Ahmet Yıldırım: Silivri'de, Tarsus'ta, Elazığ'da sistematik işkence uygulanmaktadır.

HDP Grup Başkanvekili Yıldırım, Şemdinli ve cezaevlerindeki işkencelere dikkat çekerek, AKP'nin işkenceyi teşvik eden bir noktaya geldiğini söyledi.

Ahmet Yıldırım, Şemdinli ve cezaevlerindeki işkencelere dikkat çekerek, AKP'nin işkenceyi teşvik eden bir noktaya geldiğini söyledi ve derhal etkin bir soruşturma yürütülmesini istedi. 

 

 

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'İKTİDARI RAHATSIZ ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Yıldırım, devam eden "Vicdan ve Adalet Nöbeti" eylemlerine ilişkin olarak, "Biz halen bu nöbetlerimizin devam ettiğini ve amacımıza ulaşıncaya kadar eylemlerimizi devam ettireceğiz. Amaçlarımızdan biri de bu dönemde iktidarın demokratik yollardan kendi iktidarına itiraz edenlere nasıl yaklaştığını teşhir etmek istedik. Etkinliklerimize dair bu ibretlik ablukalar, binlerce polis ile kuşatılmışlık hali bize bir zarar vermedi. Bu ülkenin işte ve dışta ne hale düşürüldüğünün izlenmesini teşhir etti. Biz o alkışların, o desteklerin özellikle layıkıyla amaçlarına ulaştıranı olmaya devam edeceğiz. İktidarı sivil eylemlerimizle rahatsız etmeye devam edeceğiz. İktidar hukuk dışılığını boğazına kadar yaşayan bu iktidarı hukuk içine çekinceye kadar bu demokratik eylemlerimize devam edeceğiz. Bu iktidar var olduğu müddetçe bu ülkeye adaletin gelmeyeceğini çok iyi biliyoruz. Eğer adalete susamışlık halindeyseniz bu iktidardan kurtulma halini hep birlikte sağlamamızın günü geldi geçiyor bile. Bu iktidar var olduğu sürece OHAL kalkmayacaktır. Bu yönüyle bu kervanımıza desteğin büyümesi gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

'AKP İŞKENCEYİ TEŞVİK EDİYOR'

AKP daha önce işkence cesareti veren bir noktadan işkenceyi teşvik ettiği bir noktaya geldiğini ifade eden Yıldırım, "İspatlansın, ispatlanmasının suçu ne olursa olsun işkence bir insanlık suçudur. Türkiye'nin cezaevlerinin büyük bir çoğunluğu işkencehaneye dönüştürülmüştür. Silivri'de, Tarsus'ta, Elazığ'da sistematik işkence uygulanmaktadır. En son Elazığ Cezaevi'nde tutuklu bulunan Saray Belediyesi Eşbaşkanımız Zilan Aldatmaz gardiyanlarca darp edilmiştir. Yine Şemdinli'de aralarında 70 yaşının üzerindeki yaşlıların da bulunduğu köylülere bariz işkence yapıldı. Şapatan köyünde işkence yapıldığına dair fotoğraflar var. Zerrece adalet duygusuna sahip savcılar harekete geçmelidir. Bu ülkede halen zerrece adalet inancı olan savcıları harekete geçmeye çağırıyoruz" diye konuştu.

Yıldırım, Hakkari Valiliğinin "İşkence yoktur" açıklamalarına da tepki göstererek, bunun soyut bir açıklama olduğunu ve "Bu ülkede işkence yoktur” safsatası dışına çıkılarak, etkin bir soruşturma yapılması talebinin altını çizdi. 

(...)

(DİHABER)