147'inci "F oturması": Hasta tutsak Turanlıoğlu'na özgürlük

İHD Cezaevi Komisyonu, 147'inci "F oturması" eyleminde ağır hasta tutsak Kamil Turanlıoğlu'nun sağlık durumuna dikkat çekti, tahliye edilmesini istedi.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ocak 2015 Cumartesi.

İSTANBUL- İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, hasta tutsakların serbest bırakılması için başlattığı oturma eyleminde 147. haftayı geride bıraktı.

Galatasaray Meydanı'nda yapılan oturma eyleminde, "Hapishanelerde ölüm istemiyoruz" ve "Hasta mahpuslar serbest bırakılsın" yazılı pankartlar ile hasta tutsakların fotoğrafları açıldı. Eylemde "Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır" ve "Hasta mahpuslar yalnız değildir" sloganları atıldı.

İHD Cezaevi Komisyonu üyesi Filiz İçli eylemde yaptığı açıklamada, F tipi hapishanelerin açılmasının üzerinden 14 yıl geçtiğini, herhangi bir iyileştirme yapılmadığını söyledi. Hasta tutsakların gerekli tıbbi bakımları ihmal edilerek ve bürokratik zorluklarla ölüme gönderildiğini belirten İçli, Adli Tıp Kurumu'nun bu hafta hapishanede kalabilir raporu verdiği Mehmet Canpolat'ın tamamen makine aracılığıyla yaşatıldığını söyledi.

Bu haftaki eylemde acil tahliye edilmesi gereken ağır hasta tutsakların durumuna dikkat çeken İçli, Kamil Turanlıoğlu'nun wernicke Korsakoff, beyin sendromu, uyku abnesi, damar ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları, akciğer ve böbrek hastalıkları olduğunu söyledi. İçli, Turanlıoğlu'nun kurşun yaralanması nedeniyle de sol ayağının dizden kesik ve protez kullandığını kaydetti. İçli, hasta tutsağın tedavisinin yapılmaması nedeniyle hastalıklarının her geçen gün ilerlediğini kaydetti.

Yetkilileri uyaran İçli, hapishanedeki hasta tutukluların yaşam hakkı başta olmak üzere tüm haklarının korunmasının öncelikli olarak devletin sorumluluğu altında olduğunu belirtti. İçli, "Yaşamları pamuk ipliğine bağlı ağır hasta mahpuslara ilişkin olarak acilen, tartışmaya ve muğlak ifadelere yer bırakmadan bir düzenlemenin yapılması gerekmektedir" dedi.

Kaynak: www.etha.com.tr