Hasta mahpuslar

Ankara’daki Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi şöyle diyor: “Adalet Bakanlığı verilerine göre, 2009’da 242; 2010’da 260; 2011’de 285; 2012’de 287; 2013’te 267 kişi hapishanelerde yaşamını yitirdi. Hapishaneler ‘beni duyun’ diye çığlık atıyor. Kürt Özgürlük Savaşçılarından Devrimci Sosyalist mahpuslara, adli mahkûmlardan Ergenekoncusuna-İBDA-C’lisine, onlarca insan içeride öldü. Bunların sorumlusu Adalet Bakanı’yla, Başbakan’ıyla, Cumhurbaşkanı’yla, Meclis Başkanı’yla, Bakanlar Kuruluyla Devlet’tir.

Şimdi Barış Grubu üyesi olarak Türkiye’ye geldikten sonra tutuklanan ve 10 yıldan fazla hapis yatan ‘barış elçisi’ Aysel Doğan tutukluluk koşullarında kansere yakalandı. Ankara’da ‘tedavi’ görüyor. Kanser her tarafı sarmış olduğu halde hâlâ tahliye edilmiyor. Bizler (ve hasta mahpuslar) kimseden ‘af’ dilemiyoruz; sadece yasal olanı, “iyileşinceye kadar hasta mahpusların infazının ertelenmesini’, ‘hapis’ cezasının fiilen ‘idam’ cezasına dönüşmemesini talep ediyoruz. Bu taleple her cumartesi eylemlerimiz devam ediyor, polisiye baskılara, Devletin şiddetine rağmen ‘İnsanım’ diyen herkesi de yanımızda görmek istiyoruz.

46. Haftada - 2 Mayıs 2015 Cumartesi Günü

Buluşma..........: Saat 17.45  Mithatpaşa Tüp geçit önü

Basın Açıklaması.: Saat:18.00  Sakarya Caddesi (meydan)

* * *

Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan A. Rahman Fidan, 3 yıldır cezaevinde bulunuyor. Fidan’da bulunan epilepsi hastalığının olumsuz ilerleyişi nedeniyle fiziki ve her açıdan düşüşüne sebep oluyor. Cezaevine girdiği zaman kullandığı ilaç 800 mg iken, bu miktar zamanla yükseldi ve şu an 4600 mg düzeyine çıktı. Her 3-4 ayda bir sağlık kontrolünden sonra ilacı dozu artırıldı. Nöbet geçirimi ise ayda bir keze kadar sıklaştı. A. Rahman Fidan da ayrıca bel fıtığı hastalığı da var. Bunun da ilacını kullanıyor ve bu yüzden her gün yaklaşık 7000 mg ilaç kullanmakta. Bu yüzden, fiziki, ruhsal nedenlerle sağlığı iyice ağırlaşmış bulunuyor.

Van F Tipi Cezaevi’nde bulunan Ercan Demir ve dosya arkadaşı Fuat Güler, üç yıldır tutuklu bulunuyor. Hiç bir somut delil olmamasına rağmen, jandarma tarafından hazırlanan gerçek dışı ifadeler nedeniyle 28 Kasım 2013 günü 6 yıl 3 ay hapis cezası aldılar. Yargıtay’daki dosyadan henüz bir haber yok. Ercan Demir, Van F Tipi Cezaevi yönetiminin çok keyfi kararlarla, kendilerine iletişim, spor ve hücre gibi birçok disiplin cezası verdiğini belirtiyor.

Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Ferhan Ay, bana her fırsatta bol çizim ve bol yazı gönderiyor. Geçen defaki çizimlerinden 4’üne cezaevi idaresi el koymuş! Demek ki, çok güzel çizimlerdi. Yoksa niye alsınlar ki...

Silivri 2 nolu L Tipi Cezaevi’nde bulunan Aydın Balarban, A-1 odasından E-7 odasına gitti. Arkadaşlarının dikkatine!..

Cezası 6 ay kadar kalan Enver Yıldırım, kendi isteğiyle Adana- Karaisalı K1 Tipi Cezaevi’ne gitti. Arkadaşlarının dikkatine!

DÜZELTME: Mustafa Okçul’un adresini Bartın M Tipi Cezaevi olarak yazmışım. Doğrusu Bayburt M Tipi Cezaevi olacaktır. Arkadaşlarının özellikle dikkatine!..

MEKTUBU GELENLER:

Denis C. Moiceanu - Bakırköy Kadın Cezaevi
Ömer Savuş - Adıyaman E Tipi Cezaevi
Mazlum Yürek - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Mustafa Okçul - Bayburt M Tipi Cezaevi
Aydın Şaka - Bolu F Tipi Cezaevi
M. Murat Sözeri - Bolu F Tipi Cezaevi
Osman Kapan - Bolu F Tipi Cezaevi
Abdullatif Teymur - Düzce T Tipi Cezaevi
Kemal Demirbaş - Elbistan E Tipi Cezaevi
Murat Bulan - Erciş Açık Cezaevi
Özkan Gerçek - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Enver Yıldırım - Karaisalı K1 Tipi Cezaevi
Mustafa Kocatürk - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
A. Kadir Ercan - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
M. Şirvan Kaya - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Arif Olgun - Niğde E Tipi Cezaevi
Aydın Balarban - Silivri 2 nolu L Tipi Cezaevi
Resul Baltacı - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Ferhan Ay - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
Alaaddin Beyret - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
A.Rahman Fidan - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
İskender Karaman - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ercan Demir - Van F Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com