15 gün tutuklu kaldığı cezaevinden cenazesi çıktı

Cumartesi, 10 Mart, 2018

ADANA – Adana’da adli bir olaydan dolayı 25 Ocak’ta tutuklanan Ömer Yaba’nın, 9 Şubat gecesi cezaevi girişinde kendisinden alınan ilaçlarını alamadığı için yaşamını yitirdiği belirtildi. Aile, cezaevi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Adana’da adli bir vakadan dolayı 25 Ocak'ta tutuklanarak Adana E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen epilepsi hastası Ömer Yaba’nın 7 Şubat günü sevk edildiği Adana Kürkçüler Açık Cezaevi'nde 9 Şubat gecesi yaşamını yitirdiği öğrenildi. Yaba ailesi, oğullarının ölümünden cezaevi girişinde ilaçlarını alan ve geri vermeyen gardiyanların sorumlu olduğunu belirtti. Anne Kadriye Yaba, oğlunun 5 yıldır epilepsi hastası olduğunu ve hayatta kalabilmek için ilaç kullandığını belirtti.
 
‘TÜM SORUMLULARDAN DAVACIYIM’
 
Adli bir vakadan ötürü Adana E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan oğlunun 7 Şubat günü Adana Kürkçüler Açık Cezaevi'ne sevk edildiğini vurgulayan anne Yaba, 7 saat kendi yanlarında kalan oğlunun daha sonra ilaçlarını alıp cezaevine gittiğini anlattı. Akşam saatlerinde telefonla arayan oğlunun “Yarın benim görüşüm var. İlacım kalmamış. İlacımı ve elbiselerimi getirin" dediğini kaydeden anne Yaba, "Sabah kalkınca ölü buldular. Oğlum bu ilaçlarla hayata kalıyordu. İçince bir şeyi kalmıyordu. İlaç almayınca da kriz geçiriyordu. Bir süre daha bu ilaçları kullanıp, iyileşecekti. Ancak gardiyanlar buna izin vermedi" dedi.
 
‘BİR HAP İÇİN KURBAN ETTİLER’
 
Bir hap için oğlunun yaşamını yitirdiğini dile getiren anne Yaba, şöyle devam etti: “Bir tane hap için oğlum gitti. Tüm Türkiye sesimizi duysun. Kimsenin cezaevlerinde çocukları ölmesin. Kimsenin anası ağlamasın. Ben oğlumun hakkını arıyorum. Oradaki tüm sorumlulardan davacıyım. Benim oğlum bir hap için öldü." 
 
Baba Bayram Yaba da, oğlunun yaşamını yitirmesinden Kamil isimli başgardiyanın sorumlu olduğunu belirterek, bu gardiyanın oğluna ilacını vermediğini söyledi. Baba Yaba, "Gardiyana yalvarmış, 'Bir tek hap ver. Sabah ailem gelene kadar' diye. Allah için bir hap vermemişler. Bir tek hap için oğlumu kurban ettiler. Bu davanın peşindeyim ve mücadelemi sürdüreceğim" ifadelerini kullandı. 
 
CEZAEVİ GİRİŞİNDE ALINAN İLAÇLARI VERİLMEDİ
 
Konuyla ilgili Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) şikayet başvurusunda bulunan Yaba ailesi, sorumlular hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. 
 
Aile, suç duyurusunda oğullarının yaşamını yitirmeden önce kendilerini aradığını belirterek, "Kullandığı ilaçların girişte kendisinden alındığı ve ısrarla isteyip ilaçlarını alamazsa kriz geçirebileceğini cezaevi idaresine iletildiğini buna rağmen ilaçların kendisine verilmediğini belirtmiştir" denildi.
 
'İLAÇLARIMI ALAMADIM KRİZ GEÇİRİRSEM MÜDAHALE EDİN’
 
Suç duyurusunda ayrıca cezaevinden tahliye edilen tutuklu Hasan Bekçi’nin yaşananlarla ilgili verdiği bilgilere de yer verildi. Bekçi, ifadesinde Yaba’nın 9 Şubat gecesi saat 22.00'da sayımından sonra ailesini aradığını daha sonra yanına gelip başgardiyandan ilaçlarını istediğini ancak verilmediğini belirttiğini aktardı. “İlaçlarımı almadığım takdirde kriz geçirebilirim” diyen Yaba’nın daha sonra koğuşa çıkıp arkadaşlarına da “İlaçlarımı alamadım. Rahatsızlanıp nöbet geçirebilirim. Böyle bir durumda bana müdahale edin” dediğini ve bu esnada kendisinin orda olduğunu ifade etti.
 
Konuyla ilgili aradığımız cezaevi yetkilileri ise bilgi vermedi. 
 
MA / Hamdullah Kesen