İçeriden: Düzce T Tipi Hapishanenin Hali

Pazartesi, 1 Ekim, 2018

 

Birkaç ay önce, çoğu İzmir-Şakran T Tipi Cezaevi'nden, Düzce T Tipi Cezaevi'ne sürgün edilen 22 kişi üç ayrı odada kalıyordu. Şimdi hepsi tek odaya toplanmış. Önceki üç oda aslında üç kişilikti ama o zaman sekiz kişi kalıyorlardı. 5 Eylül 2018 günü taşınılan oda taş çatlasa 14 kişi alabilir olmasına rağmen, 22 kişinin hepsi orada tutuluyor. Dört kişi yerde yatmak zorunda kalmış. Ancak bırakın başka hususları, odadaki hava bile burada kalan insanlar için yetersiz aslında.

 

Cezaevinde her fırsatta verilen disiplin cezaları yüzünden tahliyesi gelen kimi kişiler, disiplin cezaları tamamlanması için bırakılmıyormuş. Mahpusların bana sık sık sordukları soruya cevap vereyim: "Yeni Yaşam gazetemizin bayilere henüz verilemediği doğru..." Ancak buradaki mahpusların Evrensel gazetesi alma istekleri de "bayide yok" denilerek reddediliyormuş. Oysa, Yay-Sat bayisinden istenirse, gazete alınabilir.

 

OHAL gerekçe gösterilerek dışarıdan gelen kitap ve dergileri almayan İzmir-Kırıklar F Tipi cezaevleri, OHAL kalktığı için dışarıdan gönderilen kitapları artık içeriye alıyor. Akraba ve arkadaşlarınızaokunmuş kitaplarınızdan gönderseniz iyi olur. Ancak bu cezaevinde de askerin rencide edici tavırları yüzünden birçok kişi hastaneye gitmemeyi tercih ediyor. Böylesi durum, belki kısa sürede değil ama ileride büyük sorunlara yol açacaktır.

* * *

Siyasi mahpusların, MHP'nin meclise sunduğu 'af' yasa tasarısından heyecanlandığını pek sanmıyorum. Neden derseniz, normalde böylesi dar bir uygulama, Anayasa Mahkemesi tarafından herkese şamiledilmesi gerekir ama AYM'nin şimdiki üyelerinden böylesi bir hukuki yaklaşım beklemek saflık olur.

 

Hatta hatta "adli mahkumların büyük bir kesimin tahliye edilmesi, siyasi mahpuslara yer açar; biraz daha ferah yerlerde yatarlar" bile diyemiyorum. Valla cezaevindeki odaların çoğu boşken bile siyasileri üst üste kalmasını konusunda ayak diretirler herhalde...

 

MEKTUBU GELENLER:

--------------------------------

Hakan Gökcan - Afyon E Tipi Cezaevi

Resul Baltacı - Düzce T Tipi Cezaevi

Abdulhalik Kaya - Kalkandere L Tipi Cezaevi

Ali Koç - Karabük T Tipi Cezaevi

Ozan Alpkaya - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi

 

İlişkili İçerik