Duvarları delen çizgiler... İzmir'de açıldı

Pazar, 14 Nisan, 2019

İZMİR – Görülmüştür İnisiyatifi’nin hazırladığı 20 mahpus karikatüristin eserlerinden oluşan sergi Mersin’den sonra şimdi de İzmir’de açılıyor. Tutuklularla dayanışmak için hazırlanan sergi 13-16 Nisan tarihleri arasında Kültür Park Pakistan Pavyonu Sergi Salonu’nda ziyaretçilere açık olacak.

.

Hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek ve tecrit edilen mahpusların sesini duyurmak amacıyla düzenlenen sergide; Cezaevlerindeki mahpusların zor koşullarda yarattığı eserlerden oluşan 70 karikatür yer alıyor.

Görülmüştür Ekibi’nin kurucularından Adil Okay’ın hazırladığı “Duvarları Delen Çizgiler” projesinin amacı; hapishanelerde sayıları her geçen gün artan tutuklu ve hükümlünün varlığını dışarıdakilere yeniden anımsatmak ve içeridekilerin rakamlardan ibaret olmadığını göstermenin yanı sıra hapishanelerde plastik sanatlarla ilgilenen mahpusların kendilerini ifade olanağını sağlayabilmek.

“Duvarları Aşan Çizgiler” adını verdikleri proje doğrultusunda onlarca hapishaneye girerek, halen tutuklu veya hükümlü olan ressam ve karikatüristlere ulaştıklarını söyleyen Adil Oktay, bu süreçte taahhütlü mektuplarının ve fakslarının cezaevlerinde kaybolduğunu; kimilerinin de “Kurumda yoktur” mührüyle geri döndüğünü aktardı.

TÜM ENGELLERE RAĞMEN 70 ADET KARİKATÜR BİRİKTİ

Hücre ve iletişim cezası alan karikatüristlere ulaşamamalarına rağmen iyi bir serginin ortaya çıktığını ifade eden Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’OHAL’den sonra hapishanelerde sürgün ve sevkler hız kesmediğinden bazı karikatüristlere ulaşmada zorlandık. Kimi zaman da hapishanelerde sık uygulanan “iletişim cezaları” nedeniyle sahibine verilmedi. Uzun uğraşlardan sonra ulaşabildiğimiz mahpuslardan 20’si üç ayı aşan zor koşullarda yarattıkları özgün karikatürlerini yolladı. Örneğin gazeteci ve ressam Zehra Doğan tahliye olmadan önce Tarsus Hapishanesi’nden sadece bu sergi için 3 karikatür yapıp yolladı. Karikatürlerinde hapisteki kadınları işledi. Yine sergimizde yer alan 20 karikatüristten birisi olan tutsak karikatür Özlem Özdemir’in açlık grevi 120 günü geçti. Özlem Özdemir açlık grevinin 30. gününde bize mektup yazarak şimdi halsiz olduğunu ancak sergiye katılmaktan onur duyacağını bildirdi. Biz de elimizdeki karikatürlerden sergiye aldık. ‘’Sonuç olarak; tüm engellere rağmen elimizde sergi açacak bütünlükte, 70 adet karikatür birikti. Ancak daha ulaşamadığımız yüzlerce mahpus çizerin olduğunu, hapishanede o zor koşullarda üretenlerin sayısının bu sergide yer alanlardan fazla olduğunu belirtmek isterim.’’ (DUVAR)

SERGİDE ESERLERİ YER ALAN MAHPUS KARİKATÜRİSTLER

A.KERİM AKTAŞ H TİPİ HAPİSHANE GAZİANTEP
AHMET BİLGE E TİPİ KAPALI HAPİSHANE ELBİSTAN – K.MARAŞ
AYHAN BOZKAYA 2 NO’LU T TİPİ HAPİSHANE ŞAKRAN ALİAĞA İZMİR
AYNUR EPLİ ŞAKRAN KAPALI KADIN HAPİSHANESİ ALİAĞA İZMİR
BARIŞ İNAN 2 NO’LU F TİPİ HAPİSHANE KOCAELİ
CEMAL BOZKURT 2 NO’LU F TİPİ HAPİSHANE TEKİRDAĞ
CENAN GENÇ 1 NO’LU F TİPİ HAPİSHANE KOCAELİ
HAYDAR BAYAR 1 NO’LU F TİPİ HAPİSHANE TEKİRDAĞ
HÜSEYİN YILDIRIM F TİPİ HAPİSHANE BOLU
KEMAL AYHAN 1 NO’LU F TİPİ HAPİSHANE TEKİRDAĞ
MAHMUT ULUSAN 2 NO’LU F TİPİ HAPİSHANE KOCAELİ
MEHMET BOĞATEKİN T TİPİ HAPİSHANE BURHANİYE – BALIKESİR
MENAF OSMAN 2 NO’LU T TİPİ HAPİSHANE – BANDIRMA / BALIKESİR
MELİH GÜRLER T TİPİ HAPİSHANE BEŞİKDÜZÜ – TRABZON
MUSTAFA AĞCAKAYA 2 NO’LU T TİPİ HAPİSHANE – BANDIRMA / BALIKESİR
NURETTİN ERENLER F TİPİ HAPİSHANE EDİRNE
ÖMER RAMAN (ÖZDURAK) T TİPİ KAPALI HAPİSHANE BURHANİYE – BALIKESİR
ÖZLEM ÖZDEMİR KADIN KAPALI HAPİSHANESİ GEBZE
SERDAR SÜRÜCÜ 1 NO’LU F TİPİ HAPİSHANE TEKİRDAĞ
ZEHRA DOĞAN KADIN KAPALI HAPİSHANESİ TARSUS- MERSİN

Kaynak : Gazete Duvar