‘Bolu Cezaevi’nde ‘isyan’ provokasyonu yapılıyor’

Pazartesi, 11 Haziran, 2018
Bolu Cezaevi’nde tutsak oğlunu ziyaret eden Fahrettin Tuncel, MHP Başkanı Devlet Bahçeli’nin “İsyan çıkartılır” sözlerinden sonra cezaevlerinde siyasi tutsaklara yönelik baskının arttığını ve yönetimin “isyan” adı altında provokasyonlara başvurduğunu söyledi. 
 
MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin “Cezaevlerinde isyan çıkartılır” sözleri üzerine cezaevlerinde siyasi tutuklulara yönelik baskılar arttı. Bolu Cezaevi’nde oğlunu ziyaret eden Fahrettin Tuncel, İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şubesi’nde basın toplantısı düzenleyerek, tutuklular üzerindeki baskılara dikkat çekti. Siyasi tutukluların “isyan” çıkaracağı yönünde ki iddiaların, cezaevlerinde provokasyonlara zemin hazırlığı ve işareti olduğunu söyleyerek, kamuoyunu duyarlı olmaya çağırdı. 
 
‘TALİMAT VE İŞARETİ BAHÇELİ VERDİ’ 
 
Cezaevlerinde bulunan siyasi tutsaklara yönelik baskı ve yönelimlerin had safhaya ulaştığını belirten Tuncel, şunları söyledi: “Özellikle Cezaevinde bulunan mahkûmlar üzerinde yapılan baskılar, çocuklarımız çok rahatsız ettiği gibi, bizleri de rahatsız etmekte. Çocuklarımızla yaklaşık 11 aydır telefon görüştürülmesi yaptırılmıyor. Alo deyince kesiliyor. Bu yetmemiş gibi en son olarak özellikle Devlet Bahçeli’nin, ‘Cezaevlerinde isyan çıkartılır’ sözü üzerine cezaevi yönetimince, siyasiler üzerinde çeşitli provokasyonlar yaratılmaya çalışılıyor.”
 
‘ÇEŞİTLİ ENTRİKALARLA İSYAN HAVASI YARATILMAK İSTENİYOR’
 
Geçen hafta oğlunu ziyaret etmek için gittiği Bolu Cezaevi’nde yaşanan gelişmelerden haberdar olduğunu anlatan Tuncel “Orada insanları bir araya getirerek, gürültü yaparak, ’bunlar isyana hazırlık yapıyorlar’ deniliyor. İnsanlar ve mahkûmlar üzerinde olumsuzluklar yaratmaya çalışıyorlar. Koğuş kapılarını çarpıp gürültü çıkartarak, rahatsız ederek, ‘sanki siyasiler isyan çıkartıyormuş’ havası yaratılmak isteniyor. Oysa ki, siyasi tutsakların böyle bir çabası yok” diye konuştu. 
 
Siyasi tutsakların tüm yaşanan bu provokasyonlar karşısında halkın duyarlı olması çağrısı yaptığını sözlerine ekleyen Tuncel, “Cezaevlerinde olayların çıkartılması istenmekte. Bu anlamda çıkartılmak istenen olaylar için önlemlerin alınması gerekmektedir” dedi.