33 Yıldır Tutsak Olan Hasan Gülbahar'dan uzun zaman sonra mektup alabildik

Tarih: 
Cumartesi, 14 Nisan, 2018

Görülmüştür Notu: Hasan Gülbahar, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde Tekirdağ hapishanesine normal yollanan mektupların verilmediğini, kitap ve gazetenin tümden yasaklandığını, yazmak isteyenlerin iadeli taahhütlü yazmaları gerektiğini bildirimiş.

“İnsanın ruhunu dumura uğratmadan tutsakların en basit günübirlik paylaşımını, dayanışmasını dahi çok gören bir anlayışın hesabı bu. Günün 24 saatini 2-3 kişiyle bir hücrede geçirmemiz az gelmiş anlaşılan. Ayda bir kere bir kaç arkadaşla bir kaç saatliğine spor ve sohbette biraraya gelme dışında insan-arkadaş yüzü görmek olanağı yok edildi. Gökyüzüne tel kafes gündemde şimdi. Düşünün! F-tipi tectit hücreleri de kesmiyor devletleri anlaşılan! Biz yine de iyi kalacağız. Ve öyleyiz-m.”

 

HASAN GÜLBAHAR

2 NO’LU F TİPİ HAPİSHANE TEKİRDAĞ

4 NİSAN 2018   Merhaba Sevgili Adil Hocam,

            Zamanın yüklediği özlem duygusuyla kucaklıyor, Öykü'cüğümü öpüyor, Tülin'e de sevgi ve selamlarımı iletiyorum. Baharın kapısını da açtık, dilerim kendinizi daha iyi hissettiğiniz günlerlesinizdir. Yaşamınızda her şey olabildiğince olumluluk içersindedir. Sağlık önceliğiyle elbette.

            Size doğru bir misafirliğe çıkmayalı epey bir zaman oldu. İyi olduğunuzu ve selamlarınızı evden alsam da doğrudan seslenmek istedim bu defada. Dışardaki gibi balkon yada lokal muhabbeti yapamasak da mapushaneden muhabbette sizi memnun eder sanırım.

 Dost bir yürekten, dilden dost yüreklere seslenebilmek her zaman hoş ve güzel, değerlidir.

            Adil hocam, günlerin eminim yine üretkenlik ve canlılık içersindedir. Son kitabın için kitap fuarlarında da bulunmuş olmalısın. Kimi festivallerde de. Dilerim aldığın karşılık memnuniyetini, motivasyonunu artıran, büyüten bir düzeyde gerçekleşmiştir. (…)

"Dışardan İçeri fotoğraf Köprüsü" çalışmanız için yüreğinize ve ellerinize sağlık hepinizin Adil hocam. Kötülük haberlerinin kol gezdiği bir süreçte içeriye dair böylesi bir sanatsal çalışma; hayatla barışık olmanın, umut etmenin, direnmenin, özgürlüğün salt bir mekan sorunu olmadığının vb. bir dizi şeyin görülebilmesini sağlayacak olmasıyla da değerli bir etkinlik kanımca. Mersın, Antep,  Ş. Urfa, Adana'da sergilendiği haberlerini basından öğrenmiştim. İlgiyle karşılandığını öğrenmekte mutlu etti beni. Tabiki kitap-dergi-yayın vs. alımı dışardan yasaklanalı yollanan hiçbir şey vermediği gibi kimileri de iade ediliyor. Bu çalışmanızın kitapçığını yolladığınızı evden öğrendim ancak görmedim elbet. Artık çıkınca!

     Öykücük ne yapıyor? Geçen bu 3,5 yılda sizinle boy yarışına girecek denli büyümüşür ha Adil hocam? Eminim okuldaki başarısını da sürdürüyordur.  Geçenlerde yeğenimin kızı Ada (8-9 yaşında) yaşadıkları yurtdışından gelip beni sorup daha gelmediğimi öğrenince" Ne bitmez bir hapislikmiş bu ya" demesin mi evdekilere. 1,5 yıllık bir zamanımda evde o da vardı. Onun yarattığı bir şey bu sanırım. /Sevgili Adil hocam, geçen son yılların getirisi hiçkimse için öyle güzel, hoş ve hayatımıza anlam ve değer katan şeyler olmadı. (…)  Sorun sahipleri çözümü kendilerinde, birlikteliklerinde ve politik mücadelede görmedikçe kendilerine dayatılanı yaşamaya mahkum olmaktan çıkamazlar. Önümüzdeki siyaset alanında ezilenlerin birleşik gücünün sözü, aktivitesi ve iradesi ile bu mahkumiyeti tersine çevirme imkanları var. Mesela bunun farkında olup gereğini yapmakta.

(…) Biz beklemedeyiz şu an. İnsanın ruhunu dumura uğratmadan tutsakların en basit günübirlik paylaşımını, dayanışmasını dahi çok gören bir anlayışın hesabı bu. Günün 24 saatini 2-3 kişiyle bir hücrede geçirmemiz az gelmiş anlaşılan. Ayda bir kere bir kaç arkadaşla bir kaç saatliğine spor ve sohbette biraraya gelme dışında insan-arkadaş yüzü görmek olanağı yok edildi. Gökyüzüne tel kafes gündemde şimdi. Düşünün! F-tipi tectit hücreleri de kesmiyor devletleri anlaşılan! Biz yine de iyi kalacağız. Ve öyleyiz-m. Sağlığım ve moralim her zamanki gibi iyi. Bahar ve yaz daha rahatlatıcıdır içerdeki yaşam açısından. Bedenlerimizi güneşin varlığıyla yüreklerimizi de siz dostların varlığıyla ısıtmaya devam edeceğiz. Düşlerimize umutla sarılmaya devam.

            Kendine ve birbirinize iyi bakın lütfen. Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Sıkıca sarıyorum üçünüzüde. UMUTLA GÜZELLİKLERLE VE SEVGİYLE KALIN HOŞÇAKALIN, DOSTUNUZ HASAN

            Tüm dostlara da içtenlik dolu sevgi ve selamlar...