Cezaevinde 50 kişilik koğuşlarda 90 kişi kaldıkları için isyan etmişler

İzmit’in Kuruçeşme mevkiinde, D-100 karayolu kenarında bulunan C Tipi Cezaevi’nde dün akşam gerçekleştirilen isyanın, 50 kişilik koğuşlarda 90-100 kişinin kalma gerekçeli şikayetlerin yanıtsız bırakılması ve kötü koşulların iyileştirilmemesinden kaynaklandığı ifade edildi.

C Tipi cezaevinin 600 kişilik olmasına rağmen 900 tutuklu ve hükümlünün bulunduğu da anlaşılırken, tutuklu ve hükümlülerin yakınları da bugün cezaevine akın etti.

İzmit’te 1955 yılında, o tarihte şehir dışı sayılan Kuruçeşme mevkiine yapılan, şimdi konut alanıyla içiçe girdiği için kapatılma kararı alınmasına rağmen buradaki mahkumlar başka cezaevlerine sevkedilemediğinden halen açık tutulan C Tipi Cezaevi’ndeki olaylar saat 21.00 sıralarında başladı.

5. koğuşta kalan 15 tutuklu ve hükümlünün başlattığı, yatak ve yorganları yakıp çatılara çıkarak aşağıya kiremitleri fırlattığı olaylar, yapılan görüşmeler sonunda 23.45′de bitti. Bu saatte tüm tutuklu ve hükümlüler çatılardan inip koğaşlarına girerken, yapılan sayımda da herhangi bir eksik olmadığı, olaylarda kimsenin yaralanmadığı belirlendi.

KOŞULLAR ÇOK KÖTÜ

D-100 Karayolu kenarında bulunan İzmit C Tipi Cezaevi’nde normalde 600 kişi kalması gerekirken, cezaevlerindeki yer sıkıntısı nedeniyle burada 900 kişi kalıyor. Normalde 50 kişinin kalması gereken koğuşlarda 90-100 kişinin kalması, yaşam koşullarının çok ağır olması ve bunların iyileştirilmemesi nedeniyle hem tutuklu ve hükümlülerin hem ailelerinin defalarca başvuruca bulundukları, ancak hiç bir girişimde bulunulmadığı belirtiliyor. Tutuklu ve hükümlü yakınları, yetkililerinin kendilerine sürekli olarak “Bu cezaevi zaten kapatıldı. Ancak yer sorunu nedeniyle sevk yapılamadığından açık tutuluyor” diye oyaladıklarını söyledi.

5.000 TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ VAR

Bir zamanlar Yılmaz Güney’in de yattığı, ünlü sanatçının Duvar filminde de sık sık adı geçen İzmit Cezaevi’ndeki tutuklu ve hükümlülerin sevki için yer aranırken, olaylar sona erdiken sonra dün gece yarısı açıklama yapan Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük de aynı soruna değindi. Kocaeli’nde, kandıra Yolu üzerinde 1 ve 2 No’lu F tipi cezaevlerinin yanına T Tipi büyük bir cezaevi yapılmasına rağmen çok fazla tutuklu ve hükümlü bulunduğunu söyledi. Başsavcı Büyük, Kocaeli’deki cezaevlerinde 4.000′i kapalı, 1.000′i ise açık cezaevinde olmak üzere toplam 5.000 tutuklu ve hükümlü bulunduğunu, bir il için de bu sayının çok yüksek olduğunu söyledi.

CEZAEVİNE ZİYARETÇİ AKINI

Bu arada dün gece olayların duyulmasının ardından cezaevinin önüne gelerek yakınlarından haber almaya çalışan tutuklu ve hükümlülerin yakınları, bu sabah saatlerinden itibaren ziyaret için cezaevine akın etti. Birinci derecede akrabalara izin verildi. Tutuklu ve hükümlülerin yakınları, yetkililerin kendilerine kimsenin yaralanmadığını söylemelerine rağmen onları merak ettiklerini belirttiler.

ÇATILAR PARAMPARÇA

Cezaevi’nde çıkan olaylar sırasında yatak ve yorganların yakılması sırasında koğuşların büyük hasar gördüğü de ortaya çıkarken, çatılara çıkan tutuklu ve hükümlülerin kiremitlere de büyük zarar verdiği anlaşıldı. Güvenlik görevlilerinin üzerine atmaları nedeniyle çatılardaki birçok kiremitin eksik olduğu, kırıldığı, çatıların üzerinde de onlarca kırık kiremit bulunduğu gözlendi.

MECLİS’TEN YAKIN TAKİP

TBMM İnsan Hakları Cezaevi Alt Komisyonu, mahkumların çatıya çıkarak sorunlarının çözülmesini istedikleri Kocaeli C Tipi Kapalı İnfaz Kurumu’nu takibe aldı. Yetkililerden bilgi alan komisyon başkanlığı, atılacak adımları da belirlemeye çalışıyor. ‘C’ tipinden, Meclis Komisyonuna şu ana adar herhangi bir şikayet iletilmediği anlaşıldı. (Ankara ZETE/DHA)

Kaynak: www.zete.com