Hem hapsettiler hem ranzaya mahkum ettiler

Birçok kez hastaneye sevk edilmesine karşın kullandığı sağlıksız protez bacağı değiştirilmeyen Afyon Korkmaz, ranzaya mahkum bir hayat yaşıyor.

ÇAĞLA AĞIRGÖL

Afyon Korkmaz 41 yaşında. Sağ bacağı dizden aşağısı olmadığından eski ve kırık bir protez bacak kullanıyor. Defalarca doktora gitmesine karşın Korkmaz'ın, bacağına uygun bir protez yapılmadı. Gebze Cezaevi'nde kaldığı koğuşun nemli olmasından dolayı da bacağı kesildiği yerden sürekli iltihaplanma yapan Korkmaz'ın, havası kuru olan başka bir cezaevine sevk talebi ise rededildi.   

'TEDAVİ AMAÇLI YÖNLENDİRMİYOR'
Ranzaya mahkum bir hayat yaşadığını ve yürüyemediğinden revire gidemediğini söyleyen Korkmaz, “Önceden Bergama Cezaevi'ndeydim. Bacağımın filmini çektiler. Kemiğim uzadığından ameliyat edilmesi gerekliydi. Fakat cezaevi idaresi filmleri 'kaybettiği' için ameliyat olamadım, halen de bu ameliyat yapılmadı" dedi. Korkmaz, “Hastaneye muayeneye gidiyorum. Birkaç gün sonra görevli sağlıkçılar gelip 'Yapabileceğimiz bir şey yok' diyor. Doktor hastalığımla ilgili doğrudan bilgi vermiyor ve tedavi amaçlı yönlendirmiyor” diye konuştu.

'PROTEZİM YENİLENMEDİ'
Yeni bir protezin verilmesi için devlet hastanesine başvurduğunu, “özele giriyor” gerekçesiyle talebinin reddedildiğini belirten Korkmaz, “Cezaevindeki tutsakların dayanışmasıyla protez ücreti toplandı, buna rağmen protezim hala yenilenmedi” dedi. Korkmaz, hasta mahpusların dışarıda tedavi olmaları için gerekli koşulların sağlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

'HUKUKİ HAKLARIM ENGELLİYOR'
Cezasının 24 Nisan'da bittiğini fakat aldığı disiplin cezası sebebiyle Temmuz ayında tahliye olacağını kaydeden Korkmaz, “Kullanım alanlarımızın birçoğuna kamera koydular. Bu duruma itiraz ederek, tepkimizi ortaya koyduk. Birçok arkadaşımıza neredeyse bir yıla yakın disiplin cezası verdiler. Ceza verilen arkadaşlardan biri disiplin cezasına konu olan gün hastanedeydi. Bunu ispatlamasına rağmen dosya yenilenmedi. Bu duruma itiraz ettik, sonuç getirmedi. Tedavi olma hakkımın yanında hukuki haklarım da engelleniyor” dedi.   

Korkmaz, “Türkiye'de sağlık sorunu yaşayan mahpusların 'ceza infazının ertelenmesi'yle ilgili 5275 sayılı yasa, 'Hapiste kalmak mahkumun hayatı için tehlike teşkil ediyorsa, mahkumun cezasının infazı iyileşinceye kadar geri bırakılır' der. Fakat 'toplum güvenliği için tehlike' oluşturacağım gerekçesiyle tahliyem reddedildi” diye konuştu.

***

'Hakları ellerinden alınıyor'
Ceza İnfaz Sisteminde Sİvil Toplum Derneği Koordinatörü Mustafa Eren: “Yasa 'koşullu salıverilmeden yararlanabilmek için mahkumun kurumdaki infaz süresini iyi halli olarak geçirmesi gerekir' der. Disiplin cezaları bu hakların ellerinden alınmasına neden oluyor” diye konuştu.

Eren, “Havalandırma ve koğuşlara kamera konulmasına karşı çıkan, avukat görüş mahallinin mahremiyetinin sağlanmasını isteyen ve bu amaçla protestolarda bulunan mahpuslar disiplin cezalarıyla karşılaşıyor. Bir yandan mektup yasağı, aile görüş haklarının ellerinden alınması ve tahliye sürelerinin uzatılması kabul edilir bir uygulama değil. Söz konusu Afyon Korkmaz gibi engelli bir mahpus olduğunda ise bu uygulamanın elle tutulur bir yanı yok” dedi.

Editör : Deniz Sarı

Kaynak: birgun.net

İlişkili İçerik