Diyarbakır Cezaevi davasında karar

Diyarbakır Cezaevi’nde 1996 yılında meydana gelen ve 10 tutuklunun öldüğü olaylarla ilgili dava karara bağlandı. Mahkeme 62 kamu görevlisini 5’er yıl hapis cezasına çarptırdı.

Dava Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya polis, asker, infaz koruma memuru ve cezaevi doktorlarının da bulunduğu tutuksuz 89 sanık katılmadı. Esas hakkındaki görüşünü açıklayarak 20 sanığın beraatine karar verilmesini isteyen savcı, 62 sanığın ise eyleme doğrudan katıldıklarını söyleyerek cezalandırılmasını istedi.

ÖZETLE

Dava 18 yıldır sürüyordu. İkinci kez karar çıktı

Mütalaaya karşı savunma yapan mağdur avukatı Mesut Beştaş, mütalaanın Cumhuriyet tarihi itibariyle suç işlemiş kamu görevlilerinin özel olarak korunmasına hizmet eden bir görüş olduğunu belirtti. Sanık avukatı Hakkı Kurtuluş ise olayın isyanla başladığını belirterek, ”Bir infaz koruma memurunun darp edilmesinden buralara gelmiştir. Sekiz infaz koruma memuru esir alınmış ve darp edilmiştir. Müvekkiller cop, tahta ve kask kullanmıştır. Müdahale amacı isyandan vazgeçilmesi içindir. Kamu görevlileri verilen emri yerine getirmiştir. Emir bakandan gelmiştir. Görevliler içeriye girdiklerinde saldırıya uğramıştır" dedi.

18 yıl ceza 5'e indirildi

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme, yedi sanığa yönelik suçlamanın zaman aşımı süresinde kalmasından dolayı haklarındaki davanın düşürülmesine karar verdi. Mahkeme 10 kişinin ölümü eylemiyle suçlanan 20 sanığın ise 'yüklenen suçun sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmaması' nedeniyle beraatlerine karar verdi.

Sanıklardan 62'sine 'faili belli olmayacak şekilde, aynı sebep ve kasıt altında ve de öldürmek kastı olmaksızın müesser fiil sonucu ve zaruretin tayin ettiği hududa tecavüz etmek suretiyle öldürmek' suçundan 18'er yıl hapis cezası verdi. Ancak sanıkların eylemlerini gerçekleştirirken zaruretin gerektirdiği sınırları aştıklarının kabulünü ve iyi hali göz önüne alarak, cezayı 5 yıla indirdi.

Sanıkların üç yıl süreyle kamu hizmetlerinden yasaklanmalarına da karar verildi. Mahkeme sanıklardan sekizi hakkında açılan 'görevi ihmal' davasında da öldürme suçundan ceza aldıklarından dolayı karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Diyabakır Cezaevi'nde ne oldu?

Diyarbakır Cezaevi'nde 1996 yılından çıkan olaylarda 10 tutuklu hayatını kaybetmiş, 24 tutuklu ise yaralanmıştı. Aralarında asker, polis, infaz koruma memuru, cezaevi doktoru ve cezaevi müdürünün de bulunduğu toplam 72 sanık hakkında 1996 yılında açılan dava, 27 Şubat 2006'da sonuçlanmış ve 62 sanığa 5'er yıl hapis cezası verilmişti. Mahkeme üç sanığın beraatine karar verirken, yedi sanık açısından da dosyanın zaman aşımına uğradığını belirtmişti.

Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, olaylarla ilgili 62 kamu görevlisine verilen 5'er yıllık hapis cezasını eksik soruşturma yapıldığı gerekçesiyle bozarak, dosyayı yeniden görülmek üzere yerel mahkemeye göndermişti. Olaylarda ağır yaralanan ve daha sonra hayatını kaybeden Kadir Demir'in tedavi altına alınmadan Gaziantep Cezaevi'ne sevk edilmesi nedeniyle haklarında dava açılan 17 kamu görevlisinin dosyasının da bu davayla birleştirilmesi sonucu sanık sayısı 89'a yükselmişti.

Kaynak: www.aljazeera.com.tr