Giresun ve Trabzon Cezaevi Yönetiminden İHD Heyetine Skandal Yanıt

Giresun ve Trabzon cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin iddiaları incelemek üzere cezaevlerine heyet gönderen İnsan Hakları Derneği’ne cezaevi yönetimlerinden “Tekrarlanması halinde aynı yetkiyi yeniden kullanacağız” yanıtı verildi

Giresun ve Trabzon cezaevlerini yerinde incelemek için heyet gönderen İHD’ye: Yine olsa yine yaparız

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte cezaevlerinde artan darp, işkence ve hak ihlali iddialarını yerinde incelemek incelemek için İHD Giresun ve Trabzon cezaevlerine Van şubesi yöneticileri ve avukatlarda oluşan bir heyet gönderdi. Hem siyasi mahpuslarla hem de cezaevi yöneticileriyle konuşan heyet bir rapor hazırladı. Raporda, 9 Kasım günü Giresun E tipi Kapalı Cezaevi’nde askeri sayım düzenini kabul etmeyen tutsaklara işkence edildiği ve cezaevi yönetiminin ise işkenceyi kabul ettiği vurgusu yapıldı.

75 tutsak darp edildi

Geçtiğimiz günlerde tutsakların darp edildiği Giresun E Tipi Kapalı Cezaevi’nde yapılan görüşmelerde, 9 Kasım günü askeri sayım düzenine karşı çıkan tutsakların gardiyan ve robocopların saldırısına maruz kaldığı ve aralarında hasta tutsakların da bulunduğu 75 tutsağın darp edildiği paylaşıldı. Raporda, cezaevinde darp edilen Mehmet Emin Edemen isimli tutuklunun da görüşlerine yer verildi.

‘Arkadaşlarımız yaralandı’

Edemen, olayı şu sözlerle anlattı: “OHAL ile birlikte değişen ve yönetimi devralan cezaevi idaresinin tavrı değişmeye başladı. 25 yıldır birçok cezaevinde kalmaktayım. Cezaevlerinde sayımın yapılma şekli ile ilgili yerleşmiş bir durum olduğu ancak yeni yönetim bu durumu değiştirmek isteyip askeri sayım düzeni dayatmasında bulundu. Kabul etmememiz üzerine 09.11. 2016 tarihinde kalabalık bir Cezaevi Hazır Kuvvet ve Robocoplar tarafından askeri sayım düzenine geçmediğimiz için koğuşlarımıza dönük saldırı yapıldı. Aralarında ağır hasta tutsakların da bulunduğu 75 arkadaşımız ciddi bir şekilde yaralandı.”

Saldırıyı kabul etti

Cezaevinde mahpuslarla yapılan görüşmenin ardından heyet, ismini vermek istemeyen cezaevi nöbetçi müdürüyle de görüştü. Raporda, söz konusu müdürün ise tutsaklara yapılan saldırıyı kabul ettiği, benzeri durumlarda yeninden tutuklulara saldırılacağı sözlerine yer verildi. Saldırıya ilişkin konuşan müdürün şu itirafları raporda yer aldı: “HDP Eş Genel Başkanları’nın tutuklanmasına tepki olarak olayın yaşandığı günün sabahında tutsaklar sayım vermedi ve slogan attılar. Bunun için müdahale yapıldı. Yapılan müdahale mevzuatta da yer alıyor ve güç kullanma kapsamında yer alıyor. Bunun tekrarlanması halinde aynı yetkiyi yeniden kullanacağız. Yapılan müdahale de yaralananlar da oldu.”

Keyfi hücre cezaları

Heyet raporunda tutsaklara içinde gazetemizin de olduğu çok sayıda gazetenin verilmediği aktarıldı. Tutsakların tutulduğu cezaevinde kapasitesinin aşıldığı belirtilirken, OHAL ile birlikte tutsaklara keyfi ve haksız disiplin cezalarının verildiği kaydedildi.