Hasta tutsak Sabriye Çaçan serbest bırakılsın

Hasta tutsaklar için Taksim’de gerçekleştirilen F eyleminde bu hafta Sabriye Çaçan’ın sağlık durumu anlatılarak Çaçan ve diğer hasta tutsakların serbest bırakılması istenerek zorunlu sevk işkencesine son verilmesi istendi.

Bugün Taksim’de  171.’si gerçekleştirilen ‘F’ eyleminde 2008 yılında tutuklanan 66 yaşındaki Sabriye Çaçan dosyası gündeme getirilerek, hasta tutukluların tahliyesi talep edildi.

Hasta yakınları ve destekçileri Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelerek ‘F’ şekli oluşacak şekilde oturma eylemine başladılar. Tecrit karşıtı ve hasta tutuklulara özgürlük talebinin yer aldığı pankartların açıldığı eylemde, hasta tutukların fotoğrafları ve karanfiller taşındı. “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır!”, “Tecriti kaldırın ölümleri durdurun!”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın!”, Tedavi haktır engellenemez!”, “Sabriye Çaçan serbest bırakılsın!” sloganları atıldı.

Eylemde ilk olarak hapishanelerdeki sevklere dikkat çekildi. Özellikle tedavi için Metris Hapishanesi’ne getirilen tutukluların sevk edildiği Silivri Hapishanesi’nde hasta tutukluların, yapımı devam eden, inşaat halinde olan, iki-üç kişilik yerlerde tutulduğu vurgulandı. Hasta tutukluların birbirine bakamadıklarını ve inşaatın devam etmesinden kaynaklı toz, ses gibi sorunların rahatsızlıkları arttırıcı bir ortam olduğuna dikkat çekilerek derhal sevklerin durdurulması istendi. Adalet Bakanlığı’ndan konuya dair açıklama beklenildiği ifade edildi.

Konuşmanın ardından İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu adına Meryem Bars basın açıklamasını okudu. Açıklamada Sabriye Çaçan’ın süreci aktarılarak gönderdiği mektuptan alıntılar okundu. 66 yaşında 2008 yılında tutuklanan hasta tutsak Sabriye Çaçan gönderdiği mektupta şunları dile getiriyor: “Yedi yıldır hapishanedeyim. Bu süre içinde dört kez farklı hapishanelere sürgün edildim. İki kez gözlerimden ameliyat oldum. Böbreklerimde taş olduğu için sürekli sancı çekiyorum. Ben doksanlı yılların acısını yaşadım. Şimdi bakıyorum o günlerden bu güne hiçbir şey değişmemiş. Eskiden katledenler, şimdi ise muhalif olanları tutuklayarak susturmaya çalışıyorlar. Tüm bu rahatsızlıklarıma rağmen dik durmaya çalışıyorum. Eğer Kürt olduğum için buradaysam, ben de Kürtlüğümün mücadelesini her şeye rağmen sürdürmeye devam edeceğim.”

Mektubun devamında aynı davadan yargılananların tahliye olduğunu fakat kendisinin halen tutuklu olduğunu vurgulayan Çaçan, hukuksuzluğun son bulmasını istiyor.

Açıklama, tüm hasta tutukluların serbest bırakılması talep edilerek sonlandırıldı.

Kaynak: www.kizilbayrak.net