"Cezaevinde temiz suya ulaşmak bile imkansızlaştı’

“Son bir ayda kota sistemine geçildi. Kişi başına belirli miktarda su verilmekte ve temiz suya ulaşmamız neredeyse tümden imkansızlaştı.”

 

Son aylarda tutuklu bulunduğumuz cezaevinde birçok hak gaspına uğradık, temel kimi haklarımız ihlal edildi-ediliyor. İnfaz yasasında; her tutuklu ve hükümlüye cezaevi idaresince yeterli su verilmesi zorunluluğu belirtilmektedir. Fakat Sincan Cezaevi’nde, içme suyumuzu kantinden ücretli olarak temin ediyoruz. Musluktan akan su, sarı renkte ve içilmesi bir yana zaman zaman çamaşır yıkamak için dahi çok kirli. Son bir ayda kota sistemine geçildi. Kişi başına belirli miktarda su verilmektedir. Kota sistemi başladığından beri temiz suya ulaşmamız neredeyse tümden imkansızlaştı. Sıcak su, kota sistemi ile birlikte sürekli verilmeye başlandı. Bu bizim için olumlu sayılabilecek bir uygulama çünkü haftada 3 gün ve çok az sıcak su veriliyordu. Ancak bu defa sürekli verilen sıcak su da kirli. 

 

Kısacası yeterli ve temiz suya ulaşamıyoruz. Çoğu uydurma gerekçelere dayanan, normal koşullarda hiçbir biçimde soruşturma gerekçesi olmayacak olaylara dayanan cezalardır. Verilen ceza ve soruşturmalar keyfiyete dayanmaktadır. Zira infaz yasasında da açıkça karşılığı olmayan cezalardır.

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi

Kaynak: Jınnews