68 yaşında, kalp hastası, 8 aydır iddianame bekliyor

DHKP-C’ye yönelik operasyonda gözaltına alınan ve tutuklanarak İzmir Şakran Cezaevi’ne konulan 68 yaşındaki Hasan Kaşkır’ın kalp, yüksek tansiyon ve kolesterol hastası olduğu, cezaevinde 6-7 kiloya yakın kilo kaybettiği belirtiliyor. Kaşkır’ın eşi Nevin Kaşkır, eşinin 8 aydır cezaevinde olduğunu, halen bir iddianamesinin bile olmadığını belirterek “Şartlı tahliyesini istiyoruz” dedi.

Hasan Kaşkır, 3 Ekim 2017’de düzenlenen DHKP-C’ye yönelik operasyonda İstanbul Gültepe’deki evinde gece 03.00 sıralarında gözaltına alındı. 1 hafta kadar İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına tutulduktan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Önce Silivri Cezaevi’ne, ardından da İzmir’deki Şakran 4 No’lu T Tipi Cezaevi’ne konuldu. Kaşkır’ın 8 aydan bu yana iddianamesi hazırlanmadığını anlatan eşi Nevin Kaşkır, eşinin sağlığından endişe ettiğini söyledi.

Kaşkır, “8 aydır tutuklu ve iddianamesi yok. İtirafçı ifadeleriyle tutuklandığını öğrendik. Disiplin cezaları nedeniyle cezaevinde telefon ve mektup cezası var. En son 15 Mayıs’ta açık görüşe gitmiştim o zaman gördüm. 7 kilo verdiğini söyledi. 7. ayda yeniden doktora gidecek” dedi. Eşinin 2012 yılında Kocaeli’nde özel bir hastanede açık kalp ameliyatı olduğunu, 3 damarının değiştiğini ve bir damarına stent takıldığını anlatan Nevin Kaşkır, şöyle devam etti:

“Evdeyken rejim yemekleri yapardık, yağsız ve tutsuz yerdi. Cezaevinde o imkanlar yok, ellerinde kalacak diye korkuyorum. Eşim zayıf biriydi. 64-65 kiloydu, 7 kilo kadar verdiği söyleniyor. Açık görüşte de gördüğümde zayıf gördüm, rengi kaçmıştı, belli etmemeye çalışıyor ama durumu iyi değil. Yüksek tansiyon hastası aynı zamanda. Tansiyon ilaçlarının dozunu doktor arttırmış. Koğuşta 10-12 kişi kalıyor. Bir an önce tahliye olmalı. İzmir’e gidip gelmek de zor, haftada bir kapalı görüş var. Ya ben ya da iki oğlum var onlar gidebiliyor. Eşimin cezaevindeki koşulları kötü ve o şartlarda durmamalı, sağlığından endişe ediyorum.”

Hasta tutuklular serbest bırakılmalı

Kaşkır’ın 20 yıllık arkadaşı İbo Çakır da “Cezaevine düşecek suç unsuru yok. İtirafçıların ifadeleriyle tutuklanmış. Arkadaşımın yaptığı tek şey haksızlıklara karşı sesini çıkarmasıydı. Hasta tutuklular serbest bırakılmalı. Bu büyük hak gaspıdır, bunun düzeltilmesi ve arkadaşımın tahliye edilmesini bekliyorum” diye konuştu.

İlişkili İçerik