3 TUTSAK KANDIRA - KOCAELİ 2 NO’LU F TİPİ HAPİSHANESİNDEKİ HAK İHLALLERİNİ RAPORLAŞTIRDI

                                                                                 

                        Merhaba                  22.12.2019 Pazar

            (…)

            15 Temmuz 2016 tarihi itibariyle başlayan sürecin tüm olumsuz, geri, anti-demokratik, faşizan uygulamalarıyla yansıtıldığı alanlardan biride kuşkusuz hapishaneler oldu-oluyor. Yıllara varan mücadele ile ödenen ağır bedeller sonucu elde ettiğimiz kazanımlarımız keyfi bir şekilde yasaklandı-yasaklanmakta. Bir çok uygulama ile mahkemelerdeki savunma ve tedavi olma (sağlık) hakkımız engellenmekte. Bu uygulamalardan biri; hastane ve mahkeme sevklerinde bizlere dayatılan tekli-kafes ring araçlarının kullanımıdır. Bu araçlar insan onuru, sağlık ve psikolojik koşulları göz arda edilerek yapılmıştır. Bu nedenlerle bizler tekli-kafesli ring araçlarına binmeyi kabul etmemekteyiz. Böylece mahkemelere katılmamız (savunma yapmamız) ve sağlık sorunlarımız dolayısıyla hastane sevklerimiz çoğunlukla engellenmiş olunuyor. Tekli-kafesli ring nedeniyle katılmadığımız mahkemeler savunma hakkımızdan feragat ettiğimiz yönlü kararlar almaktadırlar, gerçekte ise mahkemelere katılıp savunma hakkımızı kullanmak bizlerin istemi-talebi olma durumundadır.

            Diğer sorunlarımızı da şu şekilde özetleyebiliriz;

            Toplatılması yönünde hiç bir mahkeme kararı bulunmayan “yeni yaşan” gazetesi ve haftalık-aylık(süreli), sosyalist basın-dergiler keyfi bir şekilde tarafımıza verilmemekte, adımıza posta yolu ile gelen ilgili yayınlara el konmakta. Hapishane koşullarında her süreçte haber alma-iletişim olanaklarımız zaten sınırlı olmakta, bu duruma bir de yasalarda var olan haklarımızın gasp edilmesi eklendiğinde, haber edinme-iletişim olanağımız hiç kalmamakta. Geriye sadece gün yirmi dört saat, iktidarın propagandasını yapan ilgili TV kanalları kalıyor, bu kanallardan haber edinmek ise olanaklı değil.

            Daha önce hapishane kantininde satılarak temin etmemiz sağlanan radyolara, hücrelerimize baskın aramalar yapılarak el konuldu. Teknik ve işlevi bakımından sorun teşkil etmesi olanaklı olmayan radyolarımızın gasp edilmesi tam anlamıyla keyfidir, hiç bir hukuki gerekçesi bulunmamaktadır. Siyasi saiklerle kararlar alınmakta ve bu kararlar infaz hakimliği ve üst mahkemelerce aynı siyasi saiklerle onaylanmaktadır.

            Yapılan aylık rutin aramalar dışında yine keyfi olarak hücrelerimize baskın aramalar gerçekleştirilmektedir. Yapılan aramalarda defter vb. Materyallerimize el konulmaktadır. Yaptığımız sanatsal, edebi çalışmalarımız okuma notlarımı bu biçimde elimizden alınarak geri verilmemektedir.

            15 Temmuz 2016 tarihi itibariyle kapatılan resim, bağlama vb. Kurslar tüm taleplerimize rağmen yeniden açılmamaktadır.

            Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü olan arkadaşlarımızın gruplar halinde sohbet-spor faaliyetlerine birlikte çıkarılmaları yönündeki taleplerimiz koşullar ve yasal imkanları bulunmasına rağmen karşılanmamata. Ağır müebbet hükümlüsü olan Barış İNAN arkadaşımızın hücre kapısı yaklaşık bir yıldır günde yalnızca bir saat açılmaktadır. Bu keyfi ve özel uygulama zaman zaman tüm ağır müebbetlik arkadaşlarımıza karşı uygulanmaktadır. Normal koşullarda ağır müebbet hükümlülerin hücre kapıları günde 5-6 saat açılması gerekmektedir.

            Yukarıda özetleyerek sizinle paylaştıklarımız, bulunduğumuz hapishanede keyfi olarak biz tutsaklara yaşatılan hususlardır. Tüm bunları dikkatinize sunarak, aracılığınızla kamuoyuna sunmak ve bu sorunlara ilişki “duyarlı” olmanız çağırısında bulunmak istedi.

                        Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyoruz.

                                                                                                          KADİR YILDIZ

                                                                                                          HAYDAR SÖNMEZ

                                                                                                          ESAT NACİ YILDIRIM

 

                                                                                                          2 NO’LU F TİPİ HAPİSHANE

                                                                                                          KANDIRA / KOCAELİ