Görme kaybı yaşayan tutsağa ağrı kesici verdiler!

Çarşamba, 28 Ocak, 2015

VAN (DİHA) - Van F Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki Aziz Temel adlı hasta tutsak, görme kaybı başvurduğu cezaevi revirinde, sevki yapılmayarak ağrı kesici verilip tekrar koğuşuna gönderildi. Temel, cezaevi idaresinin düşmanca tavır takındığını aktardı.

Türkiye ve Kürdistan cezaevlerindeki hasta tutsakların yaşadığı sorunlara her gün bir yenisi ekleniyor. Van F Tipi Kapalı Cezaevindeki hasta tutsaklardan Aziz Temel, görme kaybı ile götürüldüğü cezaevi revirinde tedavi edilmek yerine ağrı kesici ilaç verilip tekrar koğuşuna gönderildi. Yaklaşık 2 yıldır Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Temel, uzun süredir sağlık sorunları ile boğuşmakta. Temel’in sağlık sorunlarına son olarak göz ağrısı ve buna bağlı olarak görme kaybı sorunu eklendi. Uzun süredir yaşadığı göz hastalığından dolayı görme kaybı yaşayan Temel, tedavi olmak için hastaneye sevkinin yapılmasını istedi. Ancak sevki yapılmayan Temel, uzun bir süre revire çıkarılmayarak ağrıları ile baş başa bırakıldı. En son çıkarıldığı revirde, yaşadığı görme kaybına rağmen cezaevi doktoru, Temel’i hastaneye sevk etmek yerine ağrı kesici ilaç yazarak koğuşuna gönderdi.

Cezaevi doktorlarının pratisyen olmasına rağmen göz gibi alanı dışındaki hastaları hastaneye sevk etmesi gerekirken, ağrı kesici yazmasına gönderdiği mektupta tepki gösteren Temel, cezaevi idaresinin hastalığına karşı izlediği umursamaz tavrından kaynaklı görme yetisini yitirme tehlikesi ile baş başa olduğunu ve idarenin düşmanca bir tutum takındığını vurguladı.

İlişkili İçerik