Eren Erdem : Türkiye’de çok sayıda insan haksız ve hukuksuz yere cezaevinde.

“Türkiye’de çok sayıda insan haksız ve hukuksuz yere cezaevinde. Her biriyle de bu süreçte dayanışma içinde oldum. Selahattin Demirtaş da cezaevinde. Sürecimiz birbirine benziyor. Osman Kavala ile yan koğuşlardaydık. Birbirimizi küçük bir camdan görürdük. Gün içinde bağırarak sohbet ederdik. Selçuk Kozağaçlı ile aynı bölümdeydik."

 

Tahliye edildikten sonra bir basın toplantısı düzenleyen Eren Erdem "Türkiye’de çok sayıda insan haksız ve hukuksuz yere cezaevinde. Teröre dünyanın en entelektüel elbisesini giydirirsiniz. Türkiye'de yaşanan budur" diye konuştu.

İstanbul - BİA Haber Merkezi

01 Kasım 2019, Cuma 14:48

 

Tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden 498 gün sonra tahliye edilen CHP eski Milletvekili Eren Erdem bir basın toplantısı düzenledi.

CHP İstanbul İl Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısına Canan Kaftancıoğlu birlikte katılan Erdem "Hayatımda hiç silah tutmadım, çok iyi kalem tutarım. Terörden yargılandım bunun ağırlığını omuzlarımda taşıyorum" diye konuştu.

Basın açıklamasında ayrıca CHP İnsan Hakları Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Eren Erdem'in avukatları Onur Cingil, Zeynel Öztürk ve milletvekilleri ile birlikte partililer katıldı. Erdem özetle şöyle konuştu:

"Hukuk demeye devam edeceğiz"

“Türkiye’de yargılamalara hukuki yaklaşımlar sergilemek mümkün değil. İşimizi daha çok duayla görmek durumundayız. Eskiden hem dua eder hem de hukuki olarak üzerimize düşenleri yapardık ama artık ikincisi pek işe yaramıyor. Olsun biz yine de hukuk demeye devam edeceğiz. 

“Ben cezaevine suç işlediği için girmiş birisi değilim. Cezaevine işlenmiş suçlarla mücadele ettiğim için girmiş birisiyim. Türkiye’de demokrasiyi, cumhuriyeti, adaleti, hukuku ortadan kaldırmaya çalışan bir anlayışla demokratik yollardan mücadele ettiğim için cezaevine girmiş birisiyim.

"Birileri bizi cezaevine soktuğu zaman bizlileri cezalandıracağını taahhüt ediyor olabilir. Ancak hesaba katmadıkları bir şey var. Ben kurucu genel başkanı hakkında idam fermanları çıkartılmış bir siyasi hareketin mensubuyum. Benim cezaevine girme kaygısıyla söylenmesi gerekenleri söylememem ancak mensubu olduğum siyasi harekete ihanet olur. Korkmadım, korkmayacağım.

Demirtaş, Kavala, Kozağaçlı...

“Türkiye’de çok sayıda insan haksız ve hukuksuz yere cezaevinde. Her biriyle de bu süreçte dayanışma içinde oldum. Selahattin Demirtaş da cezaevinde. Sürecimiz birbirine benziyor. Osman Kavala ile yan koğuşlardaydık. Birbirimizi küçük bir camdan görürdük. Gün içinde bağırarak sohbet ederdik. Selçuk Kozağaçlı ile aynı bölümdeydik.

“Terörden yargılanmanın ağırlığını omuzlarımda taşıyorum. Yargıçları onurlu halkın vicdanına teslim etmek isterim. Eğer siz şairi, yazarı, siyasetçiyi terörist yaparsanız terör; şiir yazan, konuşan, siyaset yapan bir şeye dönüşür. Siz teröre dünyanın en entelektüel elbisesini giydirirsiniz. Türkiye'de yaşanan budur”

"Yargıtay'da hala hukuka bağlı hakimler var"

Yargı sürecinin devam ettiğini belirten Erdem, “Ben bu davadan berat edeceğimden eminim. Cumhuriyet Gazetesi davasıyla bizim davamız bire bir emsaldir. Yargıtay'da hala hukuka bağlı hakimlerin olduğunu son çıkan kararlarla gözlemdim. Bu mücadeleyi büyüteceğiz. Bu mücadelemiz CHP'yi iktidara getirecektir. Beni 28 Şubat'ta kendilerine zulüm edenleri adeta örnek alan, onlara benzemiş bir güruh rehin aldı. Onlar kendilerine zulüm edenlere benzediler ama biz onlara benzemeyeceğiz. Biz herkes için adaleti savunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. (HA)

İlişkili İçerik