Diyarbakır Cezaevi’ndeki tutuklu ve hükümlü çocuklara darp ve cinsel istismar

Cumartesi, 3 Haziran, 2017

Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde yaşları 15 ile 17 arasında değişen 20’ye yakın çocuğun kaldığı koğuşta cezaevi idaresince mümessil olarak belirlenen B.Ç. ve yardımcısı B.G.’nin koğuştaki çocukları darp ettiği, tehdit ederek cinsel istismarda bulundukları ortaya çıktı.

Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşları 15 ile 17 arasında değişen 20’ye yakın tutuklu ve hükümlü çocuğun kaldığı koğuşta ikinci bir Pozantı Cezaevi skandalı yaşandığı ortaya çıktı. Olay, 2013 yılının Ekim ayında Diyarbakır E Tipi Cezaevi Ek Bina’da bulunan 12 numaralı çocuk koğuşunda yaşandı. Çocuk koğuşunun idare tarafından belirlenen mümessili (temsilci) olan 1996 doğumlu B.Ç. ile yardımcısı 1997 doğumlu B.G. isimli çocuklar, koğuşta kalan çocuklara yönelik keyfi ve işkenceye varan uygulamalarda bulundu. Cezaevi idaresinin desteğini alarak koğuşu yöneten B.Ç. ve B.G. isimli çocuklar, koğuşta “ağalık” düzeni kurarak, kendilerine karşı çıkan çocuklara baskı ve şiddet uyguladı.

Çocukların şikayet dilekçeleri kayboldu

Koğuş mümessili B.Ç. ve yardımcısı B.G., olay tarihinde yaşları 15 ile 17 arasında değişen 14 çocuğu sürekli sopalarla döverek, ayaklarının altında mendil tutuşturup darp etti. Bazı çocukların kıyafetlerine ve paralarına zorla el koyan B.Ç.’nin kendisine zorla masaj yaptırdığı 2 çocuğa ise cinsel istismarda bulundu ortaya çıktı. B.Ç. ve B.G., cinsel istismar ve kötü muamelede bulunduğu çocukları cezaevinde yaşananları kimseye anlatmamaları için tehdit etti. Olay, koğuş mümessili B.Ç.’nin cinsel istismarına maruz kalan bir çocuğun yaşadıklarını 13 Ekim 2013’te cezaevinde görevli bir gardiyana anlatmasıyla ortaya çıktı. Muayene için hastaneye sevk edilen çocuklardan bazıları darp ve cebir olduğu yönünde doktor raporu aldı. Olayın ardından koğuştaki çocuklar, cezaevindeki diğer koğuşlara dağıtıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlatarak, koğuşta bulunan bütün çocukların ifadesini olaydan ancak 5 ay sonra aldı. Bu sürede koğuş mümessili B.G. tahliye olduğu için ifadesi alınmadı. Çocuklar ifadelerinde yaşadıklarını tek tek anlatarak, koğuş mümessili B.Ç. ve yardımcısı B.G. hakkında şikayetçi oldu. Savcılık ifadesinde çocukların cezaevi idaresine yazdığı şikayet dilekçelerinin kaybolduğu ortaya çıktı. Savcı, çocuklara şikayet dilekçelerinin soruşturma dosyasında bulunmadığını belirtirken çocuklar şikayetçi olduklarına dair dilekçe yazıp idareye teslim ettiklerini belirtti.

Başsavcılık 2 yılın ardından olayla ilgili 3 sayfalık iddianame hazırladı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili yürüttüğü soruşturmayı 2 yıl sonra tamamlayarak 3 sayfalık iddianame hazırladı. Savcılığın, iddianamede son derece vahim olayla ilgili sadece bir sayfa ayırması dikkat çekti. Diyarbakır Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, “Çocuğun basit cinsel istismarı”, “Yaralama”, “Nitelikli yağma” ile suçlanan koğuş mümessili B.Ç.’nin 108 yıldan 210 yıla kadar, yardımcısı B.G.’nin ise 105 yıldan 195 yıla kadar hapis ile cezalandırılması istendi. İddianamede, cezaevinde B.Ç. ve B.G.’nin kötü muamelesine maruz kalan 10 çocuk mağdur, 5 çocuk ise müşteki olarak yer aldı.

İddianamede cezaevi idaresinin ihmali olup olmadığına değinilmedi

Savcı iddianamede, Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde yaşanan cinsel istismar nedeniyle soruşturma başlatıldığını hatırlattı. Savcı, koğuş mümessili B.Ç. ve yardımcısı B.G.’nin, koğuşta kalan çocukları, sürekli olarak çekpas sopalarıyla ve zaman zaman da ayaklarına mendil tutuşturup yakmak suretiyle darp ettikleri ve koğuşta kalan bazı çocukların kıyafetlerine ve paralarına zorla el koyarak yağma suçunu işlediklerini belirtti. B.Ç.’nin aynı koğuşta kalan A.K. isimli çocuğa “kendisini cinsel yoldan tatmin etmesi için baskı yaptığı”nı ifade eden Savcı, koğuş mümessilinin tehdit ettiği S.K’ye cinsel istismarda bulunduğunu vurguladı.

Savcı, istismar olayının mağdur ifadeleri, cezaevi tutanağı ve özellikle de S.K’nin ifadesi ile kuvvetli bir şüphe kazandığını belirtti. B.Ç. ve B.G.’nin yağma, kasten yaralama suçunu fikir ve eylem birliği içinde gerçekleştirdiğini, B.Ç.’nin bu suçlamalara ek olarak cinsel istismar suçunu işlediğini ifade etti. B.G. ve B.Ç. hakkında basit yaralama suçundan açılan soruşturmada ise takipsizlik kararı verildiği ifade edildi. Savcının, çocuk koğuşunda yaşanan skandal ile ilgili cezaevi idaresinin ihmali olup olmadığına değinmemesi dikkat çekti.

Diyarbakır Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde şu ana kadar 9 duruşması görülen dava devam ediyor.

Kaynak: dihaber