Hapiste yaşam hakkı ve özgürlükler

Perşembe, 29 Aralık, 2016

"TİHV’nin Cizre temsilcisi sevgili hekim arkadaşımız, insan hakları savunucusu Dr. Serdar Küni 4 aydır tutuklu. İHD’nin Mersin Şube Başkanı değerli insan hakları savunucusu arkadaşımız Ali Tanrıverdi hapiste…(...)  Benimsenmeyen düşüncenin sahipleri hapiste. Avukatlar hapiste. ÇHD Yöneticisi Avukat Barkın Timtik’i, hapisteki avukatları temsilen anmak isterim. Yargıçlar hapiste. Yargıçlar Sendikası Başkanı Yargıç Murat Arslanı’ı anmak isterim."

Hüsnü Öndül

***

İnsan hakları her yerde geçerlidir. Her yere, olanca sadeliği ile söylüyoruz,  “Her yer” dahildir. Ülke ve mekan sınırı tanımaz insan hakları.

Yer altında, yer üstünde, karada, havada, denizde, hastanede, hapishanede…

İnsan onuruna saygı ve onurun korunması herkes için geçerlidir. O nedenle diyoruz, insan onurunun korunması  ve saygı için, ilişikteki -ulusal üstü insan hakları belgelerindeki- haklar listesine bakınız. O haklar tanınarak, uygulanarak, kullanılarak, korunarak, geliştirerek korunur insan onuru.

O yüzden diyoruz, insan hakları, insan onurunun -insan onuru: insanın şeref ve haysiyeti-  korunması için gerekli olan kural ve standartlardır.

Cezaevlerinde de yaşam hakkı sorunları yaşanıyor. Bu hak bağlamında, hasta mahpuslara özgürlük için insan hakları örgütleri yıllardır çaba gösteriyor.

Hapishanelerde 900’den fazla ağır hasta mahpus var; 300’den fazlasının durumu ağır. Uzun yıllardan beri cezaevinde bulunanlardan, Mesude Pehlivan’ı,  yeni dönem mahpuslarından  Ahmet Türk’ün adını anarak bu soruna dikkat çekmek istiyoruz.

Bir de özgürlükler rejimi açısından dikkat çekmek istediğimiz konular var. Geçenlerde İçişleri Bakanlığı açıkladı. Sosyal medya paylaşımları nedeniyle, fikirlerini açıkladığı için 1600’den fazla kişi tutuklanmış; 10 binden fazla kişi ile ilgili incelemeler sürüyormuş.

İfade özgürlüğü açısından durum vahim boyutlarda.

Burada sadece sınırlı sayıda isimden söz edeceğim.

Cumhuriyet gazetesinin yazar, karikatürist, çalışan ve yöneticilerinden 10’dan fazlası hapiste;  Özgür Gündem ve DİHA yazar ve yöneticileri de…Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’ı anmak isterim.

Hapisteki yazarlar olarak Ahmet Altan ve Mehmet Altan’ı…
Nazlı Ilıcak’ı, Şahin Alpay’ı, Murat Aksoy’u, Atilla Taş’ı anmak isterim “düşünce suçlusu!?” olarak…

Hapislik tehdidi altında olan, hakkında yüzden fazla soruşturma bulunan değerli insan hakları savunucusu arkadaşımız Eren Keskin’i, onun gibi hapis tehdidi altında bulunan Özgür Gündem ile dayanışma amacıyla yayın yönetmenliği görevlerini üstlenenleri ve toplamda sayıları 150’yi aşan hapisteki gazetecileri anmak isterim.

İfade özgürlüğünün örgütlenme özgürlüğüne kaynaklık ettiği başka bir alandan söz etmek isterim. Elliden fazla belediye eş başkanı hapiste tutuluyor. Her gün yeni bir tutuklamaya tanık oluyoruz. Bir o kadar sayıda da kayyum atanmış durumda belediyelere…HDP eş genel başkanları, HDP, DBP il ve ilçe başkanları ve yöneticileri -ki sayıları artık binlerle ifade ediliyor- hapiste.

Türkiye’nin, halktan milyonlarca oy almış ve parlamentoda 3. büyük parti konumunda olan HDP’nin eş genel başkanları, Milletvekili Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hapiste…Partinin 10’dan fazla milletvekili hapiste ve kalan milletvekilleri de hapis tehdidi altında tutuluyor. Diyarbakır’ın eş belediye başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı hapiste ve onlarca belediye başkanı ve son olarak da  aynı zamanda insan hakları savunucusu olan Mersin Akdeniz Belediye Eş Başkanı Yüksel Mutlu hapiste tutuluyor.

TİHV’nin Cizre temsilcisi sevgili hekim arkadaşımız, insan hakları savunucusu Dr. Serdar Küni 4 aydır tutuklu. İHD’nin Mersin Şube Başkanı değerli insan hakları savunucusu arkadaşımız Ali Tanrıverdi hapiste…

KHK’lerle, onlarca gazete, dergi, radyo, TV; yüzlerce vakıf, dernek kapatıldı. Gündem Çocuk, Çağdaş Hukukçular Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği… Onlarca üniversite, lise kapatıldı.

Benimsenmeyen düşüncenin sahipleri hapiste. Avukatlar hapiste. ÇHD Yöneticisi Avukat Barkın Timtik’i, hapisteki avukatları temsilen anmak isterim. Yargıçlar hapiste. Yargıçlar Sendikası Başkanı Yargıç Murat Arslanı’ı anmak isterim.

Biz, düşünce özgürlüğüne saygı çerçevesinde, bütün benimsenmeyen düşünce sahiplerine özgürlük istiyoruz. Dışarıda ya da hapishanede, herkesin yaşam hakkına saygı istiyoruz. Herkesin insan onuruna saygı…

 

Kaynak: Evrensel Gazetesi