AİHM “Ağırlaştırılmış Müebbet Hapsi” Mahkum Etti

Cuma, 15 Şubat, 2019
AİHM, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen mahkumların tahliye ihtimali olmaksızın hapiste kalacak olmasına dair uygulamayı içeren bir başvuruda daha Türkiye’yi suçlu buldu.
 
***

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), bir kez daha, “tahliye ihtimali olmaksızın müebbet hapis cezasını” mahkum etti.

TIKLAYIN - AİHM'den 3. Karar: Tahliye Umudu Olmayan Hapis Cezası Hak İhlalidir

Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin işkence ve kötü muamele yasağının düzenlendiği 3. maddeyi ihlal etmekten suçlu bulundu; engelli mahkum Civan Boltan’a 1500 Euro mahkeme masrafı ödeyecek.

TIKLAYIN - Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Ne Demek?

“Refakatçi gerekir ama cezası uygun değil”

Bolu Hapishanesinde bulunan 28 yaşındaki Civan Boltan, 2012 yılında askerlere yönelik bombalı saldırı gerçekleştirmek isterken meydana gelen patlamada yaralandı. Kolu ampute edildi ve sol gözü görme yetisini kaybetti.

İki yıl sonra, PKK üyeliği suçlaması ve bombalı saldırı sebebiyle yargılandığı mahkemece verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Yargıtay’ca onandı.

Bir yıl sonra, Şubat 2015’te ağırlaştırılmış müebbet mahkumlarının tutulduğu tek kişilik hücrede kalmasının engelli olması sebebiyle zorluk yarattığı gerekçesiyle, diğer mahpuslardan günlük hayatını sürdürmesi için yardım alabileceği bir koğuşa geçmek üzere başvuru yaptı.

Mart ve Nisan 2015’te verilen iki ayrı sağlık raporunda da “sağlık durumunun refakatçi gerektirdiği fakat bu durumun, cezasının gerekliliklerinin önüne geçemeyeceği” sonucu yer aldı.  

Buna dayanarak alınan kararla ilgili ağır ceza mahkemesine yaptığı itiraz Ekim 2015’te reddedilince 11 Aralık 2015’te Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Anayasa Mahkemesi de 18 Mayıs 2016’daki kararıyla Boltan’ın başvurusunu reddedince Boltan AİHM’e başvurdu.

"Cezanın gözden geçirilmemesi" hak ihlali

Başvurusunda hem engelli olması sebebiyle tek kişilik hücrede kalması gibi bir mahkumiyet koşulunun insani olmadığını hem de tahliye ihtimali olmaksızın ömürboyu hapis cezasına çarptırılmasının hak ihlali olduğunu ifade etti.

AİHM kararını bugün açıkladı, başvurudaki mahkumiyet koşullarıyla ilgili kısımda hak ihlali bulmazken, “ömürboyu hapis cezasının sonlandırılamayacak doğasından hareketle” böyle bir ceza uygulandığı için Türkiye’yi mahkum etti.

AİHM, tahliye umudu olmayan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının, işkence ve kötü muamele yasağının ihlali olduğuna ilk olarak PKK Lideri Abdullah Öcalan başvurusunda karar vermişti.

Mahkeme daha sonra da 15 Aralık 2015 tarihli Gurban / Türkiye başvurusunda ve 15 Eylül 2015 tarihli Kaytan / Türkiye başvurusunda aynı kararı verdi.

Mahkeme'ye göre, kişilerin ömür boyu hapiste kalmaları değil, cezalarını gözden geçirecek bir mekanizmanın bulunmaması hak ihlali olarak sayılıyor. (AS)