Hak Örgütleri: Hasta Mahpus Koçer Özdal Serbest Bırakılsın

Pazar, 5 Ağustos, 2018

İçlerinde Görülmüştür grubunun da olduğu Hak örgütleri, kanser teşhisiyle Ankara’da “mahkum koğuşunda” bulunan Özdal ile ilgili infazın ertelenmesi talebinin kabul edilmesi gerektiğini açıkladı.

İstanbul - BİA Haber Merkezi 

***

13 hak örgütü, hasta mahpus Koçer Özdal’ın infazının ertelenmesi için yapılan başvurunun kabul edilmesine dair yazılı açıklama yaptı.

Kanser teşhisi konulmuş olan ve tedavisi aksayan Koçer Özdal şu anda Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin “mahkum koğuşunda” tutuluyor.

Özdal ile ilgili açıklamaya şu hak örgütleri imza attı: Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST), İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Dışarıda Deli Dalgalar İnisiyatifi, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği (ESHİD), Görülmüştür, Hak İnisiyatifi Derneği, Mahsus Mahal Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP), Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi Derneği (RUSİHAK), Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV), Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği (TODAP), Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi.

TIKLAYIN - İHD: 402’si Ağır 1154 Hasta Mahpus Var

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishaneler Komisyonu raporuna göre, 2 Mart 2018 itibariyle Türkiye hapishanelerinde 402’si ağır durumda 1154 hasta mahpus var.

“Tutuklanmadan önce sağlık sorunu yoktu”

Hak örgütlerinin açıklamasında, Özdal’ın durumu şöyle anlatıldı:

“60 yaşın üzerinde olan Koçer Özdal 2014 yılında Muş’ta tutuklandı ve kendisine verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının onaylanmasıyla 2016’da tek kişilik hücrede kalmaya başladı.

“Tutuklanmadan önce herhangi bir sağlık sorunu olmayan Koçer Özdal mahpusluğunun 4. yılında Bafra T Tipi Cezaevinde yaşadığı şiddetli ağrılardan dolayı hastaneye gitti ve kendisine mesane kanseri teşhisi kondu. Aynı süreçte tansiyon rahatsızlıkları ortaya çıktığından ve böbrekleri de iflas ettiğinden düzenli olarak diyalize girerek hayatını sürdürmek durumunda kaldı.

“Okuma yazması olmayan Koçer Özdal’ın arkadaşlarının mektupla aktardığına göre, Özdal 2 yıldır tutulduğu hücrede yaşından ve yaşadığı ağır hastalıktan dolayı ihtiyaçlarını karşılayamıyor ve ilaçları zamanında verilmediği için tedavisi aksıyor.  

“Özdal, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından ameliyat olmak üzere Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi ancak “mahkum koğuşu” tadilatta olduğu için ameliyatı yapılmadı. Bunun üzerine Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Hastanesi de Özdal’ı Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevk etti ancak orada da “mahkum koğuşu” uygun olmadığından dolayı ameliyat yapılamadı.

“Tedavisinde yaşanan aksaklıklar sebebiyle durumu daha da ağırlaşan Özdal şu anda Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin “mahkum koğuşu”nda  tutuluyor.”

İnfazın ertelenmesi için başvuru yapıldı

Özdal’ın, 5275 Sayılı Kanun’un 16. maddesine dayanarak hapis cezasının infazının ertelenmesi ve dışarıda tedavi görebilmesi için geçen hafta başvuru yapıldı.

Hak örgütleri, tedaviye erişimin de yaşam hakkına dahil olduğunu açıkladı:

“Ağırlaştırılmış müebbet infaz rejimi, sağlık nedeniyle infaz erteleme kararlarının istisnası olamaz. Kişilerin aldığı cezaya bakılmaksızın her kişi için yaşam hakkı en temel haktır ve tedaviye erişim bundan ayrı düşünülemez. Koçer Özdal için yapılan infaz erteleme talebinin kabul edilmesini ve tedavisinin hapishane dışında yürütülmesine olanak sağlanmasını talep ediyoruz.” (AS)