Çıplak Arama

Tekirdağ Cezaevi'ne Sürülenlere Yapılan İşkenceler

TEKİRDAĞ F TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU

Tekirdağ Cezaevinde 15 temmuzdan önce başlayan sürgünlerin OHAL süresince daha çok arttığı, sürgünler sırasında tutsakların ring aracında yaşadıkları ihlaller, ring aracında görevli memurlar tarafından sözlü ve fiziksel şiddet gördükleri, sevk edildikleri cezaevlerinde güvenlik gerekçesi ile görevli memurların insanlık onuruna aykırı Çıplak Arama dayatması ve bu dayatmaya karşılık veren mahpusların fiziksel şiddet ve işkenceye varan uygulamalara maruz kaldıkları tespit edilmiştir.

Cezaevi Raporu'na AKP Karartması

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu'nca Tekirdağ cezaevinde yapılan incelemenin ardından hazırlanan rapor, tartışmalara neden oldu. İncelemeye katılarak, tutuklu ve hükümlülerin anlatımlarıyla somutlanan kötü koşullara daha önce dikkati çeken CHP'li Veli Ağbaba, AKP zihniyetini yansıtan rapora muhalefet şerhi koydu. Rapora göre, tutuklu ve hükümlüler "bina akustiğinin kötü olmasından, akşam yemeklerinin öğlen yemekleri kadar özenli hazırlanmadığından" yakındılar.

kadın mahpuslara 'ince-derin arama' adı altında çıplak arama

Antalya ve İzmir cezaevlerinde kadın mahpuslara 'ince-derin arama' adı altında çıplak arama dayatılarak, zorla genital bölgeleri kontrol ediliyor.

Antalya ve İzmir'de bulunan cezaevlerinde siyasi tutuklularla görüşen avukat Hakan Evcin, kadın mahpuslara "ince-derin arama" adı altında çıplak aramanın dayatıldığını aktardı.

Kadın Tutsaklar Ekibimize yolladığı mektupta "Çıplak protesto"yu anlatıyor

Merhaba Sevgili Arkadaşlar,

Sizleri kucaklıyor çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılarınızın devamını diliyoruz. Son dönemde bu hapishanede tırmanışa geçen saldırılarla ilgili sizleri bilgilendirmek için yazıyorum.

Bu hapishanedeki siyasi kadınlar olarak, çıplak arama saldırılarına karşı giysilerimizi çıkarma protestoları yapmaya başladık.

Yargı çıplak aramayı yargılamamak için direniyor

Haziran Direnişi’nde bir kadının karakolda çıplak aramaya maruz kalması üzerine bir hukuk savaşı başladı. M.P.B. isimli kadının avukatı Adalet için Hukukçular üyesi Özgür Urfa, polislerin yargılanması için mücadele ederken, savcılık ve hakimler polisler yargılamamak için çaba sarfediyor. Savcı ve mahkemenin polisler hakkında verdiği her ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ kararına Avukat Urfa itiraz ediyor.

Sami Menteş - İleri Haber

Veli Ağbaba: Elbistan Cezaevi’nde çıplak arama işkencesi sürüyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Kahramanmaraş Elbistan E Tipi Cezaevi’nde tutuklu ve hükümlülerin ziyaretine giden kadın ziyaretçilerin ‘çıplak arama’ şikayetini Meclis gündemine taşıdı.

Veli Ağbaba, Adalet Bakanı Kenan İpek’e, “Bahsi geçen kadınlara dayatılan bu uygulamanın gerekçeleri nedir” diye sordu. Ağbaba, Adalet Bakanı’na şu soruları yöneltti: