CHP ANTALYA L TİPİ RAPORU “Cezaevi İdaresi Tecavüzden Haberdar”

CHP ANTALYA L TİPİ RAPORU

“Cezaevi İdaresi Tecavüzden Haberdar”

CHP’li heyetin Antalya L Tipi Cezaevi raporunda, çocuklara taciz ve tecavüz iddiaları dile getirildi ve çocukların acilen bu cezaevinden uzaklaştırılması gerektiği belirtildi.

 
Ankara - BİA Haber Merkezi
29 Mayıs 2013, Çarşamba

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Cezaevi Komisyonu üyeleri Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Manisa Milletvekili Özgür Özel ve Muğla Milletvekili Nurettin Demir ile Avukat Kadir Çetinkaya Antalya L Tipi Cezaevi’ndeki iddialarla ilgili bir rapor hazırladı.

Cezaevini ziyaret eden milletvekilleri, “taciz ve tecavüz olaylarının defalarca yaşandığı ve cezaevi idaresinin olaylara yönelik ihmali” iddialarını araştırdı.

Vekiller, cezaevinde mağdur çocuklar da dâhil olmak üzere 14 çocuk ile görüştü. Çocuk cezaevi, diğer mahpusların koğuşlarıyla bir arada bulunuyor. Kapasitesi 1670 olan hapishanede, 545 tutuklu, 787 hükümlü kalıyor. Çocuk sayısı ise 41.

Raporda özetle şu değerlendirmeler yer aldı:

* Komisyon üyeleri, basında yer alan taciz ve tecavüz iddialarının gerçek olduğu kanaatine vardı. Ayrıca bu konuda cezaevi idaresinin bilgisi olduğu, süreçten adli makamların da haberdar olduğu öğrenildi.

* Mağdur çocuklardan biri, başka bir arkadaşının yaşamış olduklarına ilişkin başvuruda bulunduklarını, cezaevi idaresine konunun bildirildiğini ve bu konuda savcıya ifade verdiklerini söyledi. Buna rağmen, tecavüz ettiği ileri sürülen kişinin cezaevi idaresince hiçbir işlem yapılmadan Eskişehir’e sevk edildiği iddia ediliyor.

Revirde 90 gün “hücre cezası”

* Revire çıkmakta zorlandıklarını belirten mağdur çocuklar “İdareden çok şikayetçiyiz, herkes şikayetçi” diyerek cezaevi yönetimine yönelik sıkıntıları anlatıyor. Doktora gitmekte zorlanan mahpuslar, psikolojik sorunları olduğunda veya disiplin cezası aldıklarında da revire kapatıldığını söylüyor.

* Mahpuslar, revirde kaldıkları süre boyunca hem fiziki hem manevi şiddete uğradıklarını anlattı. “Psikolojisi bozulduğu” gerekçesiyle revire kapatıldığını söyleyen bir mağdur; üç ay kaldığı revirde güneşi görmeden, kimseyle konuşmadan yaşadığını ifade etti.

“Sahte doktor raporu”

* Revire sevk edilmenin, tecavüz vakalarının ortaya çıkmasını engellemek için, üzerini kapatmak için kullanıldığını söyleyen mağdur, aldıkları doktor raporlarının gerçeği yansıtmadığını da ekledi.

* Koğuşlarda sürekli kaba dayak ve hakarete uğrayan çocuklara yönelik tecavüz girişimlerinin yaygın olduğunu söyleyen mağdur “Çoğu çocuk başka mahpuslar tarafından tecavüze uğradı” dedi.

* Mağdurlar, idarenin ve diğer mahpusların kendi üzerlerinde çok baskı kurduğunu, dayak ve tehdidin had safhada olduğunu beyan ettiler. Tüm bu baskılar nedeniyle susmaya zorlandıklarını ifade eden mağdurlar, çok çaresiz kaldıklarını söylediler.

* Hırsızlık ve gasp gibi suçlardan dolayı cezaevinde olan ve ailelerinden hiçbir yardım alamayan yoksul çocukların bir paket sigara karşılığında koğuşlara temizliğe gittiğini söyleyen mağdurlar, bu uygulamanın yaygın olduğunu ifade ettiler.

CHP’li milletvekilleri, mağdur çocukların derhal başka bir cezaevine sevk edilmesi gerektiğini ve Adalet Bakanlığı ile bağımsız kurulların acilen bu cezaevinde inceleme yapması gerektiğini ifade etti. Ayrıca mağdurların ciddi bir rehabilitasyon programına alınması gerektiği vurgulandı. (AS)

Kaynak: bianet.org

İlişkili İçerik