Mektuplar

"Bizimki de o ana nehir üzerinden akıntıya karşı yürünebileceğini göstermek oluyor..."

“Harelenmiş canım dağ esrimesinde

Uhrevi meserretindeyken özgür yaşamın

Sessizliği yırtan küfreden demir kapı sürgüsü

Kuzguncuktan sardırıp ranzama çaktı beni...”

 

AYHAN KAVAK T TİPİ C.EVİ A-6 SİVEREK-Ş.URFA

 

***

 

Keke Adil Hocam'a;

               Selam ,sevgi ve saygılarımla merhaba...

Demirtaş'tan Öykü Arin'e Kart: Özgür Yarınlarda Görüşebilmek Dileğiyle

Selahattin Demirtaş, hapishaneden Öykü Arin'in annesi Eylem Şen Yazıcı'ya kart gönderdi.

Adana Kürkçüler Hapishanesinde Fiziki ve Psikolojik Şiddet

Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Mazhar Güler isimli tutuklu, maruz kaldıkları hak ihlalleri ve cezaevi idaresinin yaklaşımlarını gönderdiği mektupta anlattı. 

 

Adı sık sık burada kalan tutuklu ve hükümlülere yönelik hak ihlali ve fiziksel-psikolojik şiddetle gündeme gelen Adana-Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Mazhar Güler isimli tutuklu, İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) gönderdiği mektubunda yaşadıkları hak ihlallerini anlattı. 

Müebbetlik Hasta Tutsak Kandıra Hapishanesindeki Hak İhlallerini yazdı

Kamil Turanlıoğlu 2 No’lu F Tipi Hapishane   A. 3-8    Kandıra/Kocaeli

Sevgili Adil hocam merhaba

(…)

Sizlerin de bildiği gibi OHAL kalksa bile uygulamamaları aynen devam ediyor. (…) Hapishanelerde bundan nasipleniyor. Son dönemde yaşanan hak gaspları , keyfi cezalar, infaz yakmalar, sürgünler devam etmekte.

(…)  Dergi ve kitap vs. vs. yayınlarda sansür devam ediyor.

"26 yıldır dört duvar arasında en zor koşullarda direnerek yaşamak kolay olmasa gerek ."

Sevgili Adil

En son 16 Temmuz'da gönderdiğin kitapları aldığıma dair , sana kart yazmıştım , almış olmalısın .Aynı şekilde göndermiş olduğun ''Berfin Bahar'' dergisini aldım .Güzel kitapların ve dergi için çok çok teşekkürler .Eline yüreğine sağlık .Yaşadığımız ağır koşullarda böylesi güzel ve anlamlı dayanışma içinde olmanız moral veriyor .Ahmet  Ada'nın şiirlerini okudum ve beğendim .Senin de Ahmet'in de yüreğine sağlık .

Gökhan Kece mektup arkadaşı arıyor ve hukuki yardım istiyor

Gökhan Kece'ye yolladığımız kitaplardan üçü Kars T Tipi hapishane yönetimi tarafından keyfi olarak yasaklanmış. Yolladığımız tüm kitaplar yasaldır. Kitapçılarda satılmaktadır. yasaklanan aynı kitaplar başka hapishanelere serbestçe girmektedir. Bu durumun takipçisi olacağız.

Gökhan Kece'ye yazmak isteyenler için adres:

GÖKHAN KECE

T TİPİ CEZA İNFAZ KURUMU

KARS

 

Mektuplarla Sessiz Sohbet : Gülazer Akın'dan Mektup Var

Bazen hayatımıza zikreden olumsuzluklar, bize farklı koşullar altında yaşamamıza vesile olurlar veya zorunlu kılarlar. Aynı 21. Yüzyılın bütün gelişen tekniğine rağmen mektubun tek iletişim aracı olması gibi...2003 yılından beri arkadaşlarımla bu şekilde haberleşmekten öte sohbet edebilme imkanımız yok. Bu konuda benim dışarda olmam, içerdekilerden daha çok imkana sahip olduğumu kanıtlamıyor. Ben de onlar gibi ancak mektup yazarak, onlara ulaşabiliyorum. Bazen de bütün insanlar sadece yazışarak anlaşsalar diye düşünmüyor değilim.

Yazar ve karikatürist Ahmet Bilge'den Sergimize Kutlama

 

    Merhaba Adil Abi,
    Dilerim iyisin. Geçen hafta kartını, bu hafta da "Duvarları Delen Çizgiler" kitabını aldım.
    Kitabı, çizimleri beğeniyle inceledim. Bu vesileyle tanımadığım çizerleri de tanımış, öğrenmiş oldum.

Gerçekten de çok anlamlı ve güzel bir çalışma olmuş. Senin ve bu organizasyonda emeği geçen tüm arkadaşların emeğine sağlık. Kuşkusuz sizleri de biraz koşturmuş ve yormuştur. ("Biraz mı?!" dediğini duyar gibiyim =) )

Ama yorgunluğa değer bir ürün ortaya çıkmış gerçekten.

Hepinizi yürekten tebrik ediyor, kutluyorum.

Tutsak Yazar M.Garip Yaş Dergi Çıkartmamızı Bekliyor

“Aklımdayken bir şey sormak istiyorum . Meşale isimli bir dergi çıkıyormuş . İçeridekilerinin ürünlerini yayınlıyorlarmış . Görmedim bu dergiyi . Eğer biliyorsanız adresini gönderebilir misiniz ? Kendilerine yazıp dergiyi istemeyi düşünüyorum . Aslında ''Görülmüştür '' den de bir dergi çalışması bekliyordum uzun zamandır . Belki bir gün olur.”

Mehmet Garip yaş

F tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

A-6/18 Bolu

***

 

30.06.2019

Sevgili Adil Hoca , Merhaba;

Barış İnan kalp pili takılan hasta tutsak Abdullah Kalay'ı çizdi

Sevgili Adil Abi Merhaba,
    Nasılsın? Ben maalesef iyiyim her zamanki gibi. Bir gün hasta olursam bir gazeteye ilan vereceğiz.
    Kitabı aldım, çok teşekkür ederim. Çok güzel olmuş. Ayrıca sergi için de teşekkür ederim, çok mutlu oldum. Hem gazetelerde gördüm, hem birkaç sergi fotoğrafı gördüm. Senin onca emeğin karşısında utandım. Senin gösterdiğin duyarlılığın zerresini senin çalışmana gösteremedim, üzgünüm. Minimal dimağlı olmak zor.

Annesiyle Birlikte Hapiste Olan Çocuk Aren Oyuncaklarına Kavuştu

Çocuk Aren'in yüzü gülüyor.

Tarsus hapishanesinde annesi Yıldız Sönmez ile birlike kalan çocuk Aren'in oyuncak ihtiyacını duyurmuş çok sayıda yanıt almıştık. Anneden aldığımız mektuba göre Çocuk Aren'e çok sayıda oyuncak gitmiş onların bazılarını da Tarsus hapishanesinde kalan diğer çocuklarla paylaşmış.

Otuz yıldır tutsak olan Sadık Almakça'dan mektup var

Merhaba Deðerli Adil Abi
    Öncelikle nasýlsýn diyerek hal hatrýný sorayým. Ýyi olmaný diler, selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Deðerli Adil abi uzun zamandýr benden kaynaklý olmayan birtakým nedenlerden dolayý yazýþamadýk. Sana yazamadým, umarým beni anlar, makul anlayýþla karþýlarsýn. Öylece karþýlayacaðýna inanýyorum. Çünkü asla sarsýlmaz bir arkadaþlýðýmýz dostluðumuz var. Hiçbir þey bunun yýkýlýþýna sebebiyet veremez.

"Bizleri düşünerek dergi ve kitaplar yolluyorsunuz ve sesimize ses oluyorsunuz."

Kekê Adil Hocam'a,
    Özlem, selam, sevgi ve saygýlarýmla merhaba...
    Bugün geleceðe dair umut ve özlemleri harlanan, özgür yaþam sevdasýna insanlarýn günü olmasý temennisinde bulunarak baþlamak istedim... Çoktandýr sizlerden bihaberdim. Yollamýþ olduðunuz yeni e dergisi ve karikatürleri içeren kitabý aldým. Teþekkürlerimi sunarken; emeði geçen, mesai harcayan tüm canlarýn eline emeðine saðlýk diyorum...

"Başta siz olmak üzere emeği geçen bütün güzel insanlara içten teşekkür etmek biz devrimci tutsaklar için bir sorumluktur."

" Arkadaşların her biri birbirinden güzel ve de anlamlı olan üretimlerinin bir kitapta toplanarak kalıcı olması ve geniş çevrelere ulaşmasına öncülük yapan başta siz olmak üzere emeği geçen bütün güzel insanlara içten teşekkür etmek biz devrimci tutsaklar için bir sorumluktur. İyi ki varsınız!"

RESUL KOCATÜRK F TİPİ CEZAEVİ B-10 HACILAR-KIRIKKALE

***

‘’Ey benim kızıl yıldızım. Bundan sonra da daha büyük bir kızıla boyanan kendi ışınlarıyla bütün dünyaya işçilerine özgürlük, eşitlik, kardeşlik saç. ‘’

M. Suphi

 

16.16.2019

Görülmüştür Ekibi beni asistan olarak kabul eder mi acaba? Yerleri silerim, bulaşıkları yıkayıp çay –kahve servisi yaparım:)

“Bu arada ‘’Yargı Reformu‘’ndan bahsediliyor. Eğer gerçekleşirse ellerimizde çiçeklerle sizleri görmeye geleceğim. Görülmüştür Ekibi beni asistan olarak kabul eder mi acaba?  Yerleri silerim, bulaşıkları yıkayıp çay –kahve servisi yaparım:)  İçerde çamaşır yıkmaya alıştığım için çamaşırları da yıkarım:) Bakkala da giderim J”

MELİH GÜRLER  T TİPİ KAPALI HAPİSHANE  B-4   BEŞİKDÜZÜ -TRABZON

 

***

TRABZON ‘DAN

16.06.2019

Merhabalar

162 Gün Açlık Grevinden Sonra karikatürist Özlem Özdemir'den Mektup Aldık

Sevgili Adil yoldaşım
Merhaba

Seni sevgiyle kucaklıyorum öncelikle. Açlık grevimiz 162.günde bitti. Altı gün hastanede kaldık. Açıkçası insan eylemdeyken fark etmiyor fakat hastane sürecinde aslından bünyenin, vücudun ne kadar yıpranmış olduğunu fark ediyorsun.

Biz şanslıydık. En azından hastaneye kaldırıldık. B vitamini, serum vs. aldık. Birçok cezaevinde bırak elem bitimini, eylem sürecinde dahi doğru düzgün ilgilenilmedi arkadaşlarla. Arkadaşlar da kalıcı bir şeyler, hasar vb. olmasından korkuyorum. Umarım olmaz…

Kızından Sırrı Süreyya Önder'e mektup

Cezaevi’nde olan HDP eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in kızı Ceren Önder, babasını yazdığı yazısında, “Mutluluların, mutsuzlara borcu var” dedi.

Çözüm sürecide yaptıklarından ve konuşmalarından dolayı cezaevinde olsan HDP eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in kızı Ceren Önder, sosyal medya hesabından babasına olan özlemini yazdı.

Ceren Önder şunları yazdı.

“Yarın Salı, kapalı görüş Salısı…

Sayfalar