Gaziantep, Van, Bakırköy, Edirne, Bolu, Ceyhan ve Tarsus Hapishanelerinden haberler

Antep L Tipi Cezaevi’ndeki sorunlar şöyle: Elli civarındaki siyasi mahpus, 2.5 yıldır burada bulunmakta ve kanun ve yönetmelik gereği var olan sohbet, atelye çalışması gibi haklardan yararlanamakta. 14 kişilik odalarda 24 kişi kalıyor. 14 kişilik ranza olduğu için 10 kişi yerde yatmakta. Her odada bulunan klozetin su boşaltan düğmesi söküldü. Klozete ancak kovayla su dökülüyor. Tüm lavabo ve banyoların kapı kolları söküldü. Maltaya çıkıldığında tek sıra dayatması var. Rutin olmayan arama adı altında odalara geceleri baskın yapılıyor ve defterlere el konuluyor. Her fırsatta disiplin cezası veriliyor. Görüşçüler genelde uzaktan geliyor; ancak sadece 30 dakika görüşebiliyorlar…

Van Yüksek Güvenlikli CİK’ten gelen Ekim ayı İnsan Hakları İhlalleri raporu tam 6 sayfa. Rabbena Hanedar için 1 ay telefon ve mektup; Akil Nergüz için 3 ay mektup ve telefon yasağı başlatıldı. Taner Korkmaz, Akil Nergüz, Mecit Şahinkaya, Rabbena Hanedar, Talat Şanlı, Murat Kaymaz’a birer ay bazı etkinliklerden men cezası verildi. Taner Korkmaz’a bir arkadaşına ağrı kesici ilaç gönderdiği için 1 ay bazı etkinliklerden men cezası verildi. Taner Korkmaz, Murat Kaymaz, Rabbena Hanedar, Talat Şanlı ve Akil Nergüz’ün kimi gazetecilere iletmek istediği mektupları gönderilmedi. Bu cezaevinde kitap-dergi konusundaki yasaklar sürüyor. Sözü geçen mahpuslara, tecrit içinde tecrit uygulaması ise neredeyse iki yıldır devam etmekte.

İstanbul-Bakırköy Kadın Cezaevi’nden 15 kişi geçen hafta Kayseri-Bünyan Kadın Cezaevi’ne sürgün edildi. Kendilerine “10 dakika içinde hazırlanın; Gebze Kadın Cezaevi’ne gidiyorsunuz” denilmiş. Yanlarına fazla bir şey almamışlar-alamamışlar. Ancak Bünyan Cezaevi, yeni açılmış bir yer olduğu için çok eksikleri var.

HDP ve İHD üyesi olan Erdal Kotan’a, bulunduğu Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK’ten HDP Dersim İl Kongresi’ne gönderdiği bir kutlama mesajı yüzünden 13 gün hücre cezası verildi. Sanırım artık sözün bittiği yerdeyiz!

Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımızdan Enver Baysal’ın bana 24 Ekim 2018 günü yazdığı mektup, Cezaevi İdaresi tarafından sakıncalı bulunmuş. Yine de kendilerince “içerik itibariyle kişi ve kuruluşları paniğe yöneltebilecek yalan, yanlış bilgiler” denilerek, bir paragrafı sansürlendikten sonra, söz konusu mektup ve bu konudaki karar bana ulaşmış bulunuyor.

Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Veli Kaymak tahliye tarihi geldiği halde disiplin cezası olduğu gerekçesiyle; Reşit Atagören ise tahliye tarihi geldiği halde, ‘örgütten ayrılmadığı’ iddiasıyla tahliye edilmediler. Tahliye tarihi geldiği halde tahliye edilmeyenlerin bu dönemde başına bir şey gelirse, cezaevi sorumlu olacaktır. Bilmelerinde yarar var yani.

İki hafta önce Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Cahit İlboğa ve Ecevit Özgül, Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Zaten bir başka cezaevinden gelmelerine rağmen cezaevine girişlerinde çıplak arama dayatmasında bulunuldu. Nereye götürüldüklerini merak eden arkadaşlarının bilgisine…

Ceyhan M Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan okurlarımızın bana gönderdikleri mektuplar bana ulaşmamış. Oysa gazetemiz içeridekilere ulaşmadığı dönemde de, benim posta kutum cezaevi mektuplarına açıktı ve gereken ilgi gösteriliyordu. Bu cezaevinde kalmakta olan okurlarımız Kadri Hoca için bizlere baş sağlığı dileklerini iletmişler. Teşekkür ediyoruz. Gerçekten de acımız çok büyük!

Tarsus’taki cezaevi kampüsünde 1400 kadar mahpus bulunuyor. Buna rağmen revir yarım gün açık. Dişçide hiç malzeme yok deniliyor. Hastane sevkleri çok gecikiyor. Gidebilenler ise hastanede kelepçeli muayene dayatıldığı için genelde muayene olamadan geri dönmek zorunda kalıyor.

Gazetemizi okumaya başlayan cezaevlerinden birinde kalmaya başlayan iki okurumuz, hemen kaleme sarılıp, yayınlanması umuduyla bir yazı göndermişler. Gazetemizi okumayı değil de, yazmayı özlemiş olmalılar (!) En azından henüz yazılarınızı yayınlayamıyoruz…

Gazetemizi içeride alanlar arasına bu hafta da Bolu F Tipi Cezaevi, Karabük T Tipi Cezaevi, Ceyhan M Tipi Cezaevi, G. Antep L Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız da katıldı.

Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız gazetemiz üzerine son günlerde yoğunlaşan baskıları protesto ediyor ve dayanışma duygularını gönderiyor. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

ANONS1: Görülmüştür Ekibi mahpusların eserlerinden oluşacak bir karma karikatür sergisi hazırlayacak. Bunun için mahpus karikatüristlerden “özgürlük ve hapishane” temalı 5’er karikatür ve kısa biyografi ile tutsağın kendi fotoğrafı isteniyor. Karikatürler orijinal ya da çözünürlüğü yüksek olmalı.

İletişim: Adil Okay

Posta Kutusu: 409

Merkez – MERSİN

[email protected]

ANONS2: İçeride kalmakta olan kadın ve erkek mahpusların yazdığı öykülerini Mart ayına kadar bir kitapta toplayıp yayınlamak isteyen okurumuzun adı ve adresi şöyle:

Mahsun Sari

F Tipi Cezaevi

A-2 / VAN

MEKTUBU GELENLER:

Bermal Solak – Bünyan Kadın Cezaevi

Zeki Deniz – Bolu F Tipi Cezaevi Teyfik Yaşlı – Bolu F Tipi Cezaevi

Mehmet Emin Ado – Ceyhan M Tipi Cezaevi

Enver Baysal – Edirne F Tipi Cezaevi

Erdal Kotan – Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK

Ömer Erin – G.Antep L Tipi Cezaevi

Abdurrahman Güner – Karabük T Tipi Cezaevi

Mikail Çağırıcı – Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi

Mert Doğruluk – Ş.Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi

Zülfikar Gençer – Ş.Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi

Nurullah Sertkaya – Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi

Turgay Ural – Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi

Mahsun Sari – Van F Tipi Cezaevi

Taner Korkmaz – Van Yüksek Güvenlikli CİK