Gergerlioğlu: Birilerini rahatsız ettim sanırım

Hakkında verilen iki buçuk yıl hapis cezası Yargıtayca onaylanan Gergerlioğlu “Çıplak aramayı, kaçırılmalar, işkenceler, bütün bunları söylememiz birilerini rahatsız etti sanırım” dedi.

İstanbul - BİA Haber Merkezi

19 Şubat 2021, Cuma 19:01

Fotoğraf: AA - Arşiv

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, bundan beş yıl önce yaptığı bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle hakkında verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezasının Yargıtayca onanmasını yorumladı.

Kararın siyasi olduğunu ifade eden Gergerlioğlu “Çıplak aramayı, kaçırılmalar, işkenceler, bütün bunları söylememiz birilerini rahatsız etti” dedi.

Gergerlioğlu, kararı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıyacağını söyledi.

Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Gergerlioğlu, şunları dedi:

“Yayınlanan haberi paylaştım”

“KHK ile ihracım sonrası yapılan adli soruşturma nedeniyle ‘terör örgütü propagandası’ndan 2 yıl 6 ay ceza almıştım bundan iki yıl önce. Daha sonra Yargıtay’da onadı.

“Mesele benim şuanda hala yayında olan bir haberi paylaşmam. T24’te Murat Karayılan’ın bir demeci var. O demetçe, ‘Herkes için bir yeni kapı ruhu varsa biz de barış yolunda bir adım atabiliriz’ gibi cümleler yer alıyor.

“T24 bunu haberleştirmiş, bende bunu sosyal medya hesaplarımdan paylaştım ve bu çağrıya uyulursa barışın yolu açılır demişim. Ardından benim hakkımda dava açıldı.

“Verilen kararda Karayılan’ın makalesi sanki benim makalemmiş gibi yer alıyor. Sanki bunu ben yazmışım, bu haber benim kendi makalemmiş gibi bir anlayışla bu karar veriliyor. Usul olarak da hatalı bir karar.

“T24’te bu haber hala duruyor. T24’e açılmış bir dava falan yok ama bana açılıp propaganda cezası verildi.

“Çıplak arama, kaçırılma, işkence…”

“Milletvekili hayatım boyunca gözümü budaktan esirgemedim. İnsan hakları savunuculuğu yaptım. Çıplak aramayı, kaçırılmalar, işkenceler, bütün bunları söylememiz birilerini rahatsız etti sanırım. 

“Yargıtay’da şu an binlerce cezalar var ama bizimkisi sanırım hızlandırılmış. Baskı olduğunu hissediyorum. En son da Kürt meselesi konusunda yaptığım açıklamalar, barış için yaptığım açıklamalar, çözümden, barıştan başka bir yolun olmadığını sürekli söylememizden kaynaklı bu kararın hızlandırıldığını düşünüyorum.

“Kimlik ayırt etmeden, insan hakları savunuculuğu yaptım. Adalet Bakanlığı’na en çok soru önergesi vererek, tüm haksızlıkları gündeme getirdim. Bunlar birilerini rahatsız etti gördüğüm kadarıyla.”

İlişkili İçerik