238. F Oturması: “Yaşar İnce serbest bırakılsın”

Cumartesi, 15 Ekim, 2016
238. F Oturması eylemi hasta mahpus Yaşar İnce için yapıldı.

Hasta mahpuslar için F Oturması eyleminin 238.’si Yaşar İnce için yapıldı. Eylem saat 13.30’da “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın!”, “Tecrit işkencesine son!”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek!” sloganlarıyla başladı.

Eylemde İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesi Mine Nazari tarafından yapılan konuşmada OHAL’le birlikte hapishanelerde hak ihlalleri ve keyfiyetin arttığına dikkat çekildi. Hapishanelerde kazanılmış hakların gasp edildiğini söyleyen Nazari, hapishanelerdeki hak ihlallerinin giderilmesi için devletten bağımsız bir heyetin kurulması gerektiğini dile getirerek, OHAL uygulamalarından mağdur olanların İHD’nin çalışmalarına katılması gerektiğini ifade etti.

Hapishanelerde kazanılmış haklar gasp ediliyor”

Nazari’nin konuşmasının ardından basın açıklaması Ümit Dolu tarafından okundu. Açıklamada OHAL’le birlikte dışarısının da bir çeşit hapishaneye dönüştürüldüğü belirtilirken muhalif düşüncenin suç sayıldığına dikkat çekildi. Açıklamanın devamında hasta mahpus Yaşar İnce’nin durumuyla ilgili şu ifadeler yer aldı: “Yaşar İnce şu an Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde bulunmaktadır. 2006 yılında tutuklanan Yaşar İnce, Hepatit B taşıyıcısı iken tedavisinin geciktirilmesi ve geç müdahale edilmesi sonucu Hepatit B aktifleşmiştir. Bu aktifleşme devam ettiği zaman siroz ve karaciğer kanserine neden olmaktadır.

Birçok hastalıkla baş etmeye çalışan Yaşar İnce, son gönderdiği Ağustos 2016 tarihli mektubunda nefes almanın bile güçleştiği daracık bir ring aracıyla 11 saatlik bir yolculuğun ardından Sincan’dan Tekirdağ’a getirildiğini, girişte çıplak arama dayatmasının yapıldığını belirtmiş, sohbet ve spor hakkının tamamen kaldırıldığını, havalandırma hakkının 1 saate indirildiğini ve 2-3 kişilik hücrelerde 6-7 kişi kaldıklarını dile getirmiştir.”

İnce’de Hepatit B’nin yanı sıra kanser riski, kalp rahatsızlığı, böbrek taşı, bel fıtığı, karaciğer enfeksiyonu gibi hastalıklar olduğuna dikkat çekilerek tüm bunlara rağmen tedavisinin yapılmadığı belirtildi.

Açıklama tecridin kaldırılması, sağlık hakkı, ağır hasta mahpusların serbest bırakılması talepleri sıralanarak sonlandırıldı.

Polis bu haftaki eylemi de demir bariyerlerle çevirerek yalıtmaya çalıştı.

Kızıl Bayrak / İstanbul