKİBİ’NDEN ADİL OKAY’LA SÖYLEŞİ YAPTI

Okay: Savaş politikası cezaevlerine de yansıyor!

ÖZGÜR AYDIN - İZMİR / ANF

Yazar, insan hakları aktivisti Adil Okay, AKP hükümetinin hasta tutsaklara rehin politikası uyguladığını ve açlık grevlerinin başlamasıyla birlikte işkence ve şiddetin arttığını belirtti. Okay, tutsaklar için başlatmış oldukları “Sizin hâlâ bir mektup arkadaşınız yok mu? Oysa onlar sizin için içeride. Unuttunuz mu?” kampanyasını da hatırlatarak, destek olma çağrısında bulundu.