Hasta Tutsaklar İçin Türkiye genelinde İHD Eylemleri

Pazartesi, 31 Ekim, 2016

HASTA TUTSAKLAR SERBEST BIRAKILSIN...

HABER MERKEZİ (DİHA)- Dünya Hasta Hakları Günü sebebiyle birçok kentte alanlara çıkan insan hakları savunucuları, “Her geçen gün onlar için var olan tehlike büyüyor” dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, Dünya Hasta Hakları Günü nedeniyle, cezaevlerindeki hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için Galatasaray Meydan'ında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, "Tecrit öldürür dayanışma yaşatır" ve "Dünya hasta hakları gününde hasta mahpusların sesi olmaya devam ediyoruz" pankartları ile hasta tutsakların fotoğrafları taşınırken sık sık, "Tecrit öldürür dayanışma yaşatır", "Tedavi haktır engellenemez" sloganları atıldı.

'Hasta tutsakların durumundan hepimiz sorumluyuz'

Basın açıklamasını İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyesi Mine Nazari okudu. İHD Genel Merkez verilerine göre, Türkiye cezaevlerinde 323'ü ağır 905 hasta tutsağın bulunduğunu belirten Nazari, "Cezaevlerinde sağlığını koruyamadığımız ya da ağır hasta olmasına rağmen ısrarla hapsedilen insanların yani hasta mahpusların hayatlarından ve sağlıklarından toplum olarak hepimiz sorumluyuz" diye ifade etti.

'Hasta tutsaklar serbest bırakılsın'

Nazari, tüm hasta tutsakların serbest bırakılıncaya kadar insan hakları savunucuları olarak onların adını, sayısını, hikayesini ve taleplerini dile getirmeye devam edeceklerini söyledi. Nazari, "Dışarıda, içerisinde bulunduğumuz olağanüstü haller, çatışma ve savaşlar, siyasi mücadele ve kaygılarımız hasta mahpusların taleplerinin göz ardı edilmesi hakkını sizlere vermez" dedi.

Açıklama atılan sloganlarla son buldu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi, Dünya Hasta Hakları Günü sebebiyle İnönü Parkı'nda basın açıklaması düzenledi. "Sağlık haktır. Mahpuslar serbest bırakılsın" pankartının açıldığı açıklamaya HDP, HDK, TUHADFED, Halkevleri, MKM, KURDİ-DER ve çok sayıda kişi katıldı. "Hasta tutsaklar onurumuzdur" ve "Hasta tutsaklar serbest bırakılsın" sloganlarının atıldığı açıklamada konuşan İHD üyesi Nejat Okay, hasta tutsaklar için alanlarda olduklarını ve onlar için mücadele edeceklerini kaydetti.

İHD Genel Merkezi'nin hasta tutsaklarla ilgili hazırladığı rapora değinen Okay, Türkiye cezaevlerinde 323'ü ağır toplam 905 hasta tutsağın bulunduğunu hatırlattı. Hasta tutsak sayısının her geçen gün artığını söyleyen Okay, hasta tutsakların hayatlarında ve sağlıklarından toplum olarak herkesin sorumlu olduğunu kaydetti. Okay, "Bir hasta mahpus ölmeden tüm hasta mahpuslar serbest bırakılsın" şeklinde konuştu. Açıklama alkışlarla son buldu.

MERSİN

Mersin’in Tarsus ilçesinde ise İHD Şubesi, Dünya Hasta Hakları Günü nedeniyle şube binalarında basın toplantısı gerçekleştirdi. Açıklama yapan İHD Tarsu Şube Başkanı Yılmaz Talay, hasta tutsak sayısının her geçen gün arttığını belirterek, cezaevleri koşullarından kaynaklı birçok tutsağında hastalandığını belirtti.

İZMİR

Dünya Hasta Hakları Günü sebebiyle Konak ilçesi eski Sümerbank önünde toplanan İHD üyeleri yanı sıra çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı açıklamada, "Susma suça ortak olma, ölüyorlar" ve "Hasta tutsaklara Adli tıp idam, yargı infaz oldu" yazılı pankartlar taşındı. Grup adına açıklama yapan İHD Şube Yöneticisi Ahmet Çiçek, yaşamını yitiren hasta tutsakların tabutları cezaevinden çıkarılırken, listelere birçok hasta tutsak eklendiğini söyledi.
Çiçek, "Dünya Hasta hakları gününde insan hakları savunucuları olarak cezaevinde hasta tutsakların olduğunu ve bu mahpusların sesi olmaya devam edeceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz. Başta cumhurbaşkanı ve başbakan olmak üzere yasama yürütme organlarında yer alan yetkililere sesleniyoruz. Bir hayat daha eksilmeden. Bir hasta mahpus daha ölmeden tüm hasta mahpuslar serbest bırakılsın" dedi.

RİHA

Riha (Urfa) İnsan Hakları Derneği binasında bir araya gelen İHD üyeleri ve SES Urfa üyeleri yaptıkları açıklamada hasta tutsakların durumuna dikkat çekti. Grup adına konuşan İHD üyesi avukat Mikail Yavuz, hasta tutsakların hala cezaevlerinde olmasında bütün toplumun sorumluluğu olduğunu kaydetti. Herkesin olduğu gibi hasta tutsakların da yaşam hakkını savunduklarını vurgulayan Yavuz, bu hakkın çiğnenmesine izin vermeyeceklerini belirtti.
Yavuz, “Her geçen gün onlar için var olan tehlike büyüyor” dedi.

HATAY

İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi Dünya Hasta Hakları Gününde hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek amacıyla Eski Bit Pazarı’nda basın açıklaması düzenledi. "Hasta mahpuslara özgürlük" pankartı açan kitle sloganlarla tutsakların özgürlüğünü istedi. İHD İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk, hasta tutsakların durumunun her geçen gün ağırlaştığının altını çizerken, küçük yaşta anneleri ile birlikte cezaevine giren çocukların da benzer durumlarla karşı karşıya kaldıklarını ancak devletin kayıtsız kalışının da devam ettiğini söyledi.
Hasta tutsakların serbest bırakılmasını isteyen Selçuk, hasta mahpuslar için duyarlılığın artırılmasını istedi.

Yapılan açıklamanın ardından eylem sloganlarla son buldu.

WAN

Wan’da İnsan Hakları Derneği (İHD), Tutuklu ve Hükümlü Yakınları ile Yardımlaşma Derneği (TUYAD-DER) ve KURDİ-DER, 26 Ekim Dünya Hasta Hakları Günü vesilesiyle açıklama yaparak, Türkiye ve Kürdistan cezaevlerinde bulunan hasta tutsakların durumlarına dikkat çekti. İHD şubesinde yapılan açıklamada konuşan İHD Şube Başkanı Murat Melet, dün gece saatlerinde polisler tarafından basılan Amed Belediyesi’ne ve gözaltına alınan belediye eşbaşkanlarının durumuna dikkat çekerek, uygulamanın antidemokratik olduğunu söyledi.

‘Oğlum ölüme terk edildi’

Toplantıda konuşan hasta tutsak Ergin Aktaş’ın babası Tahir Aktaş, bütün hasta tutsakların koşullarına dikkat çekerek, oğlunun 2 elinin olmadığını ve bunların sağlık raporuyla da kanıtlandığın hatırlatarak, buna rağmen tutsağın 6 yıllık cezaevi sürecinde 8 kez sürgün edildiğinin söyledi. Hasta tutsağın Menemen R Tipi Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulduğunu ifade eden Baba Aktaş, “Ergin’in şuan kaldığı hücrede sağlıklı bir insan dahi kalamaz. Oğlumun dosyası daha önce dönemin Başbakanı Abdullah Gül’e cezaevlerinde kalan 7 ağır tutsaktan biri olarak gitmişti. Ama ne o gün nede bugün hiçbir şey yapılmıyor. Benim oğlum her geçen gün adım adım tüm kamuoyunun gözü önünde ölüme gidiyor, kimse bunlara sessiz kalmasın” dedi.

Cezaevlerinde 323 ağır hasta tutsak

Ardından ortak açıklamayı okuyan İHD Şube Sekreteri Fevzi Çelenk, “Işığını sönmeye, sözünü tükenmeye bıraktığımız 905 hikâye, 905 hasta mahpus var bu topraklarda. Bugün hasta mahpusların günü olarak, onların haklarının takipçisi olacağımızı tekrar ediyoruz” diye konuştu.