Baba, iki oğul ve üç ayrı cezaevi

Daha önce kurşunla yaralanmış olan Ömer Dorudemir, 2016 yılında tutuklandı ve Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne konuldu. Yargılama sonucunda da 12 yıl hapis cezası aldı. Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde müebbet hapse mahkûm olup, 1996 yılından beri içeride olan babası Mahfuz Dorudemir de vardı. Baba ve oğul, 2016 yılı Mart ayında 26 kişiyle birlikte Osmaniye 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Beş gün sonra sürgün edilenlerden 14 kişi Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne, 14 kişi ise Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi’ne gönderildiler. Bu sürgünle Ömer, Bandırma’ya; babası ise Şakran’a gitti. Sahi Ömer’in kardeşi Zindan Dorudemir ise Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde. Üç ayrı cezaevinde bulunan baba ve iki oğulun aile tarafından ziyareti aileyi çok zorluyor.

Dahası Ömer, Diyarbakır’da iken her ay yarası kontrol edilip, tedavi edilirken, Bandırma’da hastaneye götürülmesi 4-5 ayda biri buluyormuş. Gümüşhane E Tipi Cezaevi’nde sürgünler devam ediyor. Bu kez 16 Ağustos 2017 günü 29 kişi yola çıkarıldı. Her ikisi de yeni açılmış olan Ağrı Kapalı Cezaevi’ne 14 kişi, Patnos L Tipi Cezaevi’ne ise 15 kişi konuldu. Patnos’takileri isimleri şöyle: Emrah Zoroğlan, Emre Yalçın, A.Baki Özboğanlı, Çekdar Ödüngit, Bilal Sarıçakmak, Cahit Akıl, A. Samet Erdem, Abdurrahman İverendi, Enver Ökdem, Devran Aslan, Ahmet Demirel, Cengaver Aykul, Beytullah Aldırma, Dilaver Taşdemir, Faik Argıç. Şu an Gümüşhane’de 14 devrimci mahpus kalmış. Yeni açılan Patnos L Tipi Cezaevi’nin nüfusu ise daha önce Bayburt ve Muş’tan gelenlerle birlikte 45’e ulaşmış bulunuyor.

20 yaşındaki Ahiret Turan, Elazığ T Tipi Kadın Koğuşu’nda. Üç yıldır cezaevinde bulunuyor ve epilepsi hastası. Mahkemesi sürüyor ve mahkeme hastalığı ile ilgili raporu istiyor ama gönderilmiyor. İçeride hastalığı ilerlediği gibi daha başka hastalıklar da söz konusu olmaya başladı. Tedavisinin dışarıda yapılmasında yarar var. Van Yüksek Güvenlikli CİK’te bulunan Metin Uyar ve Serhat Çağlı’ya 32’er yıl hapis ve 80’er bin lira para cezası verildi. 3 Ağustos 2017 günü, Doğu Beyazıt’ta yapılan son duruşmada, -savunma için süre istediği hatırlatılarak- Metin Uyar’a son sözü soruldu. Okurumuz da savunma yapamayacağını; çünkü cezaevi idaresinin savunma için hazırladığı metni, içinde Öcalan ismi geçtiği gerekçesiyle el koyduğunu belirtti. Mahkeme, sanığın son sözünü almadan, cezasını açıkladı: 32 yıl hapis, 80 bin lira adli para cezası…

Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan İbrahim Kul’un annesi Meryem Kul, 6 Ağustos 2017 günü vefat etti. Bunun üzerine aile hemen harekete geçti ve İbrahim Kul’un cenazeye katılmasını için başvurdu. Cezaevi idaresi de okurumuza gitmek isteyip, istemediğini sordu. Gitme isteği üzerine iki dilekçe dolduruldu ve bir-iki saat içinde konunun sonuçlanacağı belirtildi. Ancak üzerinden üç gün geçmesine rağmen, dilekçenin gereği yerine getirilmedi. Okurumuz, annesinin vefatı üzerine kendisine taziye dileklerinde bulunan ve cenazeye icabet eden herkese teşekkürlerini iletiyor.

On-onbir yıl önce “Sayın Öcalan” dediği için hakkında soruşturma açılan ve 11 gün hücre cezası verilen Fesih Yavaş’ın infazının da yakıldığı ortaya çıktı. Böylece aldığı müebbet hapis cezasını 30 yıl olarak yatması gerekirken, 36 yıl olarak yatacağı, kendisine gönderilen yeni müddetname ile “kesin karar” olarak bildirilmiş. Bu ve benzeri konularda verdiği dilekçelerine idareden cevap alamayan Fesih Yılmaz’ın vasisine de 3 ay ziyaret yasağı verilmiş.

Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki koşulların düzeltilmesi amacıyla 52 kadın mahpus beş günlük bir açlık grevi yaptı. Bu eylem sonucunda koşullarda herhangi bir iyileşme olmadı. Bunun üzerine 12 kadın, bu kez dönüşümsüz açlık grevine başlamış bulunuyorlar.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan 6 kişi, 22 Ağustos 2017 günü, Kayseri T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmek üzere yola çıkarıldı. Sürgünün başındaki rütbeli kişi, Kayseri’ye nereden gelmeleri gerektiğini cezaevi müdürüne sormak üzere Silivri’den telefon ettiğinde, cezaevine henüz gardiyanların bile tayin edilmediğini ve dolayısıyla cezaevinin açılmadığını öğrendi ve mahkumları Edirne’ye geri getirdi. Manisa T Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan Sinan Yılmaz’ın, 13-25 Temmuz 2017 günlerinde, İzmir-Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde tedavi amaçlı olarak kaldığını belirtmiştik. Kendisi bu tedavi sürecinin ne denli zahmetli geçtiğini belirten bir mektup göndermiş. İzmir’den ‘kurtulup’, Manisa’daki esas ceza infaz yerine döndüğü için neredeyse sevinecek! Umarım, bir an önce tahliye olur…
Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Hayati Kaytan için beyin ameliyatı olması gerekir, deniyordu; son yapılan tetkiklerde yeni bir beyin ameliyatı ihtiyacı olmadığı tespit edildi. Hepimiz için müjdeli bir haber bu. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi (PM) üyesi Mesut Bağcık, Gümüşhane E Tipi Cezaevi’nden Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK’e sürgün edilenler arasında bulunuyor. Gümüşhane’den getirdiği kimi eşyaları, Elazığ’da yasak diye yanına verilmemiş ve gelen görüşçüsüne zorla teslim edilmek istenmiş.

Yaklaşık dokuz ay önce Erzurum H Tipi Cezaevi’nden Van T Tipi Cezaevi’ne sürgün olan Yılmaz Acar, 14 Ağustos 2017 günü Van Yüksek Güvenlikli CİK’e sürgün edildi. Kendisiyle birlikte sürgün edilenlerin her biri tek kişilik odalara konulmuşlar.
Daha önce Tekirdağ’da bulunan Cahit Yaşar, neredeyse bir yıldır Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunuyor. Kendisinin izini kaybeden arkadaşları için bir anons yapmış olalım.  Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan Fettah Karataş, Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmiş bulunuyor. Arkadaşlarının dikkatine…

Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK’e ulaşan Abdullah Şaşmaz, Gümüşhane E Tipi Cezaevi’nden sürgün edilenlerin isimlerini göndermiş. Bunları geçen hafta yayınlamıştık.

NOT: Kurban bayramı ve 1 Eylül Barış günü için göndermiş olduğunuz kartlar için teşekkürler…

MEKTUBU GELENLER:

Ahiret Turan – Elazığ T Tipi Kadın Koğuşu
Dilan Kutlu – Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi
Cahit Yaşar – Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Ömer Dorudemir – Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Cengiz Ayar – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Fettah Karataş – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Nimet Çaçan – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Süphan Delen – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Hayati Kaytan – Bolu F Tipi Cezaevi
Abdullah Şaşmaz – Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK
Sinan Yılmaz – Manisa T Tipi Cezaevi
Emrah Zoroğlan – Patnos L Tipi Cezaevi
Fesih Yavaş – Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi
Ali Kılıç – Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi
Cemal Bozkurt – Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi
İbrahim Kul – Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi
Ramazan Durmaz – Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi
Metin Uyar – Van Yüksek Güvenlikli CİK
Yılmaz Acar – Van Yüksek Güvenlikli CİK

 

kaynak: Özgürlükçü Demokrasi