Görülmüştür Sergisi

TUTSAKLARIN UMUT METAFORLARI: ‘KARANLIKTA KAHKAHA’ ANKARA'DA SERGİLENECEK

TUTSAKLARIN UMUT METAFORLARI: ‘KARANLIKTA KAHKAHA’ 

Açılış: 31 Mayıs saat: 19.00

Adres: ODTÜ Mezunları Derneği. Vişnelik Tesisleri. Çankaya-Ankara

Uzun yıllardır cezaevindeki siyasi tutsaklar ile dayanışma gösteren ve bu noktada sanatsal faaliyetler yürüten Görülmüştür Kolektifi ve Redfotoğraf Grubu, Karşı Sanat'ın girişimiyle farklı cezaevlerinde kalan tutsakların çalışmalarını konu alan “Karanlıkta Kahkaha” adlı yeni bir sergi hazırladı. 

“İçeride Dışarıda” adlı, 20 Fotoğrafçı ile 30 tutsağı buluşturduğumuz şiddet temalı sergi 28-29 Ekim’de Stutgart'ta

“İçeride Dışarıda” adını verdiğimiz, 20 Fotoğrafçı ile 30 tutsak şair, yazar, ressam ve karikatüristin buluştuğu sergimiz 28-29 Ekim’de Stuttgart Tohum Kültür Merkezi’nde açılacaktır.

Sergi hakkında bilgi

İÇERİDE DIŞARIDA…

Özgürlüğün Sesi... 28- 29 Ekim'de Oberursel'de

Bu sergiyi ortaya çıkaran süreç 2015 yılında Görülmüştür Kolektifi’nin düzenlediği “Sizin hâlâ bir mektup arkadaşınız yok mu?” kampanyasıyla başladı. Görülmüştür’den yazar Adil Okay, Redfotoğraf grubundan Özcan Yaman’la bir araya gelerek içeri ile dışarıyı buluşturan fotoğraf temelli bir proje geliştirdiler. Bu çalışmanın amacı içeridekilere moral vermekten çok, dışarısı ve içerisi arasındaki politik sürekliliği göstermek.

‘Görülmüş Mektuplar’ sergisine dair

"Emre Hocam, sergi yapma isteğiniz benim için çok kıymetli. Ben buradaki çalışmalarımı, daha doğrusu eskizlerimi mektupla size göndereyim. Ne hissediyorsam, zihnim bana ne anlatıyorsa onu çiziyorum. Fakat sizden isteğim, beni klişelerden uzak tutun, çünkü buna ihtiyacım var. Ben şimdi küçük karabalık gibi koskoca bir deryada yolumu arıyor, bulmaya çalışıyorum." Dilan Cudi Saruhan

‘Özgürlüğün Sesi: 50Mahpus 50 fotoğrafçı’ kitaplaştırıldı

Özgürlüğün Sesi çıktı

Tutukluların şiir, deneme ve öykülerle özgürlüğü betimlediği yazılar redfotoğraf grubundan 50 ayrı fotoğrafçı tarafından objektife aktarıldı. 
Sergilerin sonuncusu olan ‘Özgürlüğün Sesi: 50Mahpus 50 fotoğrafçı’ ise kitaplaştırıldı

 ‘Sizin hala bir mektup arkadaşınız yok mu?’ kampanyasıyla başlayan görülmüştür kolektifi ve redfotoğraf grubunun hazırladığı fotoğraf sergisi ‘Özgürlüğün Sesi: 50 Mahpus 50 fotoğrafçı’ ismiyle kitaplaştırıldı. 

“Özgürlüğün Sesi” İğneyle Kuyu Kazmak Gibi Zor Ama Heyecan Verici Bir Çalışmaydı !

“Virüs, kara kargalar, tabut gibi bir çatı... Her şeyin ölümü hatırlattığı bir ortam... Bu sabah da korona günlerine uyandım. Gözümü tavana dikip bir süre öylece baktım. F Tipi hapishanelerin tavanları niçindir bilinmez ama tabut kapağı şeklinde yapılmış. (…) Yaklaşık 20 senedir, aşağı yukarı aynı ritimde yaşadığınızı düşünün. Korona virüs de bu tabloya eklenince Mart Ayından beri tecrit biraz daha koyulaştı. 20 yıl içinde can bedeli ne kazandıysak hemen hepsini süpürdü. “

(Erol Zavar. Bolu F Tipi Hapishane)