İÇERİDEN: "Sayın Öcalan" davaları için emsal karar

Cumartesi, 21 Temmuz, 2018

Bazı cezaevlerinden halen "Sayın Öcalan" dedikleri için disiplin cezası alanlar oluyor. Oysa 2011 ve 2012 yıllarında bu sorun çözüldü. Nitekim böylesi bir karar, gazeteci Esra Çiftçi için verilmişti.

 

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, çok sayıda kişinin ceza almasına yol açan, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası hükümlüsü Abdullah Öcalan'dan "sayın" diye söz edilmesine ceza verilmesi yönündeki içtihadını değiştirdi. Daire, Tunceli Asliye Ceza Mahkemesi'nin Öcalan'dan "sayın" diyerek söz eden Esra Çiftçi'ye verdiği beraat kararını onadı.

 

Daire, geçmişte Öcalan'a "sayın" denilerek hitap edilmesini "yasadışı örgüt adına suç işleyen kişiye önderlik atfedip yüceltmek, suçu ve suçluyu övmek" kapsamında değerlendiriyordu. Ancak yeni durumda Daire, bu yöndeki beyanları "kişinin sosyal statüsü" ve "AİHS 10. maddesi" kapsamında değerlendirdi.

 

Esra Çiftçi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Tunceli'de düzenlenen bir mitingde örgüt liderinden "sayın Öcalan" diye bahsetmişti. Çiftçi hakkında "suçu ve suçluyu övme" iddiasıyla dava açılmıştı. Mahkeme gerekçesinde, "Sanığın, suçluluğu sabit olan Abdullah Öcalan'a "sayın" olarak hitap etmesi mevcut pozitif hukuk kuralları karşısında herhangi bir suç teşkil etmez" denildi.

* * *

Elazığ 2 nolu Yüksek Güvenlikli CİK'te bulunan Ergin Doğru'yu özellikle Dersimli okurlarımız çok iyi tanır. Kendisi 14 aydır tek kişilik odada kalıyor ve başkalarının yanına gitmek için verdiği dilekçelere "uygun görülmemiştir" denilerek ret cevabı veriliyor. Oysa mevcut yasa ve tüzüklere göre, Ergin Doğru'nun tek kişilik yerde tutulmasının hiçbir haklı gerekçesi bulunmuyor.

 

Enver Cotyar Büyükbaş, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde bulunuyor. Cezaevi'nde pek çok konuda disiplin cezaları aldıklarını ve bu konuda duyarlı olmasını bekledikleri insan hakları kuruluşlarından yeterince destek alamadıklarını belirtiyor. Bu cezaevinde, kitap ihtiyacı varmış ve okunmuş kitaplarından gönderebilecek okurlarımızın desteği gerekiyor.

 

Mezopotamya Ajansı muhabiri Berzan Güneş, sosyal medya paylaşımları nedeniyle 11 Haziran 2018 günü tutuklanmıştı. Bulunduğu Şırnak T Tipi Cezaevi, B-3 koğuşunda ilk duruşması için mahkemeye çıkarılacağı günü beklerken; meslektaşlarına selamlarını iletiyor.

 

Yozgat E Tipi Cezaevi'nde bulunan Mehmet Çellik ve dört arkadaşı, Yeni Yaşam gazetesinin bayilerde satılmasını bekliyor. Bayi satışı başlayınca, gazetemizi okumaya başlayacaklar.

 

DUYURU: Sancı Kültür, Sanat ve Edebiyat Dergisinin Yazı Kurulu'ndan bir duyuru var: Sancı emekçileri olarak bu sayımızın dosya çalışmasını tutsak yazar, sanatçı ve aydınların öykü, makale, şiir ve diğer çalışmalarına ayıracağız, duvarları aşan sese bir ses de biz olacağız. Aynı zamanda çeşitli makalelerle hapishanede yazmaya dair hep birlikte güncel bir tartışma hattı yaratmaya çalışacağız. Sizin de dosya veya dosya dışı yazılarınızla bize katkı

sunmanızı istiyoruz

sunmanızı istiyoruz. Çalışmalarınızı 15 Ağustos’a kadar [email protected]’a ulaştırabilirsiniz. Yazılarda sınırı, en fazla yedi sayfadır. Eserlerin gönderilebileceği adres ise şöyle:

Sancı Dergisi

Mithatpaşa Cad. No:3-3

Okmeydanı-İSTANBUL

 

 

MEKTUBU GELENLER:

----------------------------------

Ergin Doğru - Elazığ 2 nolu Yüksek Güvenlikli CİK

Patnos L Tipi Cezaevi - Patnos L Tipi Cezaevi

Ayhan Kavak - Siverek T Tipi Cezaevi

Berzan Güneş - Şırnak T Tipi Cezaevi

Enver C. Büyükbaş - Van Yüksek Güvenlikli CİK

Mehmet Çellik - Yozgat E Tipi Cezaevi