71 yaşındaki hasta mahpusun durumu vahim... Ve yeni gelen mektuplar / İçeriden

Halen Akhisar T Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehmet Bayram, 71 yaşında ve 11 Aralık 2017’den bu yana hapishanede tutuluyor. Cezaevine girmeden bir yıl önce kanser nedeniyle ameliyat olmuştu ve kontrolleri sürüyordu. İleri derecede şeker, kalp ve tansiyon hastası. Şeker hastalığı böbreklerini etkilemiş bulunuyor. Gözaltındayken ve Bandırma Cezaevi’nde iken kalp krizi geçirmişti.

Akhisar T Tipi Cezaevi’ndeyken aşırı tansiyon nedeniyle iki kez acilen hastaneye kaldırıldı. Yine başka bir defasında hastaneye götürülürken, yürüme güçlüğü çektiğinden merdivenlerden yuvarlandı ve vücudunun çeşitli yerlerinde çok önemli yaralar oluştu. Böbrek yetmezliği nedeniyle vücudunda (üre birikimi nedeniyle) oluşan şişkinliklerin tetkiki için nefroloji bölümü olan bir hastaneye sevki gerekiyor ama yapılmıyor.
* * *
DTK Eşbaşkanı ve HDP’nin Hakkari milletvekili Leyla Güven, 25 Ocak 2019 günü yapılan duruşmasında tahliye edildi. Ancak Leyla Güven, bu tahliyenin kendisinin açlık grevi yapma amacıyla ilgisi olmadığını belirtiyor ve açlık grevine dışarıda devam ediyor. Bu hafta cezaevlerindeki açlık grevleriyle ilgili sadece iki mektup bize ulaşabildi:

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 10 günlük dönüşümlü açlık grevinin 5. grubunda şu isimler bulunuyor: Faruk Degenek, Cem Yağcı, Ahmet Anığ, Savaş Çiftçi, Suphi Çetinkaya, Maksut Çelik, Barış Alhani, Ahmet Akar, M. Emin Çalışır, Erol Cengiz…

G.Antep H Tipi Cezaevi’nde 10 günlük dönüşümlü olarak sürdürülmekte olan açlık grevinin 6. grubunda ise şu isimler var: Selim Acar, Abdülkadir Ergün, Hüseyin Öz, Hasan Karakurt ve Murat Yıldırım…

HDP’nin Hakkari eski milletvekili Abdullah Zeydan, Van Yüksek Güvenlikli CİK’te bulunan Sinan Dayan’a HDP eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın “Seher” isimli kitabını gönderdi. Cezaevi idaresinin kitabı içeriye vermemesi üzerine 2017 yılında başlatılan hukuk mücadelesinde “hani yazsan roman olur” tarzında gelişmeler yaşanmış. Mektubu, sayın Demirtaş’a gönderiyoruz. Belki o kendi yazacağı bir kitabında bu olaya da yer verir…

Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan okurlarımız bir süredir gazetemizi alıp, okuyorlardı. Bazı günler, içeriye verilmeyen gazetemiz için cezaevinin okuma kurulu yeni bir karar almış. Ceza İnfaz Kurumları ile Kütüphane ve Kitaplık Yönergesi’nin 11. Maddesi’nin b bendinde yer alan “Mahkemelerce yasaklanmamış olsa bile kurum güvenliğini tehlikeye düşürdüğü ve müstehcen haber, yazı, fotoğraf ve yazı kapsadığı eğitim kurulu kararıyla tespit edilen hiçbir yayın kuruma kabul edilemez”den hareket eden cezaevi idaresi, gazetemizi içeriye almamakla aslında suç işlediğinin farkındadır umarız. Öncelikle gazetemiz müstehcen değil! Dahası bir gazete ve onun haberleri sizin yönettiğiniz cezaevinin güvenliğini tehlikeye düşürebiliyorsa, kapısına kilit vurup, ayrılın o kurumdan.

Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan kadim mahpuslardan M. Sait Zambak, iki yıldır uğraşıp yazdığı “Geçmiş gölgeli zaman” isimli çalışmasını posta yoluyla dışarıdaki ailesine göndermek istedi; ancak idare bu kitabı, sakıncalı bularak el koydu.

Daha önce Urfa-Hilvan’daki 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Cevzet Derse, Kasım 2018’den bu yana sürgün edildiği Tarsus 3 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunuyor. Buradaki mahpusların kitaplara ihtiyacı var. Okunmuş kitaplarınızdan göndermek isterseniz adres şöyle: Cevzet Derse / 3 nolu T Tipi Cezaevi / A-19 / Tarsus – MERSİN

Van F Tipi Cezaevi’nde bulunanların kitap ihtiyacı var. Okunmuş kitaplarınızdan kitap gönderebileceğiniz isimler şöyle: Ümit Mizrak, Memet Deniz, Can Güder; her birinin adresi ise F Tipi Cezaevi / VAN

TAZİYE: Bu hafta bize ulaşan tüm mektupların hemen hemen hepsinde annesinin vefatı için süresiz açlık grevindeki DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari milletvekili Leyla Güven’e başsağlığı dilekleri iletiliyor.

BAŞSAĞLIĞI: Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehmet Bağrıyanık, Umut Beyaz, Serdar Arslan, Barış Akay, Tevfik Kalkan, yaşamını yitiren Suna Kızılkaya’nın ailesine başsağlığı dileklerini iletiyorlar.

KİTAP YAZIMI: İçerideki arkadaşlarımız, sahip oldukları bolca vakti genelde okuyarak, birlikte kaldıkları insanlarla tartışıp, gelişmeleri değerlendirerek geçiriyorlar. Bu yoğunlaşma, kimi arkadaşlarımızda yazma isteği de doğuruyor doğal olarak. Ancak yazılan şiir, öykü ve romanların yayınlanması konusu, her zaman çok zor olmuştur, oluyor. Hele hele bulunduğumuz malum siyasi ortamda, ekonomik krizde en güçlü yayınevlerinin kitap yayınlama konusunda tereddütleri var. O nedenle, sizlere yazmayın demiyoruz, diyemeyiz ama çalışmalarınızın -en azından bu dönemde- kolayca yayınlatabileceğini ummasanız daha iyi olur.

MEKTUBU GELENLER:

Rıdvan Çelik – Akhisar T Tipi Cezaevi
Umut Beyaz – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Mehmet Bağrıyanık – Bandırma 2 nolu T Tipi CİK
Nurullah Doğan – Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK
Ergin Doğru – Elazığ 2 nolu Yüksek Güvenlikli CİK
Murat Yıldırım – G.Antep H Tipi Cezaevi
Rıdvan Sayak – Kırıkkale F Tipi Cezaevi
M. Sait Zambak – Şakran 2 nolu T Tipi CİK
Cevzet Derse – Tarsus 3 nolu T Tipi CİK
Ümit Mizrak – Van F Tipi Cezaevi
Enver C. Büyükbaş – Van Yüksek Güvenlikli CİK
Herîş Memberî – Van Yüksek Güvenlikli CİK
Sinan Dayan – Van Yüksek Güvenlikli CİK
Şahin Öncü – Van Yüksek Güvenlikli CİK