Cezaevlerinde Evren taktiği

Cuma, 10 Kasım, 2017

Cezaevlerinde artan baskılara yönelik açlık grevine giren tutsakların tuz ve şekerine el konulurken, Bafra ve Denizli cezaevlerinde ise siyasi tutsakların adli tutsakların arasına konulduğu öğrenildi

 

Denizli T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 149 gündür hücrede tutulan 16 tutsak, koşullarının düzeltilmesi talebiyle başlattıkları açlık grevi eylemlerinin 4’üncü gününde, hücrelerine baskın yapıldığını belirtti. Baskın sırasında yaşanan arbedede tartaklanan tutukluların tuz ve şekerlerine de el konulduğu aktarıldı. Telefon görüşmesinde yaşananları ailesine aktaran Kazım Benek’in ağabeyi Ahmet Benek, kardeşinin hücrelerdeki içme sularının da kesildiğini aktardığını belirtti. Ağabey Benek, yaşananlara ilişkin yaptıkları tüm başvuruların sonuçsuz kaldığını kaydetti.

 

Adlilerin arasına siyasiler

 

Samsun Bafra T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Fahri Yalçın, kendisi ile görüşen ağabeyi Hekim Yalçın’a yaşadıkları hak ihlallerini anlattı. Yalçın, cezaevinde yaşanan hak ihlallerini şöyle anlattı: “Son zamanlarda tutuklanan siyasi tutsakları adlilerin kaldığı koğuşlara göndererek, siyasi tutsakların bulunduğu koğuşlara geçişlerine izin vermiyorlar. Yaşadıkları hak ihlallerine ilişkin yazdıkları mektuplar dışarı gönderilmiyor, cezaevi yönetimi mektuplar için ‘sakıncalı’ diyerek el koyuyor.” Öte yandan Mêrdîn’de tutulduğu cezaevinden 4 gün önce Denizli Bozkurt Kadın Açık Cezaevi’ne sevk edilen 16 yaşındaki S.T. isimli tutsağın ise, hücreye alındığı bilgisi verildi. Ayrıca S.T.’nin hücrede darp edildiği ve hücreden çıkarıldıktan sonra adli tutukluların arasına alındığı aktarıldı.