Bu yargı kararı ‘kamu’ya tehdit

Ordu E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 85 yaşındaki ağır hasta tutsak Hasan Aslan, birçok hastalığı bulunmasına rağmen ‘kamu güvenliğine tehdit’ olduğu gerekçesiyle tahliye edilmiyor. Aslan, arkadaşlarının yardımı olmadan hiçbir ihtiyacını karşılayamıyor.

85 yaşında ‘kamu’ya tehdit

Ordu E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 85 yaşındaki ağır hasta tutsak Hasan Aslan, bir çok hastalığı bulunmasına rağmen ‘kamu güvenliğine tehdit’ olduğu gerekçesiyle tahliye edilmiyor. PKK davasından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan ve 23 yıldır cezaevinde tutulan Aslan, oda arkadaşlarının yardımı olmadan hiçbir ihtiyacını karşılayamazken, Adalet Bakanlığı ve Adli Tıp Kurumu’na defalarca yaptığı başvurular ise sonuçsuz kaldı.

Kimlikte 76 yaşında gözüken; ancak gerçek yaşı 85 olan Aslan’ın, gerçek yaşının tespiti için verdiği kemik testi de mahkemece rededilirken, 23 yıl boyunca sırasıyla Diyarbakır, Ceyhan, Midyat cezaevlerinde tutulan hasta tutsağın durumu, en son gönderildiği Ordu Cezaevi’nde gittikçe ağırlaşıyor. Aslan’ın, tedavi için gittiği hastanelerde ise “Hiçbir şeyin yok” denilerek, cezaevine gönderildiği kaydedildi.

‘Kamu’yu tehdit ediyor!

Hasta tutsak Aslan’ın durumuna ilişkin konuşan Wan TUYAD-DER Başkanı Ahmet Aygün de, Aslan’ın tahliyesi ve ya ceza infazının durdurulması için Adalet Bakanlığı’na başvurduklarını; ancak taleplerine olumsuz yanıt verildiğini belirtti. Aygün, “PKK’li Aslan’ın tahliye için mahkemeye yaptığı başvuru ‘Kamu güvenliği’ gerekçesi reddedildi. Yüzlerce hasta tutsak bu gerekçelerle tahliye edilmiyor” tepkisinde bulundu.

‘Sakat’ bırakan devlet tedaviyi de engelliyor

Kürdistan’da 1990’lı yıllarda yapılan bozuk kızamık aşıları yüzünden çocukluğundan bu yana sol ayağı ‘sakat’ kalan ve 10 ay önce tutuklanıp Şırnak T Tipi Cezaevi’nde konulan Serbest Ekeren, cezaevine girdiğinden beri tedavisinin, cezaevi yönetimi tarafından çeşitli gerekçelerle engellendiğini ve sağlık durumunun her geçen gün kötüye gittiğini belirtti. Sol ayağına takılan protezle yaşamak zorunda olan Ekeren, gönderdiği mektupta cezaevine girdiğinden beri tedavisinin yapılamadığını belirterek “Normalde ayağımdaki protez 6 ay veya yılda bir değiştirilmesi gerekirken, burada yapılmıyor. Şu an ayağımdaki protez küçük geliyor ve yıpranmış. Bu da ayağımın morarmasına, ağrımasına ve kan dolaşımını engelliyor” diye belirtti.

Kaynak: www.ozgur-gundem.com