F tipi baskıya sanatçı tepkisi

21 Aralık’ta vizyona giren F Tipi Film’ine yönelik sansür ve baskılar devam ederken, sansüre karşı sanatçılar bir araya gelerek basın toplantısı gerçekleştirdi. Grup Yorum/Sanat Cephesi olarak düzenlenen basın toplantısına Mehmet Esatoğlu, Okşan Dede, Bülent Emrah Parlak, Mehmet Aksoy Hilmi Yarayıcı, Nejat Yavaşoğulları ve Pelin Batu katıldı.

Yapılan açıklamada F Tipi Filmi’nin gösterime girmeden yasaklarla karşılaştığı ifade edildi: “Grup Yorum olarak sekiz yönetmen dostumuzla birlikte hazırladığımız F Tipi Film de ülkemizin gerçeklerini halka yansıtan meyvelerden biridir. Bu yüzden film; henüz gösterime girmeden yasaklarla, sansürle karşılaştı. Afişin İstanbul’da yasaklanması, afiş asanların gözaltına alınması, salon sahiplerinin tehdit ve taciz edilmesi bunlardan bazılarıdır. Bunu halkımızla paylaştığımız zaman da hükümetin kadrolu yazarları bizleri ‘reklam yapmakla’ suçladılar. Hem de koca koca yalanlar uydurarak. Oysa biz sanatçıların demokratik haklarına yönelen saldırıları gösterdik. Fakat ‘piyasa mantığı’ kadrolu yazarların beyin hücrelerine öylesine nüfuz etmiştir ki ilk akla gelen şey ‘reklam’dır. Tehdit edilen salon sahibi ya da film izlerken polisin keyfi kimlik kontrolüne maruz kalan seyirci onların umurunda değildir. Bütün bunlara rağmen F Tipi Film’i milyonlara ulaştıracağız.”

HÜKÜMET SANATÇIYI YALNIZLAŞTIRMAK İSTİYOR

İdil Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıda Grup Yorum elemanı Caner Bozkurt, bu baskıların sadece Grup Yorum’a yönelik olmadığını ve hükümetin sanatı ve sanatçıyı yalnızlaştırmak istediğini, kendinden olmayanı kabul etmeme mantığı üzerine hareket ettiği ifade etti. Okunan açıklamanın ardından söz alan sanatçılardan Mehmet Esatoğlu sanata yönelik baskının her alanda olduğunu söyleyerek, şehir tiyatrolarında oynanan Zengin Mutfağı oyununa yapılan saldırıyı hatırlattı. Ardından söz alan heykeltraş Mehmet Aksoy, kendi yaptığı heykele ucube diyerek yıktıran bir hükümetin hiçbir sanat algısının olmadığını ve alternatif olarak sunabilecek hiçbir üretimlerinin olmadığına dikkat çekti. Okşan Dede ise kendinin bir sinema filmine başlayacağını ve yalnızca Grup Yorum’dan destek gördüğünü ifade etti. F Tipi Film’in oyuncularından Bülent Emrah Parlak ise herkesin filme sahip çıkması gerektiğini vurguladı. Hilmi Yarayıcı, üniversitede öğrencilere, köylerde köylülere, aydın sanatçılara, devrimcilere herkese uygulanan baskıya karşı birlik olunması gerektiğini dile getirdi.

YAKILAN KİTAPLAR ELBET BAŞKA BİR YERİ AYDINLATIR

Basın toplantısına katılan sanatçılardan Pelin Batu ise, yakılan kitapların elbet başka bir yeri aydınlattığını ve bu ışığın söndürülemeyeceğini belirtti. Grup Yorum elemanı İnan Altın, F Tipi Film’in yurtdışı galalarının dün sona erdiğini ve gittikleri her ülkede filmin herkeste çok farklı duygular yarattığını gözlemlediklerini söyledi. Sanat Cephesi adına konuşma yapan Gamze Keşkek de sanata uygulanan her türlü faşist baskının karşısına örgütlü bir kültür ordusunun çıkacağını dile getirdi.

SANATÇIYA ŞİDDET TÜRKİYE’DE HER ZAMAN OLUYOR

Son olarak söz alan Nejat Yavaşoğulları ise Grup Yorum elemanlarından Selma Altın’ın kulak zarının yırtılmasının, Dilan Balcı’nın parmaklarını kırılmasının Türkiye’de ilk kez olmadığını, her zaman Türkiye’de olduğunu ama sonuçsuz kaldığını ifade etti. Konuşmaların ardından ev hapsi cezası alan Grup Yorum elemanı Selma Altın söz aldı. Altın, ev hapsiyle alakalı olarak, ev hapsini tanımadıklarını ve üretimlerini sürdürdüklerini dile getirdi. Basın toplantısının ardından Grup Yorum dinleyicileriyle birlikte dışarı çıkarak her hafta gerçekleştirdiği sokak dinletisine başladı. Dinletide Nejat Yavaşoğulları şarkılarını seslendirdi. (İstanbul/EVRENSEL)

Kaynak: evrensel.net