Biz yasaklara rağmen tutsaklara "esinti" yollamanın yöntemlerini bulacağız.

Cumartesi, 7 Nisan, 2018
"Son bir not düşeyim, dostlar da bilsin, zindan zebanileri de duysun: "Bu tür kararlar bizi yıldıramaz. Biz yine de politik tutsaklara "esinti" yollamanın yollarını bulacağız."
Adil Okay
***
HAPİSHANELERE ESİNTİ YOLLAMAK YASAKLANDI...
Yine bir hapishanede kitaplarımdan biri, Hapishanelere Esinti Yollayalım" "sakıncalı" bulunarak yasaklandı. Bu kaçıncı yasak kararı. Son romanım "Arkası yarın" da "müstehcen" bulunarak, hayatında Kerime Nadir ve/veya Kemalettin Tuğcu'nun romanlarından başka kitap okumayan "seçkin hapishane eğitim komisyonları" tarafından yasaklanmıştı. Nitekim Görülmüştür Ekibi ile redfotoğraf grubunun ortak oarganize ettiği "Düşler Tutsak Edilemez" adlı sergi kitabımız da bazı hapishanelerden gerekçesiz biçimde "iade" mührüyle geri döndü. Bazılarında ise sahibine verilmeyip depoya kaldırdı.
                           
 
Son haber ise Van Yüksek güvenlikli hapishanesinden geldi. Görülmüştür Ekibi'nden Gamze Yentür'ün yolladığı "Hapishanelere Esinti Yollayalım" adlı kitabım gazeteci Ziya Ataman'a "Devlet görevlilerini aşağılayan, karalayan, mesnetsiz ve yersiz çok sayıda içerik tespit edilmiştir” denilerek verilmedi. (Daha önce de Kürkçüler hapishanesinde kitabım için aynı karar alınmıştı.)
 
Oysa Van Hapishanesi "eğitim" Komisyonu'nun “yasakladığı bu kitabım, "Görülmüştür" mühürlü gelen mektuplardan derlenerek hazırlanmıştı. Yani tutsak mektupları, başka hapishanelerin "okuma - eğitim komisyonları"nın denetiminden geçerek ve üzerine devlet mührü (görülmüştür) vurularak bana yollanmıştı. Demem o ki yazılanların gerçekliği bu mühürle tescil edilmişti.
 
Tabi bunun yanı sıra altını çizmeliyim ki bu kitaplarım legal yayınlandı. Kültür bakanlığı onayı sayılan İSBN numarası taşıyor ve bandrollu olarak kitapevlerinde satılıyorlar. Bari tamamıyla yasaklayın, toplatın, yakın da hapishanelere yollama imkânımız kalmasın.
 
Aşağıda yeni yasaklama kararı ile ilgili Mezopotamya Ajansı'nın yaptığı haberden bir bölüm paylaşıyorum:
 
"Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevinde tutulan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri Ziya Ataman’a gorulmustur.org ekibi tarafından gönderilen Adil Okay’ın “Hapishanelere Esinti Yollayalım” kitabı verilmedi. Ataman, gönderdiği mektubunda kitabın kendisine verilmeme gerekçesinde Cezaevi Eğitim Kurumu incelemesi kararında “Devlet görevlilerini aşağılayan, karalayan, mesnetsiz ve yersiz çok sayıda içerik tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildiğini aktardı. Ataman’a verilmeyen “Hapishanelere Esinti Yollayalım” kitabı 2016 yılında yayınlandı. Kitapta F Tipi Cezaevlerine geçiş süreçlerinde yaşananlar anlatılırken, tutuklulardan gelen mektuplar ve tutuklulara dair haberler de yer alıyor. "
 
Son bir not düşeyim, dostlar da bilsin, zindan zebanileri de duysun: "Bu tür kararlar bizi yıldıramaz. Biz yine de politik tutsaklara "esinti" yollamanın yollarını bulacağız.
 
08.04.2018
 
Not: Karikatür, tutsak Barış İnan tarafından çizilmiştir.