24 yıl sonra doğduğu kenti ring aracının penceresinden gördü

Tarih: 
Perşembe, 22 Haziran, 2017

"Yaklaşık 24 yıl sonra doğduğum, büyüdüğüm şehre dönmek garip bir duygu yarattı bende, hayatın ilginç yanlarından biri de bu. Gerçi henüz şehri göremedim. Şehir dışında bir cezaevi kampüsü içindeyiz. Bu kaldığım T tipi dışında, Yüksek Güvenlikli, F Tipi, bir de Açık Cezaevi varmış. Zaten memleketin her tarafı cezaevi olmuş."

Seyit Oktay

T Tipi Cezaevi   A5-2

VAN

4 Haziran 2017

Merhaba Kekê Adil!

İyi olmanı diliyor; selam, sevgi ve saygılarımı iletiyorum. En son Gümüşhane’de iken yolladığın kartı almıştım. Yol üzeri olduğum için yazamadım.

Uzun bir bekleyişten sonra nihayet 31 Mayıs sabahı berbat ve havasız bir ring ile yola çıktık. Yaklaşık on saat süren yorucu, yıpratıcı bir yolculuktan sonra şimdi kaldığım Van T Tipine getirildim. Zaten daha önce de yazmıştım. Ailem burada olduğu için kendim talep etmiştim. Yeni açılmış bir cezaevi, altı-yedi aylık bir süreç, birçok konuda aksaklıklar var.

Daha girişte en zaruri ihtiyaçların birçoğu verilmedi. Örnek kabilinde; mesela yatak çarşafını yıkadığında o kuruyana dek bir tane yedek olması lazım. Yok, sadece var olanı yıkayacaksın, tekrar kullanacaksın. Velhasıl bunun gibi örnekler.

Ama en önemli sıkıntı kitap meselesinde. Normalde hem yasada hem de genelgede “süreli veya süresiz” yayınlardan yararlanma hakkı varken, dışarıdan, aileden, görüşten, koliden gelen hiçbir kitap verilmiyor. Sadece yayınevinden gelen verilir deniyor. Yani ne diyeyim bilemiyorum, içeride elimizde kalan bir kitap-defter var, o da bu hâle gelmiş.

Ben de alışmaya çalışıyorum. Yeni bir cezaevi olduğu için henüz temiz, ayrıca aile de Van’da olduğu için bu da önemli bir avantaj. İklim değişikliği biraz etkiledi.

Yaklaşık 24 yıl sonra doğduğum, büyüdüğüm şehre dönmek garip bir duygu yarattı bende, hayatın ilginç yanlarından biri de bu. Gerçi henüz şehri göremedim. Şehir dışında bir cezaevi kampüsü içindeyiz. Bu kaldığım T tipi dışında, Yüksek Güvenlikli, F Tipi, bir de Açık Cezaevi varmış. Zaten memleketin her tarafı cezaevi olmuş.

Kısaca buraya geldiğimi haber vermek istedim. Şimdi kitabını isteyeceğim ama vermezler. Direkt yayınevi yollarsa o şekilde alabilirim. Artık daha nasıl olur bilemiyorum. Gümüşhane’de iken yeni yazdığım kitabımı bitirmiş eve yollamıştım. “Aryen-Med Destanı” adında. Biraz editoryal çalışma lazım, bakalım artık ne yapacağız. Senin yeni çıkan kitabı da merak ettim. Okumak istiyordum elime geçerse eğer.

Kendinize iyi bakın. Aileye, dostlara selam ve sevgiler. Öykücan’ın gözlerinden öpüyorum. Başarı, sağlık ve esenlik dileklerimle.

Seyit Oktay

T Tipi Cezaevi   A5-2

VAN