Açlık grevi 25’inci günde:Her biri en az 8 kilo kaybetti

Pazartesi, 19 Mart, 2018

Cezaevlerinde yaşananlara karşı seslerini duyurmaya çalışan tutsakların eylemleri sürüyor. Adana Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutsakların hak ihlallerine karşı başlattıkları açlık grevi 25’inci güne girerken, aileler ise duyarlılık çağrısında bulundu

Cezaevlerinde özellikle siyasi tutsaklara dönük işkencenin boyutu her geçen gün daha da ağırlaşıyor. Adana Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutsaklar da hem seslerini duyurmak hem de cezaevindeki hak ihlallerine son verilmesi talebi ile 21 Şubat’tan beri açlık grevinde. 25 gündür açlık grevinde olan tutsaklar ile görüşen aileleri, tutsakların sağlık sorunlarının başladığını belirterek, duyarlılık çağrısında bulundu.

Ailelere de aynı işkence

Açlık grevinde olan tutsaklardan Nedim Baysal’ın ağabeyi Abdullah Baysal, kardeşiyle geçen hafta Perşembe günü yaptığı görüşmeyi aktardı. Talepleri karşılanmadıkça tutsakların açlık grevini bırakmayacağını aktaran Baysal, cezaevindeki hak ihlallerine kendilerinin de tanık olduğunu söyledi. Baysal, “Görüşe gittiğimizde çoraplarımıza kadar soyup, terlikler ile görüşe sokuyorlar. Aramayı ağzımızı açıp bakmaya kadar abarttılar. Tutuklular bu tutum üzerine geçen hafta görüşe dahi çıkmadılar. Ayakta sayım, kitaplarına el koyma, gazete ve dergilerin alınması gibi birçok uygulama hala devrede” diye belirtti.

Seslerini duyurmamızı istediler

Açlık grevinden sonra baskıların daha da arttığına dikkat çeken Baysal, “Açlık grevine girdiklerinden dolayı ilk hafta telefon yasağı vermişler. Bununla da tutukluların aileleri ile irtibatının kesilmesini sağlamaya çalışmışlar. Koğuş aramalarında da yaklaşık 15 gardiyan içeriye girerek tutukluları zorla ayakta sayım yapmaya zorlamışlar. Tutukluların durumu kötü ve bitkin görünüyordu. Tutuklular İnsan Hakları Derneği’ne gidip başvuru yapmamızı ve konuyu kamuoyuna duyurmamızı istedi. Biz aileler olarak acil bir heyetin cezaevine giderek tutukluların durumunu görmelerini istiyoruz” dedi.

Kantin hakları dahi alınmış!

Tutsaklardan Mazlum Erdem’in annesi Nafiye Erdem ise, oğlunun yaklaşık 2 yıldır cezaevinde olduğunu ve daha önce de baskılara karşı 16 gün açlık grevi eylemine katıldığını belirterek, “Benim oğlumu daha önce gardiyanlar dövmüştü. Ben açık görüşte onu gördüğümde ağzı ve burnu kan ve morluklar içindeydi” dedi. Oğlunun haksızlığa ve zulme karşı olduğu için açlık grevinde olduğunu belirten Erdem, şunları söyledi: “Oğlum ve diğer tutuklularda gözle görülür bir şekilde kilo kaybına uğramışlar. Her biri en az 7 ila 8 kilo vermişler. Her şeye rağmen dirençli görünüyorlardı. Cezaevi yönetimi açlık grevi eylemine giren tutukluların kantin ihtiyaçlarını vermiyorlarmış. Ben bir an önce açlık grevi eyleminde olan tutuklular için bir şeyler yapılmasını ve herkesin bu olaya karşı duyarlı olmasını istiyorum.”

6 tutsak eylemde

21 Şubat’tan beri açlık grevinde olan tutsakların isimleri ise şöyle; Nedim Baysal, Ömer Toluk, Mazlum Erdem, Mehmet Emin Ado, Mehmet Taç ve Burhan Çelik.