Cezaevi yönetimi karikatürü 'sakıncalı' buldu

Ankara 1 No’lu F Tipi bir mahkumun CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’ya yazdığı mektubu “sakıncalı” bularak göndermedi. Ağbaba, konuyu meclis gündemine taşıdı.

Ankara 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü Disiplin Kurulu bir mahkumun CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’ya yazdığı mektubu “sakıncalı” bularak göndermedi. Ağbaba, konuyu Meclis gündemine taşıyarak Bekir Bozdağ’a yanıtlaması istemiyle konuya ilişkin soru önergesi vardı.  Ankara 1 No’lu F Tipi tarafından “Sakıncalı mektup değerlendirme kararı” başlığıyla gönderilen yazıda hükümlü Rıza Kartal’ın Ağbaba’ya gönderdiği mektupta yer alan karikatür çizimlerinde devlet büyüklerinin hedef gösterildiği öne sürüldü. “Kişi ve kuruluşları paniğe yöneltecek yalan ve yanlış bilgileri eleştiri sınırları dışında küçük düşürücü ve hakaret niteliği olan nefret söylemi şeklinde gösteren tamamen/kısmen sakıncalı ifadeler içerdiği kanaatiyle” denilen açıklamada çizimlerin sakıncalı görüldüğünden alıcısına gönderilmeyerek, alıkonulduğu belirtildi.

AĞBABA KONUYU MECLİS’E TAŞIDI

Odatv'de yer alan habere göre, Ağbaba, konuyla ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Ağbaba Bozğağ’a şu soruları yöneltti:

“Bir mahpusun, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi olan bir milletvekiline göndermek istediği bir mektubun bu gerekçelerle alıkonulması mahkûmun iletişim hakkını engellemek değil midir?

Tarafıma gönderilmesi engellenen mahpuslar tarafından yapılan çizimlerin/karikatürlerin sansürlenmesi genel bir uygulama mıdır?

2002-2014 arasında, cezaevlerindeki Disiplin Kurulu Başkanlıklarının, bu gerekçeler ile almış olduğu karar sayısının yıllara göre dağılımı nasıldır?

2002-2014 arasında, cezaevlerindeki Disiplin Kurulu Başkanlıklarının bu gerekçeler ile aldıkları karara kaç itiraz yapılmıştır? Yapılan itirazların kaçı kabul edilmiştir? Kabul edilen itirazların kaç tanesi mahpusun talebi yönünde karar alınarak sonuçlandırılmıştır?

İnfaz hâkimliklerinin, cezaevlerindeki Disiplin Kurulu Başkanlıkların kararlarını onama mekanizması gibi çalıştığı yönündeki iddialar hakkında Bakanlıkça herhangi bir araştırma yapılmış mıdır? Yapılmadıysa bu konuda bir inceleme yapılması düşünülmekte midir?”

Kaynak: www.ilerihaber.org