Ah Hawar, Hawar!

Özgürlük Hareketi, neredeyse her gün bedeller vererek yürüyor. Medyamızda verdiğimiz her şehadet haberi yüreğimizi dağlıyor. Kalbimiz taş olsa, şimdiye çatlardı. Ancak bizi hala ayakta tutan ise onlara verdiğimiz zafer sözüdür, zafere olan inancımızdır. Yine de bazı şehadet haberleri, ateş düştüğü yeri yakar misali, bizi daha fazla yaralıyor. Lütfü Taş’ı bir kalp krizi sonrasında kaybettiğimiz haberini duyunca, “Ah Hawar, Hawar!” dedim, başka bir söz çıkamadı ağzımdan. Seni hep özleyeceğim-özleyeceğiz can heval!..

Van’ın Gürpınar ilçesindeki K1 Kapalı Cezaevi’nde 7 okurumuz bulunuyor. Bu kişiler, cezası bir yılın altına düştüğü için bu ilçe cezaevindeler. Okurlarımızın son çıkarılan denetimli serbestlik yasasından yararlandırılarak serbest bırakılması gerekiyor. Ancak cezaevi yönetimi, bu haktan yararlanabilmeleri için kendilerine itirafçılık dayatıyor. Yasaya aykırı olarak dayatılan bu onursuzluğu -haklı olarak- kabul etmeyen okurlarımız, son yıllarını içeride geçirecek ama buna neden olanların yargılanacağı günler de gelir!

Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Devrimci Anarşist Tutsak Umut Fırat Süvarioğulları, cezaevindeki kendisine karşı geliştirilen davranışlara son verilmesi ve haklı taleplerinin yerine getirilmesi amacıyla, 23 Aralık 2014 gününden itibaren süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlamış bulunuyor. Yaşanacak tüm olumsuzluklardan cezaevi yönetimini sorumlu tutan okurumuz, kamuoyunun ilgisini bekliyor.

Başka cezaevine sevk ya da kendilerine siyasi tutsak olarak davranılmasını isteyen Hatay E Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızın sevk talebi kabul edildi ve Mahsum Sağlam, Sami Abay, Murat Şimşek, Serhat Kutlu, Kamuran Sunbat, Rıdvan Kılıç, İsmail Kırmızıdal, Aydın Oğuz Şırnak T Tipi Cezaevi’ne; Eyüp Çelik ise Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sevk oldular. Tokat Tipi Cezaevi’nden Nusret Kurt ve Muş E Tipi Cezaevi’nden Sıddık Ateş de Şırnak T Tipi Cezaevi’ne gelmiş bulunuyor.

Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan Nurcan Bakır, Kızıltepe’de yaşamını yitiren ağabeyinin cenaze törenine katılmak istedi. Ancak Adalet Bakanlığı, Nurcan Bakır’ın cenazeye gidebilmesi için ailesinden 16 bin lira istemiş. Yolculuk parası bile olsa, bu kadar çok olabilir mi?

Ermenek M Tipi Cezaevi’nden 7 kişi, çeşitli cezaevlerine sürgün edilmişti. Onlardan M. Emin Çeçi, Bolu F Tipi Cezaevi’ne ulaşmış bulunuyor. Arkadaşlarının dikkatine...

Şirin Keskin, yaklaşık iki aydır Sivas E Tipi Cezaevi’nde bulunuyor. Yanındaki üç arkadaşı da tahliye oldu ve müşahede bölümünün ikinci katındaki bir odada tek başına tutuluyor. Siyasi bir tutsak olarak, bir başka cezaevine sevk isteği reddedilen Şirin Keskin’e okunmuş gazetelerimiz ve kitaplarınızdan gönderebilirseniz çok iyi olur.

Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan TKP/ML, MLKP, KDÖ ve MKP davaları tutsakları, Urmiye Hapishanesi’nde açlığa yatmış tutsakların sesine kulak verdiler. Onlarla dayanışma içinde olduklarını, Ankara’daki İran Büyükelçiliği’ne gönderdikleri bir faksla kamuoyuna bildirdiler.

Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Hüseyin Avşar, yazmış olduğu Kürtçe kitabı, tahliye olan bir arkadaşının aracılığıyla Ağrı Kurdi Der’e göndermiş. Ancak aradan 4 ay geçmesine rağmen, kitabın akıbeti hakkında herhangi bir haber alamamış. Ağrı Kurdi Der’den haber bekleniyor.

Eskişehir H Tipi Cezaevi’nde bulunan Nurettin Aygün’ün sevk isteği kabul edilmişti; sevki nihayet gerçekleşti ve Mardin E Tipi Cezaevi’ne ulaştı.

Midyat M Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehmet Turcan, Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasına katıldığını belirtiyor.

Şırnak T Tipi Cezaevi’ne yönelik sevkler sürüyor. Bu arada, oradaki siyasi kadın tutsakların sayısı 10’a yükselmiş bulunuyor.

DengÍ KurdistanÍ radyosu Ege’de de dinleniyor; ancak yayın kalitesinin yükseltmesi; yani daha iyi duyulabilinmesi isteniyor.

TEŞEKKÜRLER: Üç hafta önce bir parmağımdan ameliyat oldum. Bu durumu, burada ilan etmek zorunda kaldım; çünkü bu köşeyi yardımla yazıyorum ve dahası gündelik yazışmalarımı halen yapamıyorum. Bu arada, içeriden muhatabım olan 10 bin kişiden, 10 civarında okurumuz, bana geçmiş olsun kartı attı. Onlara teşekkür ediyorum; ancak yine de, böyle bir şeye gerek yok!

MEKTUBU GELENLER:

Denis Cristina Moiceanu - Bakırköy Kadın Cezaevi
Türkan İpek - Gebze Kadın Kapalı Cezaevi
Nurcan Bakır - Gebze Kadın Kapalı Cezaevi
Zerya Saraç - Gebze Kadın Kapalı Cezaevi
Songül Bağatır - Şırnak T Tipi Cezaevi
M. Şirin Durdu - Adıyaman E Tipi Cezaevi
Halit İnan - Burdur E Tipi Cezaevi
M. Emin Çeçi - Bolu F Tipi Cezaevi
Barış Atmaca - Bolu F Tipi Cezaevi
Abdullah Çelik - Bolu F Tipi Cezaevi
Hüseyin Sarı - Bolu F Tipi Cezaevi
Hasan Özmüş - Çanakkale E Tipi Cezaevi
M. Emin İmret - Eskişehir H Tipi Cezaevi
Reşat Manto - Gürpınar K1 Tipi Kapalı Cezaevi
Özkan Gerçek - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Mutlak Tozun - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Barış İnan - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Şirin Taşdemir - Karabük T Tipi Cezaevi
Cihan Özyıldız - Karaman M Tipi Cezaevi
Ercan Kızıler - Kartal H Tipi Cezaevi
Ebedin Abi - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Umut Fırat Süvarioğulları
 Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Muzaffer Öner - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
M. Fehmi Işık - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
İdris Çalışkan - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Erdal Erol - Maltepe 1 nolu L Tipi Cezaevi
Nesimi Kalkan - Mardin E Tipi Cezaevi
Nurettin Aygün - Mardin E Tipi Cezaevi
Mehmet Turcan - Midyat M Tipi Cezaevi
Nihat Şahin - Osmaniye 1 nolu T Tipi Cezaevi
Taner Hacılar - Silivri 7 nolu L Tipi Cezaevi
Tahir Laçin - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Deniz Bakır - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Metin Dalan - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Şirin Keskin - Sivas E Tipi Cezaevi
Nevzat Çapkın - Şakran 2 nolu Tipi Cezaevi
Ahmet Taş - Şakran 2 nolu Tipi Cezaevi
Hüseyin Avşar - Şakran 2 nolu Tipi Cezaevi
Hüseyin Güçlü - Şakran 2 nolu Tipi Cezaevi
Orhan Çaçan - Şakran 2 nolu Tipi Cezaevi
Mahsum Sağlam - Şırnak T Tipi Cezaevi
Hasan Şahingöz - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Muzaffer Yılmaz - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Cemil Yeğin - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ahmet Yılmaz - Ümraniye T Tipi Cezaevi
Yılmaz Kahriman - Ümraniye T Tipi Cezaevi
Agit Aslan - Van F Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com