Cezaevlerine kitap kataloğu alınmıyor

Sincan 2 Nolu Cezaevi'nde tutuklu Ali Ekber Coşkun ve Ahmet Temiz, ETHA'ya yazarak, kitap okumalarının engellenmesi için her yola başvurulduğunu, cezaevine kitap kataloğunun dahi alınmadığını belirttiler.

Sincan 2 Nolu Cezaevi'nde tutuklu Ali Ekber Coşkun ve Ahmet Temiz, ETHA'ya mektup yazarak, Cezaevi yönetiminin kitap okumalarını zorlaştırmak için birçok yola başvurduklarını, yayınevlerinin kitap kataloglarının cezaevine alınmadığını belirttiler.

'OKUMAMAMIZ İÇİN HER ŞEY YAPILIYOR'

9 yıldır Sincan 2 Nolu Cezaevi'nde kaldığını, cezaevi yönetiminin "okumamamız için elinden gelen ne varsa onu uyguladığını" dile getiren Ahmet Temiz, bütün hukuki girişimlerde bulunduklarını ama buna karşın bir sonuç alamadıklarını belirtti.

Temiz, yasa ve yönetmeliklerin uygulanmasının sık sık değiştiğini, keyfi uygulamaların hangi yasa ya da yönetmeliklere dayandırıldığının belli olmadığını, içeriye alınan kitap sayısının 5 adetle sınırlandırıldığını ve bu limite saz, gitar, resim ve benzeri kitapların da dahil edildiğini belirtiyor.

Sorunların bununla bitmediğini, kitapların ailelere teslim edilmesinde de sorunların çıkarıldığını, depoda tutulan kitapları almak istediklerinde de zorluklar çıkarıldığını ifade eden Temiz, bu uygulamalarla okuma ve araştırma yapmalarının bilinçlice engellendiğini anlatıyor. Temiz, kimi zaman depoda tutulan kitaplarını istediklerinde, istedikleri kitaplarının yerine başka kitap getirdiklerini, cezaevi yönetimi ile yapılan görüşmelere karşın bu durumun düzeltilmediğini belirtiyor.

'KATALOGLARI VERMEYECEĞİZ'

Kitap kataloglarının kendilerine verilmediğini de belirten Temiz, Bu konu ile ilgili Cezaevi Eğitim Kurulu'nun, "Öncelikle çeşitli yayınevleri tarafından gönderilen ve içlerinde üyelik formları içeren bu tür yayın katalogları ile ilgili olarak; tutuklu ve hükümlülerin yayınevlerine abonelik işlemlerini kurumumuz aracılığıyla yapmaları uygun görülmemiş, ayrıca odalarında yayın adı altında katalog vb dökümanların bulunmasının uygun olmadığına kanaat edilmiştir" gerekçesini ileri sürdüğünü belirtiyor.

Ali Ekber Coşkun da, kitap kataloglarının içeriye girmesinin yasaklandığını, bu uygulamayla yeni çıkan kitaplara ulaşmaları ve yayınevlerinden kitap istemelerinin engellendiğini belirtiyor, "izahı olmayan anlamsız bir kararla karşı karşıyayız" diyerek yapılan engellemelere dikkat çekiyor.