Ağırlaştırılmış müebbet cezalıların dikkatine!

Ağırlaştırılmış müebbet cezalı Metin Güven (Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi); Ramazan Tanrıverdi (Kalkandere L Tipi Cezaevi); Basri Kılınç (Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi) ve Hamit Orbay (Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi). Bu okurlarımız, ilgili belgelerini, söz konusu kurumlara gönderdikleri halde, 12 Eylül 2014 günü yayınladığımız listede adlarını bulamamışlar. Bu durumda, bilgi ve belgelerini, ilgili kurumlara yeniden göndermek zorundalar.

Elbistan E Tipi Cezaevi’ndeki B-10, B-11, B-12 ve B-13 odalarında kalmakta olan PKK, PAJK ve MKP’li siyasi tutsaklar, Şengal’de soykırıma maruz kalan Êzidî halkımıza yardım amaçlı başlatılan kampanyaya, 34 çuval giysi malzemesi-battaniye, 1000 liralık gıda malzemesi ve 500 lira nakit parayı ailelerinin aracılığıyla ilgili kurumlara ulaştırdılar.

İstemedikleri halde Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulmakta olan Mehmet Yüksel, Murat Levent, Eyas Gasyak, Ali İnan, Remzi Alıcı, Heki Akıncı, Abdurrahim Çakar, Hüseyin Oktay ve Osman Acar’ın aynı kampus içindeki F tipi cezaevlerinden birine ya da Kürdistan’daki cezaevlerine sevk istekleri kabul edilmiyordu. Bunun üzerine açlık grevine başlayan okurlarımızın sevk isteği açlık grevinin 7. gününde kabul edildi ve Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sevk edildiler.

Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Yunus Çiçek, Cezaevi idaresinin kendisine verdiği bir cezayı İnfaz Hakimliği’nin de onaylaması üzerine, 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne Kürtçe olarak yazdığı itiraz dilekçesi, ‘anlaşılır bir dille’ talepte bulunması gerektiği gerekçesiyle, okurumuza geri iade edildi. Kürtçe, en az 40 milyon kişi tarafından anlaşılan bir dil. Sen anlamıyorsan, bir tercümana başvuracaksın!

Samsun-Vezirköprü M Tipi Cezaevi’nde bulunan M. Salih Atlı, Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Arkadaşlarının dikkatine!..

Burdur E Tipi Cezaevi’nde bulunan Sadık Aslan, Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Arkadaşlarının dikkatine!..

Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan A. Celil Keskin’in “Kutsal mekanda bir yudum yaşam” isimli kitabı bana ulaştı. Kendisine ve kitabı yayınlayan Ceylan Yayınları’na teşekkür ediyorum.

Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Ferhan Ay’ın göndermiş olduğu 6 çizimi aldık. Teşekkür ediyoruz.

Erzurum H Tipi Cezaevi’nde bulunan Rıdvan Sayak’ın göndermiş olduğu iki çizimi aldık. Teşekkür ediyoruz.

Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’nden gelen bir faks metni yarım olarak geldi. Dahası PTT’nin vurduğu damga yüzünden Veysel isimli okurumuzun soy ismi de okunmuyor.

Geçen hafta gelen mektupların çoğunda Kurban Bayramı’mız kutlanıyor. Biz de onların bayramını kutluyoruz!

TUHAD-FED’in ricası

Cezaevlerinde bulunan arkadaşlarımızın güncel bir listesini yapmak istiyoruz. Bize şöylesi bilgileri gönderebilir misiniz?

İsim soy isim, doğum yeri, aile adresi, iletişim bilgileri, kaç yılında cezaevine girdiniz, kaç yıl ceza aldınız, hangi maddeden ceza aldınız?

TUHAD-FED

Kurt İsmail Paşa 8. Sk. Mem û Zîn Apt.  Kat:2  No:3 Yenişehir - DİYARBAKIR

DÜZELTME:

ANF kaynaklı bir haber, 21 Eylül 2014 günü Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetesinde yayınlandı. Orada verilen kimlik bilgilerinden biri halen Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan gazeteci arkadaşımız Kenan Karavil’in ağabeyidir. Ancak soyadı, haberde yanlış yazılmış. Kimlikle ilgili bilgiler, aşağıdaki gibidir.

Adı soyadı: Saadettin Karavil
Kod adı: Şevger
Doğum tarihi ve yeri: 1975, Mardin-Kızıltepe
Katılım yılı ve yeri: 1991, Amed
Şehadet tarihi ve yeri: 1 Ocak 1999, Bingöl
Baba adı: Şehmus, Ana adı: Fatma

Bir tahliyenin arka planı

Siirt’in Kurtalan ilçesinde, 28 Şubat 2010’da düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alındıktan sonra haklarında “KCK Siirt Gençlik” adıyla açılan davada tutuklu olarak yargılanan Rızgar Yılmaz, Rezan Yılmaz, Erdi Çelik, Doğan Yüksek Bağ, Mehmet Yüksekbağ, Fırat Keskin Kaya, Kasım Çelik, Muhammet Demir, Mikail Seviş ve Dildar Erdoğru isimli gençler, Siirt Ağır Ceza Mahkemesi’nde 19 Eylül 2014 günü görülen duruşmada tahliye edilmeleri üzerine, tutuldukları Siirt E Tipi Cezaevi’nden akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Serbest bırakılan gençler, aileleri ve DBP İl Başkanı Mehmet Ata İnan, Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Belkiza Beştaş Epözdemir, DBP Kurtalan İlçe Başkanı Murat Bora’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda insan tarafından alkışlarla karşılandı. Karşılama ardından gençler, onlarca araçlık konvoy ile Kurtalan ilçesine doğru hareket etti.

Bu gençler, 4.5 yıldır hapisteler ama ne ile suçlanıyorlardı, biliyor musunuz? 15 Şubat’ı kınayan, Roj TV’nin kapatılmasını kınayan basın açıklamalarına ve Siirt YİBO’da yaşanan çocuk tecavüzlerinin kınama yürüyüşüne katılmakla. Bu basın açıklamalarında ve yürüyüşte herhangi bir olay olmadı ve yasadışı pankart yoktu.

Bir gizli tanık ifadesinde, bu gençleri 27 Kasım günü, molotoflu bir eylemde, 200 metre öteden gördüğünü iddia ediyor. Gece karanlığında, yüzleri kapalı ve birbirine sadece “heval” diye hitap eden kişileri tanıdığını iddia eden bir gizli tanığın olup, olmadığı da şüpheli elbette.

Dahası, bu gençlerin Kurtalan’daki BİM isimli marketi yaktıkları iddia ediliyor. Gençlerin tutuklanmasından neredeyse bir yıl sonra açılan bu marketi nasıl yakabilecekleri de tam bir muamma. İşte böylesine uyduruk gerekçelerle hapiste tutulan gençler, nihayet serbest bırakıldı. Umarız dava, bir an önce beraat ile sonuçlanır.

MEKTUBU GELENLER:

Aydın Yavuzer - Çorum L Tipi Cezaevi
Hasan Göksungur - Elbistan E Tipi Cezaevi
Vahit Bingöl - Erzurum E Tipi Cezaevi
Muzaffer Baskan - Erzurum E Tipi Cezaevi
Rıdvan Sayak - Erzurum H Tipi Cezaevi
Ahmet Sadık Saner - G.Antep H Tipi Cezaevi
Murat Eser - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Cengiz Ayar - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ahmet Bayna - Karabük T Tipi Cezaevi
Kenan Karavil - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Yunus Çiçek - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Emrah Gemicioğlu - Silivri 2 nolu L Tipi Cezaevi
Sabri Özkaya - Silivri 2 nolu L Tipi Cezaevi
Celil Keskin - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Sadık Aslan - Şırnak T Tipi Cezaevi
Ferhan Ay - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
Cahit Yaşar - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Adem Tiryaki - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Mehmet Ümit - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Mehmet Yüksel - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Agit Tufan - Vezirköprü M Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik