'Ev hapsi' verilen yüzde 92 engelli Kanar 21 aydır tedavi olamıyor'

Çarşamba, 26 Aralık, 2018

 Yüzde 92 bedensel engelli Aziz Kanar, “Örgüt kurmak”, “Bombalı ve silahlı eyleme katılmak" iddiasıyla 21 aydır ev hapsinde tutuluyor. Hakkında hala iddianame hazırlanmayan Kanar, tedavi olamıyor. 

Urfa’nın Viranşehir ilçesinde yaşayan, geçirdiği iş kazası sonucu yüzde 92 bedensel engelli olan Aziz Kanar, 21 aydır verilen ev hapsinden dolayı ne dışarı çıkabiliyor ne de tedavisini devam ettirebiliyor. 2015-2017 yılları arasında “Örgüt kurmak”, “Bombalı ve silahlı eylemlere katılmak” iddialarıyla 4 defa gözaltına alınan Kanar, geçirdiği kazadan sonra tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. 21 ay önceki son gözaltısında “ev hapsi” kararıyla serbest bırakılan Kanar, hakkında iddianame bile hazırlanamadığını, ancak devam eden ev hapsinden kaynaklı yaşamını idame ettiremediğini ve tedavi olamadığını söyleyerek, ev hapsinin bir an önce kaldırılmasını istedi.

 

TEDAVİ OLAMIYOR

 

Rahatsızlığından kaynaklı fizyoterapiye gitmesi gerektiğini söyleyen Kanar, polisin tedavi gördüğü hastaneye giderek, doktorlara “Aziz Kanar ev hapsinde hastaneye gelemez” dedikten sonra tedavisinin kesildiğini dile getirdi. Evde yapılan fizyoterapi tedavisinin ücretini devletin karşılamadığını belirten Kanar, “Ev hapsinden kaynaklı fizik tedavi merkezine gidemiyorum. Evde yapılacak tedavi ücretini verebilecek durumum yok, bu yüzden tedavim aksatılıyor” dedi.  

 

KAPININ ÖNÜ BİLE YASAK 

 

Ev hapsinden kaynaklı dışarı çıkamadığını söyleyen Kanar, “3 ay önce uyuduğum yatağı değiştirmek için dışarı çıktım. Dışarıda işlerimi bitirdikten sonra eve geldim. Eve geldikten birkaç saat sonra polis geldi ve ‘Sen dışarı çıktın adli kontrol hükmünü ihlal ettin. Bir daha yaparsan seni almak zorunda kalırız’ dedi. Bu yüzden kapının önüne bile çıkamıyorum” diye konuştu.

Ev hapsinin ne zamana kadar süreceğini bilmediğini dile getiren Kanar, Urfa Denetimli Serbestlik Bürosu'ndan bir yetkilinin kendisine numarasını verdiğini ve “Dışarı çıkmak istersen bu numaradan beni ara. Eğer biz uygun görürsek dışarı çıkmana izin veririz ama uygun görmezsek evde kalırsın” dediğini aktardı.

Her geçen gün mağduriyetinin büyüdüğünü dile getiren Kanar, “Şimdi dışarı çıkmak istesem ya Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı'nı ya da Denetimli Serbestlik Bürosu’nu arayıp izin almam gerekir. İki hafta önce Denetimli Serbestlik Bürosu’nu aradım, kardeşimin oğlunu cezaevinde ziyaret etmek istediğimi söyledim. Bana ‘İzin veremeyiz, yasaktır’ dediler” şeklinde konuştu. 

DAVA YOK HÜKÜM VAR

Hakkında yürütülen soruşturmanın yaklaşık 2 yıldır devam ettiğini kaydeden Kanar, “İki yıldır hakkımda ne bir dava açıldı ne de ev hapsini kaldırdılar. Yaptığım tüm başvurular sonuçsuz kaldı. Sayısız dilekçe yazdım, hiçbirine cevap alamadım” dedi. Mağduriyetinin giderilmesini isteyen Kanar, “Ya dosyamı açsınlar hakkımda ne hüküm vereceklerse versinler ya da ev hapsini kaldırsınlar” diye konuştu.

İlişkili İçerik